Zavřít reklamu

Záběr společnosti Samsung je skutečně obsáhlý. Každý ví, že vyrábí především mobilní telefony, TV a bílou techniku. Sem tam ale také ulítne, jako tomu bylo např. s headsety pro virtuální realitu (těch se možná ale ještě dočkáme). Letos pak představil projektor, a i když je to ojedinělý produkt, o úlet se úplně nejedná. 

Ne, nemá vlastní baterii, takže jej musíte napájet ze sítě, na cestách z dostatečné velké powerbanky s dostatečným výkonem. Světelný výkon je pak 550 lumenů, což je údaj, který vám, pokud se v projektorech neorientujete, asi příliš neřekne. Právě kvůli němu se na projektor snesla jistá vlna kritiky. Ano, se Sluncem kamarád není, ale po mém testování mohu s klidným svědomím říci, že za šedavého dne a při běžném večerním osvětlením pokoje je to úplně v pohodě.

Tizen vládne 

Pokud jsme hned na úvod řekli některé neduhy, je třeba je vyvážit pozitivy. Těmi je jednoznačně snadnost ovládání, provázání se smartphonem a přenositelnost. Freestyle totiž obsahuje operační systém Tizen, který je stejný s chytrými televizemi Samsungu a třeba Smart Monitory, takže pokud jste s ním měli už co dočinění, je jasné, co od něho čekat. Projektor tedy umí žít i bez jakéhokoli provázání s další technikou.

Může vám třeba dotvořit atmosféru dlouhých zimních večerů animací hořícího ohně (Ambient režim ale nábízí scén více). Můžete si v něm pustit YouTube, Spotify, Netflix, Disney+ ale dokonce i různé vyloženě české platformy. Vše ovládáte přiloženým ovladačem, stejným, který najdete i u Smart Monitoru M1, který má tedy na různé platformy už přímo zkratky.

Nevyčerpatelné možnosti 

Po rychlém spárování s telefonem pak může projektor sloužit jako bezdrátový reproduktor, který vám na zeď posílá líbivé efekty. Pak je zde funkce Smart View, která vám zrcadlí obsah z Galaxy zařízení (které může mít zhasnutý displej), rozumí si ale i s AirPlay iPhonů a samozřejmě nechybí ani DeX. Displej telefonu ale můžete použít i jako touchpad či klávesnici, pokud chcete surfovat v bezbřehých vodách internetu.

Freestyle umí DLNA, umí zrcadlit obsah ze Samsung televizí, rozumí si s externími paměťmi. Zde jen pozor na to, že je přítomný pouze jeden USB-C konektor, takže pro napájení a čtení z flash disku nebo paměťové karty (třeba i v případě fotek) potřebujete patřičné příslušenství. Stejně jako u Smart Monitoru M1 je zde microHDMI, což je také trochu limitující.

Automatické ladění všeho 

Nastavení obrazu nechybí korekce barev, automatické zaostřování i automatické vyrovnávání obrazu, pokud projektor nesměřuje kolmo na zeď. Nastavovat však můžete i manuálně, pokud se tím chcete zdržovat. Rozlišení je FullHD a od projekční plochy byste se měli držet od 30 do 100 palců, jako ideál se jeví 2,5 m. Půjdete-li dál, už bude vidět neostrost. Vtip je zde i v tom, že pokud nemáte žádnou volnou zeď, jednoduše pošlete obraz díky polohovací základně na strop. Do ložnice tedy ideální. 

Jen se připravte na to, že projektor docela topí a vrní si do rytmu (30 dB), což v tichých scénách filmů může trochu rušit, já na takový scénář ale nenarazil. Jak už bylo řečeno, tak Freestyle disponuje i reproduktorem. Ten má výkon 5W, což není hodně, ale kupodivu to stačí. Chcete-li, můžete připojit Bluetooth reproduktory.

Freestylu prominete všechno, ať je to absence akumulátoru, ať je to možná nižší světelný výkon, ať je to zahřívání nebo hluk. Je to naprosto dokonalé večírkové zařízení, které obstará celý Štědrý den, silvestrovskou párty, romantiku na chatě, glamping atd. Jediné, co mu neprominete je ta cena. Původních 25 tisíc Kč už sice spadlo na něco kolem 19 tisíc, ale je to přece jen dost. Nicméně chcete-li zažít něco nového, vykašlete se na novou TV, tady zažijete nepoměrně více srandy. Samsung k projektoru ještě prodává přenosné pouzdro, které Freestyle jasně předurčuje k tomu, aby doma netrůnil jen na jediném místě. Můžete jej sehnat už za něco pod 1 400 Kč (koupíte jej např. zde). 

Samsung The Freestyle koupíte zde

Dnes nejčtenější

.