Zavřít reklamu

Existuje spousta výrobců, kteří prezentují značku již dobře zavedené společnosti v daném segmentu, aby se jejich zařízení odlišila a vypadala exkluzivněji. V loňském roce se proslýchalo, že třeba takový Galaxy S22 může být vybaven sestavou fotoaparátů značky Olympus. Nestalo se tak a telefony Samsungu dosud nenesou žádný odkaz na jiného než domácího jihokorejského výrobce. 

Jinde je to ale běžná praxe. Několik čínských výrobců již takto postupuje dlouhá léta. Značka OnePlus se spojila s firmou Hasselblad pro řadu OnePlus 9. Vivo spolupracovalo s firmou Carl Zeiss, Huawei naopak dlouhodobě spolupracuje s firmou Leica. Samsung si ale možná (a právem) myslí, že jeho fotoaparát je sám o sobě dostatečně dobrý, a že nepotřebuje nějakou nálepku věhlasného výrobce.

Společnost si je dobře vědoma skutečnosti, že výroba dobrého produktu je jen jednou částí rovnice. Účinný marketing je stejně důležitý, ne-li možná i důležitější. Komunikace kolem nového produktu musí být dostatečně silná a lákavá, aby přiměla zákazníky otevřít své peněženky. Čínští OEM výrobci tak zjistili, že jejich partnerství s hlavními značkami v oblasti fotoaparátů dosahují jimi zamýšleného výsledku, kterým je především vzbudit zájem o jejich řešení. Lákadlo v podobě velké značky totiž obvykle skutečně stačí k tomu, aby přilákalo zákazníky. Proto jsou tato partnerství skutečně silná a kdyby nefungovala, už dávno by zde nebyla.

Bang & Olufsen, JBL, AKG, Harman Kardon a další 

Jistě lze k tomu namítnout, že Samsung na svých vlajkových telefonech přítomným logem výrobce fotoaparátů příliš nezíská. Může to také souviset s tím, že se Samsung považuje za někoho, kdo je mimo ligu těchto čínských společností, respektive někdo, kdo je hodně nad nimi. Samsung totiž dost možná považuje za svého jediného konkurenta v segmentu vlajkových lodí výhradně Apple. V tomto ohledu je pak pravděpodobnější zamrznutí pekla než to, aby Apple prezentoval nějakou další značku. 

Stejně jako Apple tak pravděpodobně ani Samsung necítí potřebu snižovat hodnotu své vlastní značky tím, že bude usilovat o podobné partnerství. Společnost však může využít svého vlastnictví prémiových audio značek a dosáhnout stejného výsledku, aniž by se musela spoléhat na nějakou třetí stranu. Někteří z vás si totiž možná vzpomenou, že Samsung v roce 2016 koupil společnost Harman International, čímž získal prémiové audio značky, jako jsou Bang & Olufsen, JBL, AKG, Harman Kardon a další.

Společnost pak tyto prémiové značky využívá pro svá zařízení v hodně omezené míře. Zpočátku dělala velkou reklamu na dodávání sluchátek AKG, což ale bylo už u Galaxy S8, nyní však tuto značku příliš nevyzdvihuje. Letošní řada tabletů Galaxy Tab S8 Ultra je vybavena reproduktory vyladěnými společností AKG, ale nikde vlastně nenajdete, že by se Samsung o AKG nějak výrazně opíral. V nejlepším případě se o AKG zmiňuje jen letmo.

Špičkové vlajkové lodě řady Galaxy S a Galaxy Z by se měly pyšnit reproduktory vyladěnými Bang & Olufsen nebo Harmon Kardon, k čemuž ostatně Galay Z Flip jako designové zařízení přímo svádí. JBL je pak oblíbená celosvětová audio značka nižšího segmentu, a proto by se nejlépe hodila pro řadu Galaxy A. Samozřejmě to ale není jen o tom, nést na zádech zařízení nějaké logo, ale musí se toto „partnerství“ vyplatit i technickým řešením. Vzhledem k tomu, že technologický pokrok je u každé nové generace zařízení už poměrně omezený, může tento prémiovější audio zážitek pomoci i drahým zařízením odlišit se od konkurence. A to navíc bez poplatku, když Samsung společnosti vlastní.

Telefony Samsungu můžete koupit zde

Dnes nejčtenější

.