Zavřít reklamu

Od dob, kdy se musely veškeré finanční operace na účtu dělat na přepážce dané banky jsou dávno pryč. Vynalézavost podvodníků nezná mezí, a neštítí se vám zavolat jen proto, aby z vás vymámili důležité informace, s jejichž pomocí vás poté okradou. Myslíte si, že nenaletíte? Tito šmejdi umí být vynalézaví. 

Není problém, aby vám zavolali z neznámého čísla a vydávali se za pracovníka Policie ČR. Obvykle zní skutečně věrohodně s tím, že když jim nahlásíte údaje k přístupu do on-line bankovnictví, vyřeší problém za vás, typicky tedy hacknutý účet. Dokonce mají připraveny i odpovědi na to, pokud jim budete jistým způsobem oponovat. Proč si nejít ověřit informace, které vám sdělují, do banky? Např. proto, že je její zaměstnanec vyšetřován za zpronevěru.

Frekvence podvodů stále stoupá a stále se mírně obměňuje. Je jedno, jestli vám zavolá policista nebo bankovní úředník. NIKDY byste neměli sdělovat citlivé informace skrze telefon, které po vás obvykle druhá strana v takovém případě chce. Daný úředník ani policista totiž tyto údaje skutečně nikdy nevyžaduje, protože ví, že jsou soukromé a vy je nemáte nikomu sdělovat. Stejně tak nikdy nikomu nedávejte vzdálené přístupy. 

Nikdy nikomu nedávejte následující údaje: 

  • Přihlašovací jméno 
  • Heslo 
  • PIN 
  • Číslo platební/debetní/kreditní karty 
  • CVV nebo CVC kód (ten zadáváte jen a pouze při platbách přes internet) 

Se svými přihlašovacími a osobními údaji zacházejte opatrně. Nikomu je nesdělujte a neukládejte je na počítačích ve veřejných sítích nebo ve škole. Banka ani Policie vaše přihlašovací údaje nikdy nežádá a už vůbec ne telefonicky, e-mailem anebo prostřednictvím sociálních sítí! 

Dnes nejčtenější

.