Zavřít reklamu

Samsung před několika měsíci uvedl na scénu svá nejnovější špičková bezdrátová sluchátka Galaxy Buds2 Pro. Při jejich představování uvedl, že mají dvě nové zvukové funkce, a to Samsung Seamless Codec HiFi a Bluetooth LE Audio. Zatímco první funkci měla sluchátka hned, druhá na ně měla dorazit do konce minulého roku.

Máme začátek nového roku a funkce Bluetooth LE Audio nikde. Samsung pro Galaxy Buds2 Pro dosud nevydal aktualizaci, která by ji na sluchátkách zpřístupnila. Proč tedy korejský obr vydání příslušného updatu odkládá? Byl příliš zaneprázdněn vydáváním Androidu 13 na své smartphony a tablety, a tak zpřístupnění funkce Bluetooth LE Audio odsunul na druhou kolej? Ať jsou důvody jakékoli, toto zpoždění je jistě pro mnohé majitele Galaxy Buds2 Pro zklamáním. Proč je však tato funkce tak důležitá?

Bluetooth LE (Low Energy) Audio je další generací bezdrátové technologie streamování zvuku. Je navržena tak, aby nabízela lepší kvalitu zvuku při stejném datovém toku jako technologie Bluetooth Classic Audio. Oproti ní je mimo jiné energeticky úspornější. Bezdrátové zvukové produkty, které Bluetooth LE Audio používají, vydrží oproti klasickému Bluetooth (BR/EDR) audiu déle. Kromě toho dokáže posílat zvukový signál přímo do různých audio přijímačů současně, což by teoreticky mělo znatelně zlepšit výkon Bluetooth u plně bezdrátových sluchátek jako Galaxy Buds2 Pro.

Ještě důležitější je, že Bluetooth LE Audio přináší kodek LC3 (Low Complexity Communication Codec), jejž vyvinula organizace Bluetooth SIG. Kodek k odesílání zvuku do bezdrátového přijímače (sluchátka, naslouchátka nebo reproduktory) využívá pouze poloviční šířku datového pásma než základní Bluetooth kodek SBC. Ve skutečnosti je vnímaná kvalita zvuku prostřednictvím kodeku LC3 při různých přenosových rychlostech lepší, než jakou nabízí SBC, a to díky vylepšeným kódovacím a dekódovacím algoritmům.

Existují i jiné pokročilé Bluetooth kodeky, jako je AAC, aptX, aptX Lossless, LDAC nebo zmíněný Samsung Seamless Codec HiFi, jde však o proprietární technologie, které jsou energeticky náročnější, jelikož přenášejí data přes Bluetooth Classic. Kodek LC3 je oproti tomu bezplatný a odesílá data přes Bluetooth LE. Zařízení využívající tuto technologii by mohla být levnější a stále nabízet dobrou kvalitu zvuku.

Pokud je nám známo, v současnosti nejsou na trhu žádná bezdrátová sluchátka s Bluetooth LE Audio a kodekem LC3. Samsung má tedy šanci být prvním výrobcem, který uvede na trh bezdrátová sluchátka s touto funkcí a zmíněným kodekem. Můžeme jen doufat, že aktualizace, která funkci na Galaxy Buds2 Pro přinese, dorazí co nevidět.

Galaxy Buds2 Pro koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.