Zavřít reklamu

I když je Android po všech stránkách vyspělým operačním systémem, jednu věc v něm se Googlu stále nepodařilo „vychytat“ na 100 %. Řeč je o menu pro sdílení. Zatímco jeho základní funkce jsou dobré pro bezproblémový přenos obsahu nebo souborů z jedné aplikace do druhé, jeho inteligentní funkce a rigidní struktura často přispívají k neintuitivnímu uživatelskému zážitku.

Softwarový obr se již dlouho snaží menu pro sdílení vylepšit, avšak vzhledem k tomu, že lze aktualizovat pouze s novou verzí Androidu, je proces jeho vylepšování poměrně pomalý. Nyní to vypadá, že Google zvažuje menu oddělit od systémových aktualizací, přičemž tato změna by se mohla objevit už v Androidu 14.

Známý specialista na Android Mishaal Rahman si všiml, že Google vyvinul experimentální skrytou kopii menu pro sdílení, které se nachází v Androidu 13. Kopie je vizuálně a funkčně identická se stávající nabídkou pro sdílení, na rozdíl od ní je však hlavním modulem. To znamená, že je oddělena od samotného Androidu a je možné ji aktualizovat prostřednictvím Služeb Google Play. Znamenalo by to tedy, že menu by mohlo být updatováno a vylepšováno mnohem rychleji než dosud.

Jelikož si Google zachovává větší kontrolu nad systémovými komponentami, jež lze aktualizovat prostřednictvím Služeb Google Play, tento nový přístup by také znamenal konzistentnější zážitek na smartphonech od různých výrobců. I když nabídka pro sdílení na všech androidových zařízeních schválených Googlem musí splňovat určité standardy, její funkce a design se velmi liší. Pokud Google menu skutečně promění na hlavní modul, pro výrobce by to pravděpodobně znamenalo menší kontrolu nad tímto aspektem systému. Uživatelům by to však na druhou stranu mohlo usnadnit přepínání mezi telefony.

Pravděpodobným kandidátem na tuto funkci je Android 14. Vzhledem k tomu, že zatím není k dispozici betaverze ani vývojářské preview, teprve uvidíme, jestli ji Google do příští verze Androidu skutečně zavede.

Dnes nejčtenější

.