Zavřít reklamu

Měl jsem k dispozici obě letošní skládací zařízení Samsungu, tedy Galaxy Z Fold4 a Z Flip4. U obou je ale jasné, že ve fotografických dovednostech zaostávají za řadou Galaxy S, a to se musí změnit. U Foldu proto, aby mohl být právoplatnou vlajkou, u Flipu proto, aby byl konkurenceschopnější. 

Galaxy Z Fold4 se už vrcholné řadě Galaxy S22 sice přiblížil, ale jejich kvalit pořád nedosahuje. V případě modelu Ultra je toto srovnání samozřejmě bezpředmětné. Jenže Fold je cenově posazený ještě nad S22 Ultra, proto by měl také nabídnout bezkonkurenční sestavu fotoaparátů, snad jen s akceptovatelnou výjimkou periskopického teleobjektivu (kvůli nárokům na prostor).

U Flipu se naopak řeší větší a větší vnější displej. Osobně mi to nedává příliš smysl, protože to, co umí již nyní, umí dobře, a k tomu, k čemu má sloužit, slouží ideálně. Jeho cílem má být především informovat, ne zastupovat funkce a možnosti, které dostanete po otevření telefonu na jeho plnohodnotném 6,7“ displeji. Zvětšování je zde ale problém, protože větší vnější displej zákonitě zabere místo určené pro fotoaparáty.

Chce to teleobjektiv 

Proslýchá se, že u modelu Galaxy Z Flip5 by mohlo dojít k dosud největšímu zvětšení vnějšího displeje, kdy by se mělo údajně jednat rovnou o 60% zvětšení oproti velikosti v aktuálním Flipu4. No a vzhledem ke kompaktním rozměrům zařízení se docela obávám, že rok 2023 by mohl být dalším rokem, který sice přinese vylepšený Flip, který bude mít vylepšené fotoaparáty, ale ne tak, jak bychom si přáli. Drobné výkonnostní upgrady jsou jisté vždy, ale zde to chce opravdu zabrat. Řeč je totiž o přidání teleobjektivu.

S ohledem na zvětšený vnější displej to znamená, že by Galaxy Z Flip5 mohl mít zase jen dva zadní fotoaparáty jako jeho předchozí modely. I kdyby se Samsungu podařilo „ušetřit“ nějaké to místo, pravděpodobně by stejně implementoval jen nějaký zastaralý objektiv jen s 2x zoomem místo něčeho, co by v dnešní době dávalo u smartphonu za 27 tisíc Kč smysl. A to úplně nechceme, proto mě to nutí k zamyšlení: „Měl by Samsung začít pracovat na modelu Galaxy Z Flip Ultra (nebo Plus nebo Pro nebo jakémkoli jiném přídomku)?“

Všichni víme, že krycí displej, ať už bude jakkoli velký, bude víceméně určen jen k rychlé kontrole oznámení, čtení SMS a chatů, přijímání hovorů apod., tedy k činnostem, které můžete provádět klidně i jen na displeji o velikosti vašich hodinek. Dobrou sestavu fotoaparátů však nenahradí. A to i s ohledem na to, že ta aktuální se také nerovná kvalitám vlajkové řady Samsungu, kterou už koupíte na hranici 20 tisíc Kč.

Dle mého úsudku by tedy Samsung neměl plýtvat prostředky na změnu vnějšího displeje. Měl by vyřešit ohyb toho hlavního, stejně jako nutnost jeho krytí fólií. Pak by měly na řadu přijít právě fotoaparáty následované už čímkoli jiným, třeba dalším zmenšením kloubu. Je však pravda, až Galaxy z Flip4 není špatný telefon. Vlastně je to skvělý telefon, který ale má několik kompromisů. Pokud je dokážete překousnout, nabízí se vám ale nyní unikátní příležitost při jeho koupi.

Přímo u Samsungu můžete Flip4 pořídit za 27 490 Kč, nicméně platí u něho výkupní bonus, se kterým můžete ušetřit 3 500 Kč plus samozřejmě ušetříte i cenu za své stávající zařízení, které od vás Samsung vykoupí. Při koupi do konce roku k telefonu dostanete i Samsung Care+ na 1 rok zdarma, 15 % z hodnoty na příští nákup a Galaxy Watch5 a pouzdro za jedinou korunu.

Galaxy Z Flip4 koupíte zde

Související články

Dnes nejčtenější

.