Zavřít reklamu

Aktuální špičkou portfolia Samsungu je Galaxy S22 Ultra, s přimhouřením oka ještě Galaxy Z Fold4. Google má Pixel 7 Pro, Xiaomi má model 12 Pro, Huawei P50 Pro a Apple má iPhone 14 Pro Max. Poslední zmíněný se nám dostal do redakce, a my si tak mohli udělat jasný obrázek o tom, jakým směrem se Apple oproti Androidu ubírá. Možná vás to naštve, ale není to vůbec špatné. 

Dříve nejinovativnější společnost světa už se nežene za přílišnými experimenty, a spíše se drží při zemi. Oblast zkoušení převzali jiní, mezi které patří právě i Samsung s jeho skládacími modely. Apple představil iPhone 14 Pro Max na začátku září a celá řada 14 Pro má být ukázkou toho nejlepšího, co iPhony aktuálně mohou nabídnou. Stačí to ale na konkurenci?

3 roky starý design 

Celkový vzhled zařízení už možná nikoho nepřekvapí. iPhone 14 Pro Max vychází z ostrých hran, které nastolil už iPhone 12 a jedná se tak o třetí generaci tohoto designu, která je ale pořád poměrně líbivá. Jede-li nicméně Apple „trojletky“, zásadnější změny bychom se měli dočkat už příští rok (design iPhonu X zde byl také tři roky a to v podobě řady XS a 11). Protože ale společnost sází na prémiové materiály, tedy sklo a ocel, má telefon 240 g, a to je opravdu hodně. Pocítíte to nejen v kapse ale i ruce.

V přímém porovnání s telefony Samsungu, a to zejména těmi z řady Galaxy S22, je minimálně modelu S22+ hodně podobný. To byly nicméně i předchozí dvě generace. Galaxy S22 Ultra se ale hodně liší svým zaobleným displejem, který převzal z řady Note, stejně jako používání jeho pera S Pen, čímž může poskytnou více uživatelských a profesionálnějších zážitků. Do iPhonu prostě jen pořád klepete prsty, i když letos s jistou obměnou.

Lepší displej nenajdete 

S iPhony 13 Pro Apple poprvé sáhnul po jiné než fixní obnovovací frekvenci, kdy poskytl adaptivní rozsah od 10 do 120 Hz. iPhony 14 Pro ale umí klesnout až na 1 Hz, což má další sekundární vliv na úsporu baterie, ale Apple mohl „konečně“ přijít i se stále zapnutým (Always On) displejem. Nicméně na to šel úplně jinak, než to řeší výrobci Androidů a je to jednoduše děs. Apple totiž vůbec nepochopil, jak by měl takový displej vypadat, k čemu by měl sloužit a jaké jsou jeho přednosti. Místo toho nám pořád předkládá jen svou tapetu a možnost editace zamknuté obrazovky, která přišla i starším telefonům s iOS 16. Blíže si o tom můžete přečíst v našem podrobném článku.

Jenže Apple jej neumožňuje blíže definovat, příliš svítí, je extrémně rušivý, a navíc se chová nepředvídatelně – i když se má tedy učit podle toho, jak telefon používáte. Proč ale třeba neukazuje průběh nabíjení bez přidaného widgetu, je poměrně hloupé. Když používáte Always On na Androidu už několik let, na tohle si prostě nezvyknete. Navíc zde chybí i jakákoli interakce. Pokud se dotknete displeje, okamžitě jej rozsvítíte. Prostě hloupost. Je to ale jediná hloupost, která se displeje týče. Jinak je prostě brilantní, a to i svým špičkovým jasem 2000 nitů, kterým natrhává trenkdy třeba i Samsungu Galaxy S22 Ultra.

Pak je zde samozřejmě Dynamic Island, tedy průstřel ve tvaru drážky, který nahradil tolik kritizovaný výřez. Netrvalo to sice dlouho a Android už jej v podobě aplikace dynamic Spot úspěšně okopíroval, ale k dokonalosti toho v iPhonech 14 Pro má ještě daleko. Jeho zábavnost bych se ani nebál přirovnat ke smyslu používání Galaxy Z Flipu. Je to proto, že vám poskytne zcela nové možnosti interakce s telefonem a systémem, což je nejen jiné, ale také nevšední a originální. Tohle se opravdu povedlo a je nesmírná škoda, že Apple toto neposkytl i nižší řadě.

2. nejlepší fotomobil

2. místo – na to ohodnotil kvalitu fotoaparátů iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max renomovaný žebříček DXOMark. iPhony 13 Pro jsou přitom stále na čtvrté pozici. Tady není o čem, protože se prostě jedná o jeden z nejlepších fotomobilů, který je na trhu, takže veškeré komentáře jsou vlastně zbytečné. Spíše než rozebírání kvalit fotky, se hodí zmínit něco k tomu, co zde vadí a k tomu, co je naopak skvělé.

První případ, tedy to, co vadí – jen 3x optický zoom. Apple tvrdošíjně odmítá zvětšit přiblížení implementací periskopu, takže Galaxy S22 Ultra zde má se svým 10x přiblížením jasně navrch. Kdyby se Apple vykašlal na ultraširokoúhlý objektiv a volný prostor využil pro nějaké lepší přiblížení, bylo by to jasně další plus. Protože ale zvedl rozlišení hlavního fotoaparátu z 12 na 48 MPx, přibylo i 2x přiblížení, které je sice digitální, ale vzniká ořezem 48MPx fotografie, takže by se neměla ztrácet kvalita. Pokud chcete fotit do plného rozlišení, musíte skrze formát ProRAW, což je jasná škoda. Taková fotka má navíc klidně i přes 100 MB a počítá se u ní, že ji musíte následně editovat. Běžně tedy takové fotky pořizovat nebudete.

Jednoznačné nadšení ale panuje u akčního režimu, který využívá unikátní algoritmy k tomu, aby ideálně stabilizoval vaše videa. A to nejen při vašem pohybu, ale i vašem extrémním pohybu. Takže i když při nahrávání běžíte, na výsledku to prostě nepoznáte, což je skutečně impozantní. GoPro ani gimbaly tak už vlastně nepotřebujete. 

Apple to zase dokázal 

Pak jsou zde ještě takové ty drobné věci, jako bezkonkurenční výkon, satelitní komunikace, neskutečná voděodolnost (30 minut v 6m hloubce) a je toho ještě víc, proč se hodí model iPhonu 14 Pro Max na rozdíl od základního iPhonu 14 obdivovat. Pokud totiž základní model prostě nemá čím zaujmout, jeho větší, vybavenější a také o 10 tisíc dražší model boduje na celé čáře.

Applu se to povedlo, a dokázal vytvořit zařízení, které zaujme i nejednoho „androiďáka“. Kritizovat moc není co, vyjma Always On, malého rozsahu přiblížení, Lightning konektoru a pomalého nabíjení jde snad zmínit už jen ten masivní výstup fotoaparátů. Vzhledem k aktuální světové situaci ale u nás vyjde základ na 36 tisíc Kč, takže aktuální Ultra Samsungu je o 3 tisíce levnější, což není zrovna málo a pro mnohé to může být rozhodující. Tedy pro mnohé ty, kterým úplně nezáleží na použitém sytému.

iPhone 14 Pro Max koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.