Zavřít reklamu

Možná vám Ježíšek nepřinesl vytoužený nový telefon, možná jste jej ale také nechtěli, protože vám ten stávající stačí. Pokud mu už ale přece jen je nějaký ten pátek, možná na něm pozorujete jisté zpomalování. Právě proto se vám hodí tyto tipy, které vám s tímto neduhem Android telefonů pomohou. 

Péče o zařízení 

Péče o zařízení se nachází v Nastavení, kde po rozkliknutí nabídky vidíte stav svého zařízení. Ten se zobrazuje nejen textem ale i emotikonem. Pokud jste mimo modré a zelené hodnoty, měli byste optimalizaci nějakým způsobem řešit, protože to může znamenat zpomalování vašeho telefonu. Na výběr je zde Baterie, Úložiště a Paměť. Každá nabízí jiné volby a možnosti.

Vymažte mezipaměť 

Možná budete překvapeni, když zjistíte, že množství dočasných souborů může zabírat gigabajty úložného prostoru vašeho zařízení. Pokud navíc používáte některé z nejnovějších zařízení Samsung, která už nemají slot microSD, může vám toto místo brzy chybět. Zařízení střední nebo nižší třídy, která nepatří mezi výkonnostní špičku, se pak mohou po zaplnění mezipaměti začít zpomalovat. Její vymazání a uvolnění prostoru je ale zase může dostat do kondice. Stává se také, že někdy mohou aplikace a webové stránky z nějakého důvodu zlobit. Vymazání mezipaměti může tyto problémy snadno vyřešit. Tento úkon navíc není nic, co byste museli dělat denně. Stačí jednou za několik týdnů, a jen u těch nejpoužívanějších aplikací. Níže najdete postup, jak na to. 

  • Najděte ikonu aplikace, které chcete vymazat mezipaměť.  
  • Dlouze na ní podržte prst.  
  • Vpravo nahoře zvolte symbol „i“.  
  • Sjeďte níže a vklepněte na nabídku Úložiště 
  • Klepnutím na Vymazat paměť v pravém dolním rohu odstraníte všechny dočasní soubory uložené aplikací

Aktualizujte na poslední dostupný software  

Vždy byste se měli ujistit, že v telefonu používáte nejnovější sestavení softwaru nebo bezpečnostní záplatu, která je pro něj k dispozici. Společnost Google s každou novou verzí neustále optimalizuje systém Android, aby poskytoval lepší výkon a plynulost. Aktualizace na novější verzi systému může také uvolnit systémové prostředky v zařízení, což by zase mohlo pomoci k rychlejšímu načítání aplikací a lepší plynulosti samotného systému.

Všichni významní výrobci už ušli od počátečních dob systému Android dlouhou cestu a nyní mají tendenci vydávat pro své telefony časté aktualizace softwaru. Nejlepší na tom je, že se tito výrobci téměř s každou aktualizací snaží dále zlepšovat výkon a plynulost systému na základě zpětné vazby od uživatelů. Zejména společnost Samsung odvádí vynikající práci při včasném zavádění měsíčních bezpečnostních záplat a nových aktualizací operačního systému do všech svých zařízení.

Restartujte zařízení  

V dobách, kdy byla samotná správa paměti systému Android mnohem horší a telefony se dodávaly s omezeným množstvím paměti RAM, doporučovali je odborníci denně restartovat, aby byl zajištěn jejich nejlepší výkon. To už sice neplatí, ale přesto pořád přetrvává myšlenka toho restartovat zařízení alespoň jednou za několik dní. Tento krok totiž uvolní prostředky zabrané aplikacemi běžícími na pozadí, čímž se zlepší celková plynulost systému, zejména u low-endových nebo levných zařízení se systémem Android, která nejsou dodávána s velkým množstvím paměti RAM. Na novějších a výkonnějších telefonech ale nebude zlepšení tak patrné.

Uvolněte úložiště  

Nikdy nezaplňujte celé dostupné úložiště telefonu, protože to může výrazně ovlivnit jeho výkon a značně ho zpomalit. Výsledkem bude, že základní úkony, jako je otevírání nebo instalace aplikací, přehrávání videí atd., budou trvat déle než obvykle a telefon se při takové zátěži bude také náhodně zasekávat. Přejděte do Nastavení -> Úložiště v zařízení a zkontrolujte množství volného místa. Případně můžete v nabídce Nastavení zařízení vyhledat položku „úložiště“ a najít příslušnou možnost.

Vyvarujte se tedy využívání více než 80 % kapacity úložiště, protože telefon a samotný operační systém potřebují pro správné fungování přibližně 5 až 8 GB volného místa. Pro uvolnění místa můžete odstranit nepotřebné soubory, odinstalovat nepotřebné aplikace a odstranit všechny fotografie a videa zálohovaná v cloudu. K rychlému vyčištění mezipaměti aplikací, duplicitních obrázků, velkých souborů a nechtěných multimediálních souborů můžete použít také aplikaci Files od Googlu.

Smažte nepoužívané aplikace  

Odinstalování starých a nepoužívaných aplikací v zařízení se systémem Android nebude mít přímý vliv na jeho výkon, ale uvolní potřebné místo v úložišti důležité pro ideální chod zařízení. Navíc pokud máte mnoho aplikací, které neustále běží na pozadí, jejich odinstalováním uvolníte cenné zdroje a pomůžete zlepšit plynulost systému. Telefony Samsung dokonce umí automaticky upozornit na ty aplikace, které na pozadí nadměrně vybíjejí baterii, a vy je pak můžete nebo násilně vypnout, nebo samozřejmě také přímo odinstalovat.

Dnes nejčtenější

.