Zavřít reklamu

Možná se toho na první pohled změnilo málo, i tak jde ale o velký upgrade. Při pohledu na specifikace Galaxy S23 Ultra je jasné, že máme dočinění s králem Android telefonů, co ale když vlastníte Galaxy S22 Ultra? Má pro vás smysl řešit přechod? 

Pak je zde samozřejmě druhá věc týkající se toho, že třeba vlastníte ještě starší zařízení a uvažujete o koupi nové Ultry. Celá řada Galaxy S22 jistě dozná určitých slev, které by vás mohly oslovit. Zde tedy najdete kompletní srovnání Galaxy S23 Ultra vs. Galaxy S22 Ultra, abyste měli jasné povědomí o tom, v čem se liší a jestli jste schopni ty novinky ve prospěch staršího modelu oželet.

Design a konstrukce 

Jako vejce vejci jen s tím rozdílem, kterým jsou některé barvičky. Oba mají rámy vyrobené z pancéřovaného hliníku a je tedy pravda, že S22 Ultra používá Gorilla Glass Victus, zatímco S23 má Gorilla Glass Victus 2. Samsung u novinky také trochu narovnal displej a má větší objektivy fotoaparátů, ale to jsou okem téměř neviděné rozdíly. Rozdíly ve fyzických rozměrech a váze jsou zanedbatelné. 

  • Rozměry Galaxy S22 Ultra: 77,9 x 163,3 x 8,9 mm, 229 g 
  • Rozměry Galaxy S23 Ultra: 78,1 x 163,4 x 8,9 mm, 234 g

Software a výkon 

Galaxy S22 Ultra aktuálně jede na Androidu 13 a One UI 5.0, zatímco S23 Ultra se dodává s One UI 5.1. To obsahuje několik vylepšení, včetně widgetu baterie, přepracovaného přehrávače médií, který odpovídá běžnému Androidu 13 a dalším. Na základě předchozích let a skutečnosti, že Samsung již několik měsíců testuje One UI 5.1 i na řadě S22, bychom se měli brzy dočkat aktualizace i pro S22 a další starší telefony.

Výkon bude jedním z hlavních důvodů pro upgrade. Exynos 2200 v řadě Galaxy S22 má jisté tepelné problémy a trpí i ztrátou výkonu. Právě toto je jeden z bodů, kdy se novinka vyplatí nejvíce. Ta má Snapdragon 8 Gen 2 For Galaxy od Qualcommu celosvětově. Oběma modelům samozřejmě nechybí S Pen. S22 Ultra je k dispozici ve variantách 8/128 GB, 12/256 GB, 12/512 GB a omezeně 12 GB/1 TB a S23 Ultra je k dispozici ve variantách 8/256 GB, 12/512 GB a 12 GB/1 TB. Je hezké, že Samsung letos zvýšil základní úložiště na 256 GB, je ale škoda, že má tato verze jen 8 GB RAM.

Baterie a nabíjení 

Je to bez rozdílu. Baterie má kapacitu 5 000 mAh a lze ji nabíjet bezdrátově 15 W a kabelově až 45 W. Oba telefony mohou také sdílet energii prostřednictvím reverzního bezdrátového nabíjení až do 4,5 W. O výdrži baterie S23 Ultra toho nemůžeme zatím moc říci, přesto očekáváme, že lepší účinnost Snapdragonu 8 Gen 2 povede k o něco lepší výdrži baterie než u Exynosu v S22 Ultra.

Displej 

Displeje jsou v podstatě stejné. Oba používají 6,8palcové panely s rozlišením 1440p, které dosahují maximálního jasu 1 750 nitů a jejich obnovovací frekvence se pohybuje mezi 1 a 120 Hz. Jedním z výrazných rozdílů je zakřivení displeje, které bylo u modelu Galaxy S23 Ultra upraveno, takže je zařízení lépe drží, ovládá a mělo by být vstřícnější ke krytům.

Fotoaparáty 

Galaxy S22 Ultra má 40MPx selfie fotoaparát s automatickým ostřením, 108MPx hlavní fotoaparát, dva 10MPx teleobjektivy s 3násobným a 10násobným zoomem a samozřejmě také 12MPx ultraširokoúhlý objektiv, který umí i makro režim. Galaxy S23 Ultra nabízí shodnou sestavu s dvěma výjimkami. Přední fotoaparát má nyní zcela nový 12MPx snímač s automatickým ostřením. Nižší počet MPx může na papíře vypadat jako zhoršení, ale snímač byl měl pořizovat větší a lepší fotografie, zejména při slabém osvětlení.

Primární snímač byl vylepšen ze 108 na 200 MPx. Větší čísla neznamenají vždy lepší výkon. Ale tento snímač byl netrpělivě očekáván a doufejme, že Samsung strávil dostatek času jeho odladěním. Galaxy S22 Ultra trpí zpožděním závěrky a přeostřováním, takže věříme, že obě tyto věci Samsung v modelu S23 opravil.

Měli byste upgradovat? 

Galaxy S22 Ultra je skvělý telefon, který trpí jen použitým čipem. Už tak podává skvělé fotografické výsledky a těch 200MPx zde nemusí být zcela pádný argument k přechodu, což se dá říci i o přední 12MPx kameře. Ostatní novinky jsou sice příjemné, ale určitě ne pro upgrade zásadní. Dalo by se tak říci, že vše zde stojí a padá na použitém čipu – pokud máte s Exynosem 2200 problémy, novinka je vyřeší, pokud ne, s klidným srdcem si můžete přechod odpustit.

Pokud nepřecházíte ale uvažujete o koupi, vyplatí se dobře zvážit právě problematiku čipu. Obě zařízení jsou špičková a hodně podobná, takže pokud chcete ušetřit a neplánujete dostat ze zařízení jeho herní maximum, jistě se spokojíte i s loňským modelem.

Dnes nejčtenější

.