Zavřít reklamu

Sledujete kriminální seriály, ve kterých se mnozí odvolávají k lokalizaci chytrých telefonů a ke zjišťování dat, která obsahují? Pokud jste si mysleli, že to je jen „dramatizace“ situace, tak není. Smartphony ukrývají neskutečné množství informací, které nám mohou pomoci, stejně tak ale uškodit. 

Tento článek má mít jen informativní charakter, a rozhodně vás jím nenabádáme ať už k čemukoli.

Loni v dubnu policie v Nebrasce obvinila jistou Jessicu Burgessovou z toho, že své 17leté dceři umožnila přístup k potratu, které jsou v tomto státě USA prohlášeny za nezákonné. Policii se podařilo získat soudní příkaz, který přinutil Metu předat nezašifrované zprávy posílané mezi ní a její dcerou o získání a použití potratových pilulek.

Biometrika a zabezpečení cover

Nejedná se o jediný případ, kdy byla uživatelská data použita k tomu, aby policii poskytla důkazy sloužící k trestnímu stíhání zájemců o potrat ve státech, kde je toto jednání nelegální, a určitě to nebude případ ani poslední. Je snadné se zde na Facebook (Metu) nějak zlobit za to, že tyto informace patřičným složkám předá, jenže jednoduše musí. Společnost dostala legitimní žádost od orgánů činných v trestním řízení a existuje jen jedna možnost, která nevede k obvinění – vyhovět.

Jasně rozdílné názory

Díky technologiím, jako je chytrý telefon, jsou naše životy pohodlnější a propojenější než kdykoli předtím. S jejich výhodami však přicházejí i vážné obavy, zejména pokud jde o ochranu osobních údajů. Jedním z nejvýznamnějších problémů v této oblasti je otázka, do jaké míry by měly technologické společnosti poskytovat údaje uživatelů orgánům činným v trestním řízení, pokud jim bude předložen soudní příkaz. Jedná se o složitý problém, který má dvě odlišné stránky.

Bezpečnost cover

Jedním z hlavních argumentů, které se uvádějí ve prospěch toho, aby technologické společnosti poskytovaly údaje o svých uživatelích, je to, že je to nezbytné pro vyšetřování a řešení trestných činů. Orgány činné v trestním řízení se při identifikaci a zadržení podezřelých do značné míry spoléhají právě na tyto údaje, a protože k nim technologické společnosti mají často přístup, data vydají. Můžete na to nahlížet jako zásah do soukromí, ale když si to vezmete z druhé strany, tedy jako poškozený, může to vést k postavení pachatelů před soud. 

Dalším často uváděným argumentem ve prospěch poskytování údajů o uživatelích ze strany technologických společností je, že to může pomoci předcházet terorismu a dalším násilným činům. Už v minulosti byly údaje z platforem sociálních médií použity k identifikaci osob, které plánovaly určité útoky. Těm tak bylo zamezeno ještě dříve, než k nim došlo, jak dokládá pokus o únos michiganské guvernérky Gretchen Whitmerové. Ano, zní to jako ze sci-fi filmu Minority Report, zde se ale nic nepředpovídá, nýbrž vyhodnocuje.

Na druhé straně mnozí tvrdí, že technologické společnosti by neměly být nuceny k poskytování jakýchkoli údajů proto, že to porušuje práva jednotlivců na jejich soukromí. Dalším argumentem je, že to může poškodit nevinné. V některých případech mohou být do vyšetřování zapleteny nevinné osoby jen proto, že jejich údaje byly zahrnuty do většího souboru nějakých vydaných dat. Údaje by také mohly být použity k nespravedlivému zaměření na určité komunity. Pokud by například donucovací orgány měly přístup k údajům o politickém přesvědčení, náboženském vyznání nebo rase jednotlivců, mohlo by jejich využití vést k diskriminaci a porušování občanských práv.

Jak z toho ven? 

Skutečným problémem je shromažďování, uchovávání a používání našich osobních údajů. Je velmi snadné ukázat prstem na několik vysoce postavených společností (Apple, Meta, Google, Amazon), ale je těžké najít produkt nebo službu připojenou k internetu, která neshromažďuje vaše údaje. Dělají to prostě všichni a nezmění se to, protože vaše data jsou pro tyto společnosti peníze. Chcete-li z toho ven, příliš možností nemáte.

Používejte šifrování zpráv, přestaňte na internetu sdílet každou drobnost o své osobě, vypněte funkce a možnosti, jako je přístup k poloze vašeho zařízení, kdykoli můžete. Vypněte Bluetooth, pokud nejste doma a pokud se chystáte dělat něco, o čem nechcete, aby někdo věděl, nechte prostě telefon doma. Opět zmiňujeme, že tímto nikoho k ničemu nenabádáme, jen konstatujeme fakta. Vše má dvě strany mince a jen záleží na tom, zda stojíte na té „dobré nebo špatné“ straně. 

Dnes nejčtenější

.