Zavřít reklamu

Mnozí se o to pokoušeli, neuspěl ale nikdo. Tím se dá shrnout příběh každého čínského výrobce, který si vzal na mušku naprostou dominanci Samsungu na trhu smartphonů s Androidem. Korejský konglomerát čelil silné konkurenci svých čínských rivalů, a to zejména na lukrativních asijských trzích. Samsung se však náročným tržním podmínkám přizpůsobil a vyšel z nich ještě silnější. 

V posledních několika letech jsme byli svědky toho, jak Samsung obměnil celou svou řadu zařízení. Řada Galaxy M se tak stala spíše levnou řadou, Galaxy A je pak především střední třída. Vlajkové lodě Samsungu byly ale vždy o úroveň jinde. Existuje však několik důvodů, proč čínští výrobci jako Vivo, Xiaomi, Huawei, ZTE a další dokázali zpočátku Samsungu jistý podíl na trhu ukrást. Jednoduše zvolili agresivní cenovou politiku.

Čína jako problém? 

Tyto společnosti byly ochotny snížit své marže nebo dokonce prodávat zařízení se ztrátou, aby získaly určitý podíl na trhu a dostaly se do širšího povědomí. Je to nicméně běžný přístup, který technologické společnosti uplatňují poměrně často. Rovněž samozřejmě vynaložily velké prostředky na marketing, aby kolem svých značek vytvořily co největší rozruch.

Tato strategie do jisté míry fungovala, pak ale došlo k posunu na trhu, který možná nemohli předvídat ani sami výrobci. Například USA byly pro čínské výrobce chytrých telefonů vždy obtížně dosažitelným trhem. Když už se zdálo, že se jim tam snad konečně více otevřou vrátka, geopolitické napětí vyústilo v zákaz Huawei a ZTE, což jasně ukázalo, že USA nebudou pro čínské společnosti zrovna přívětivým trhem. Spojené státy rovněž doporučují i jiným trhům, aby zavedly vůči Číně tvrdší postoj. 

Nekonečné fámy a debaty o vazbách těchto společností na čínskou vládu a obavy o bezpečnost dat lidi navíc od koupě jejich zařízení také odrazují. A jejich ztráta je samozřejmě ziskem pro Samsung. Ten jasně této příležitosti využil ke zvýšení svého podílu na trhu. Možná se ale ještě najde zabiják, který si na tržní podíl společnosti Samsung dělá zálusk. Je to ten, kterého by navíc většina lidí příliš neočekávala, ale rozhodně má potenciál stát se pro Samsung jistým bolehlavem.

Google vystrkuje růžky 

Řada telefonů Pixel Googlu si postupně vytváří svůj vlastní prostor. Má navíc několik výhod, kdy je tou hlavní samozřejmě jméno. Společnost toho také využívá a na YouTube spouští reklamy, které začínají slovy „Věděli jste, že Google vyrábí telefon?“ Telefony Pixel mají být považovány za dokonalého zástupce zařízení se systémem Android, a ještě aby ne, když jej produkuje stejná společnost.

Základem uživatelského zážitku je software, přičemž zřejmou výhodou je, že Google vlastní systém Android a může tak lépe optimalizovat operační systém pro svůj hardware. Pro Pixely také vyrábí vlastní čipy, což je pozitivní krok, který se vyplatil Applu a trochu méně Samsungu. Vlastní čipy ale tvořilo i Huawei, a to v dobách největší slávy společnosti. Smysl to tedy má.

Jen nezaspat 

Je pravda, že Pixely před sebou mají ještě skutečně dlouhou cestu, než se začnou prodávat v objemech, které nějak promluví do žebříčků prodejů, natož aby předčily samotný Samsung. Neznamená to však, že by tato hrozba nebyla opodstatněná. Uspokojení z úspěchu je totiž to, co zavedené výrobce zabíjí nejčastěji, a Samsung rozhodně úspěšný je. Vzpomínáte si, když se poprvé objevil iPhone a zástupci BlackBerry si mysleli, že si přece nikdo nekoupí telefon, který nemá klávesnici? A kde je Apple a kde BlackBerry dnes?

Pokud se značka Pixel stane pro zařízení Galaxy silným konkurentem, může to také vyvolat tlak na vzájemné vztahy s Googlem, které byly dosud ve prospěch Samsungu díky jeho pozici předního dodavatele zařízení se systémem Android. Tento posun na trhu by nakonec mohl ze společnosti Google udělat zabijáka Samsungu, kterého dosud nikdo nečekal, a to zejména pokud se řada Pixel v následujících letech rozšíří – což je více než pravděpodobné. Navíc jestli Google vstoupí do segmentu skládaček, jako že by tak měl udělat příští rok, Samsungu rázem vzroste vážná konkurence (což je ale v tomto ohledu dobrá zpráva).

Telefony Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.