Zavřít reklamu

Google teprve nedávno vydal pro systém Android 13 první Feature Drop, již nyní však pilně pracuje na jeho další průběžné aktualizaci (Quarterly Platform Release), která by měla vyjít v březnu příštího roku. Nyní vyšla její první betaverze. Podívejte se, co přináší.

Změny uživatelského rozhraní

První beta příštího QPR updatu přináší několik změn uživatelského rozhraní. Dlaždice rychlého nastavení v notifikační liště byly posunuty o něco výše a nyní „sedí“ blíže hodinám a datu. Když je rozbalíte přejetím dolů, všimnete si také, že při se při posouvání hodiny zvětšují, zatímco datum se přesune pod ně. Nové je i to, že mobilní operátor se nyní zobrazuje nad stavovými ikonami vpravo, nikoli vedle nich.

Android_13_QPR2_velke_hodiny

Další viditelná změna se týká Pixel Launcheru. Ve složkách jsou nyní ikony dál od sebe, aby bylo těžší náhodně trefit tu nesprávnou. Pokud jde o ikony aplikací na domovské obrazovce, ty se oproti předchozím verzím Androidu 13 posunuly o něco výš a mají hustší výplň.

A konečně, když nyní po zamykací obrazovce přejedete prstem bez předchozího odemknutí, ukáže černé pozadí (i ve světlém režimu) a zcela skryje tichá oznámení. V předchozích verzích Androidu se tiché notifikace nezobrazovaly na zamykací obrazovce, ale znovu se ukázaly, když jste přejeli prstem dolů.

Režim plochy a částečné sdílení obrazovky

Jak odhalil známý expert na Android Mishaal Rahman, Google pokračuje v práci na v tuto chvíli skrytém režimu plochy, který byl původně určen pro vývojáře testující prostředí s více obrazovkami. Když v této verzi Androidu použijete režim plochy, je zde plovoucí lišta překrývající plovoucí nebo freeform okna, která nabízí možnosti minimalizace, maximalizace, přechodu do režimu rozdělené obrazovky a další.

Google také podle Rahmana pokračuje v práci na funkci částečného nahrávání obrazovky. Tato funkce vám umožní vybrat si jedno okno k nahrávání nebo sdílení, podobně jako si můžete zvolit jednotlivé karty či okna pro sdílení ve videokonferenčních hovorech.

Nový motiv Material You

První beta příští QPR aktualizace Androidu 13 rovněž přináší nový motiv grafického prostředí Material You s názvem MONOCHROMATIC. Momentálně není možné jej zapnout, je však již viditelný v kódu. Soude podle názvu se bude jednat o jeden z nejtlumenějších motivů, který si budete moci vybrat. Pravděpodobně bude podobný desaturovanému motivu SPRITZ, představenému v první verzi Androidu 13, který již sám o sobě působí monochromaticky.

Další změny

Update kromě toho přináší i menší změny, jako je možnost snížit rozlišení displeje Pixelu 6 Pro na 1080p (po vzoru Pixelu 7 Pro), vyřešení problémů se skrolováním u zmíněného Pixelu 7 Pro nebo opětovné zapnutí prostorového zvuku (Spatial Audio) na všech podporovaných Pixelech (tj. řadách Pixel 6 a Pixel 7). Do beta programu Androidu 13 QPR2 se mohou zapojit pouze majitelé Pixelů, takže pokud byste si výše uvedené změny chtěli vyzkoušet na svém telefonu Galaxy, máte smůlu. Není však vyloučeno, že alespoň některé z nich se na smartphony Samsungu (a jiná androidová zařízení) nakonec dostanou.

Dnes nejčtenější

.