Zavřít reklamu

Apple a Samsung – dva největší rivalové na poli mobilních telefonů (ale i tabletů a chytrých hodinek). I když tu byly mobilní telefony Samsungu dávno před iPhony Applu, tak právě jeho první iPhone změnil svět smartphonů. Jeden představuje své novinky v září, druhý na přelomu ledna/února. Jeden je na tom lépe, druhý jen dohání. 

Který je ale který? Apple představuje svou novou řadu iPhonů v září, kdy na tuto tradici najel už u iPhonu 5 v roce 2012. Jedinou výjimkou byl covidový rok 2020. Oproti tomu Samsung nyní uvádí svou vrcholnou řadu Galaxy S na začátku února. Kdo je na tom lépe? Nyní to paradoxně vychází do karet i Samsungu, strategie Applu je ale jednoznačně promyšlenější.

Vánoce jsou tady 

Nejzásadnější období roku, kdy jsou největší tržby za prodeje ať už čehokoli, jsou Vánoce. S tím, že Apple představí novou řadu telefonů v září, má právě ideální manipulační prostor k tomu zahltit vánoční trh svými novými telefony, které jsou pořád aktuální, protože jim v prosinci jsou jen tři měsíce. Uživatel přitom ví, že nového modelu se nedočká dříve, jak zase za rok v září.

Jenže Samsung uvádí své nové vrcholné telefony na začátku roku, a to je problém. Pokud budete chtít aktuální vlajkový Samsung Galaxy řady S, jedná se už o téměř rok staré zařízení, u kterého víte, že za měsíc bude překonáno. Ano, je zde sice výhodnější cena, protože ta původně stanovená s postupem času padá, což se o té iPhonů říci nedá, jenže chcete ušetřit „těch pár korun,“ když víte, že chvíli už bude mít vaše zařízení nástupce, který váš nový telefon překoná ve všech ohledech?

Bezvýchodná situace 

Letos je situace trošku odlišná, protože Apple má zásadní problém s uspokojením poptávky zejména po modelech iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max, protože čínské montážní linky hodně stály kvůli covidovým uzavírkám. Těžit z toho může Samsung, jehož vlajkových telefonů je dostatek, a to nejen s ohledem na řadu Galaxy S ale i ohebná zařízení Galaxy Z, které představil v srpnu. Navíc právě to, že někdy mezi lednem a únorem představí svou špičku, tak pokud Apple bude stále v potížích se zásobením trhu, může na tom jihokorejský výrobce hodně vydělat. Je to ale ojedinělá situace.

Samsung by měl prohodit data představení svých vrcholných telefonů. V srpnu, tedy měsíc před Applem, by měl představovat řadu Galaxy S, aby s iPhony srovnal nejen termín ale i technologický progres, kdy je nyní mezi oběma řadami příliš velký časový rozdíl. Když pak představí skládačky na začátku roku, mohou po nich skočit zase ti, kteří se nedočkali nového telefonu na Vánoce (a našli místo něho spíše jen tučný finanční obnos). Jenže toto prohození termínu je extrémně složité.

Samsung by totiž musel snížit životnost jednoho modelu, nebo naopak až zbytečně prodloužit životnost jiného. A když už zde nemáme ani řadu Note, je to vlastně nereálné. Kdyby totiž na začátku roku nepřišla řada S, tak čekat až do léta by byla skutečně dlouhá doba. Představit pak v jeden rok dvě řady také nejde vzhledem k pojmenování, které koresponduje s rokem. Jediné, jak to obejít, je možná udělat nějaký mezikrok, tedy představit odlehčené modely FE. Jenže od těch Samsung pravděpodobně už upustil. Ještě by šlo posunout termín na říjen, což už by mohlo být myslitelné. Jenže to je zase termín, kdy Google představuje své Pixely.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Apple iPhony 14 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.