Zavřít reklamu

Skoro každá lepší bezdrátová sluchátka dnes disponují funkcí aktivního potlačení hluku (ANC). Je to funkce velmi užitečná – svět kolem nás je hlasité místo a někdy je potřeba ho přehlušit. Ať už tato sluchátka používáte doma, v práci, ve městě nebo ve veřejné dopravě, váš zážitek z poslechu bude nepoměrně lepší, pokud se vám do hlavy dostane méně vnějšího hluku.

ANC toho pomáhá dosáhnout. Stisknutím příslušného tlačítka na sluchátkách nebo aktivací v telefonu se ztlumí příchozí hluk a umožní vám lépe si vychutnat zvuky, které chcete poslouchat. Snižovat hluk kolem vás, jako byste upravovali hlasitost médií, je vskutku nevšední, až magický zážitek. Avšak způsob, jakým ANC funguje, je ještě divočejší.

Co je to zvuk

Nejprve bychom si měli položit základní otázku, co je vlastně zvuk. Možná to zní divně, ale pro kontext je opravdu dobré to vědět. Co vnímáme jako zvuk, je výsledkem změn tlaku vzduchu. Naše ušní bubínky jsou tenké membrány uvnitř našich uší, které zaznamenávají vlny měnícího se tlaku vzduchu, jež způsobují jejich vibraceto, že vibrují. Tyto vibrace poté procházejí některými jemnými kostmi v naší hlavě, aby nakonec dosáhly části mozku zvané sluchová kůra, která je interpretuje jako to, co pociťujeme jako zvuk.

Tyto změny tlaku jsou také důvodem, proč můžeme cítit obzvlášť hlasité nebo basové zvuky, jako je ohňostroj nebo hudba na koncertě. Hlasité zvuky vytlačí velké množství vzduchu během krátké doby – někdy dost na to, abychom cítili dozvuky v jiných částech těla, než jsou naše uši. Možná jste někdy viděli zvukové vlny znázorněné jako průběhy signálu. Osa Y na těchto zvlněných grafech představuje amplitudu zvukové vlny. V této souvislosti to lze považovat za měřítko toho, kolik vzduchu je vytlačeno. Více vytlačeného vzduchu znamená hlasitější zvuky a vyšší vlny v grafu. Vzdálenost mezi vrcholy na ose X pak představuje vlnovou délku zvuku. Vysoké zvuky mají krátké vlnové délky, nízké zvuky dlouhé délky.

Jak do toho vstupuje ANC?

Sluchátka s ANC používají zabudované mikrofony, aby poslouchaly zvuk ve vašem okolí. Procesory uvnitř sluchátek tento příchozí zvuk analyzují a vytvářejí takzvaný protizvuk, jenž se přehrává, aby neutralizoval hluk a vy jej tak neslyšeli. Protizvuk má stejnou vlnovou délku jako jeho cílová zvuková vlna, fáze jeho amplitudy je však převrácená. Jejich průběhy signálu jsou jako zrcadlové obrazy. To znamená, že když zvuková vlna hluku způsobí záporný tlak vzduchu, protihluková zvuková vlna způsobí kladný tlak vzduchu (a naopak). Výsledkem toho je v ideálním případě blažené ticho pro nositele sluchátek s ANC.

ANC má nicméně svá omezení. Je účinné při potlačování nízkého nepřetržitého hluku, který můžete slyšet například v letadle, už méně však při potlačování hudby, kterou si pouštějí ostatní, nebo zvuků, jako je ruch v kavárně. Zatímco konzistentní hluboký zvuk je možné poměrně snadno předvídat a potlačovat jej pomocí vhodného protizvuku, tlumit nepravidelný organický zvuk na pozadí v reálném čase je podstatně těžší. S ohledem na vývoj ANC v posledních letech však můžeme předpokládat, že časem se podaří toto omezení překonat. A to ať už se bude jednat o řešení Samsungu, Applu (jehož AirPody mají ale u Android telefonů omezení), Sony nebo komukoli jinému.

Sluchátka s potlačením okolního hluku koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.