Zavřít reklamu

I když Android 13 poprvé přistál na telefonech Googlu, už dávno není k dispozici jen pro ně. Po betatestování systému s nadstavbou One UI 5.0 se rychle dostává i na zařízení Samsungu. Ten ji prvně vydal pro vrcholnou řadu Galaxy S22 a nyní už pokračuje i se střední třídou a tablety. Zde najdete vše, co po potřebujete vědět o One UI 5.0 Samsungu. 

Co je Samsung One UI 5.0? 

One UI je sada úprav společnosti Samsung pro Android, tedy jeho softwarový vzhled. Od představení One UI v roce 2018 se každé číslované vydání Androidu dočkalo také velké aktualizace One UI. One UI 1 bylo založeno na Androidu 9, aktualizace One UI 2 byla založena na Androidu 10 a tak dále. One UI 5 je tedy logicky založeno na Androidu 13.

Aktualizace je nyní k dispozici na mnoha telefonech Samsung, včetně řady Galaxy S22, Galaxy S21 a dalších, přičemž další zařízení ji obdrží v nadcházejících týdnech a měsících, i když Samsung pravděpodobně chce stihnout aktualizaci vydat pro všechny své podporované modely ještě do konce roku 2022.

Novinky One UI 5.0 

Stejně jako Android 13 přináší vlastní novinky i jeho nadstavba Samsungu. Není toho ale kdo ví kolik, protože předně jde o optimalizaci, která se letos společnosti opravdu povedla. Samsung One UI 5.0 je založen na Androidu 13 a obsahuje všechny jeho novinky na úrovni systému. Android 13 je nenáročná aktualizace, takže neočekávejte, že One UI 5.0 zcela překope způsob interakce s vaším telefonem nebo tabletem. 

Android 13 přichází se změnami, jako je nové oprávnění k oznámení, které vám umožní přihlásit se k oznámením pro jednotlivé aplikace, nová jazyková nastavení, která vám umožní změnit jazyky, ve kterých používáte aplikace atd. Zde se však zaměřujeme především na exkluzivní nové funkce společnosti Samsung. Jedná se o ty větší, protože novinek je samozřejmě mnohem a mnohem více a najdete je v popisu aktualizace.

Změny designu oznámení 

Je to drobná úprava, ale pravděpodobně jedna z prvních, které si všimnete. Panel oznámení vypadá trochu jinak a ikony aplikací jsou větší a barevnější, což by vám mělo pomoci na první pohled zjistit, jaká oznámení přišla a z jaké aplikace. 

Bixby Text Call 

Uživatelé telefonů Galaxy mohou nechat Bixby přijímat hovory za ně a na obrazovce se zobrazí informace o tom, co volající říká. Tato funkce je v současné době exkluzivní pro telefony Samsung s One UI 5.0 v Koreji a je otázkou, jestli se jí někdy dočkáme i u nás. 

Režimy a rutiny 

Režimy jsou víceméně stejné jako rutiny Bixby, kromě toho, že je lze aktivovat buď automaticky, když jsou splněna stanovená kritéria, nebo ručně, když víte, že nějaký budete chtít vyvolat. Můžete například nakonfigurovat režim cvičení tak, aby ztišil oznámení a otevřel Spotify, když váš telefon Galaxy zjistí, že cvičíte. Ale protože se jedná spíše o režim než o rutinu, můžete nastavení spustit také před tréninkem sami ručně.

Přizpůsobení uzamčené obrazovky 

Na zamykací obrazovce můžete změnit styl hodin, způsob zobrazení oznámení, vyladit zkratky a samozřejmě také změnit tapetu zamykací obrazovky. Chcete-li editor obrazovky otevřít, stačí k tomu dlouže na zamčené obrazovce podržet prst.

Nové tapety 

Výběr tapet se liší zařízení od zařízení, ale s One UI 5.0 obsahují všechny telefony spoustu nových předinstalovaných tapet pod hlavičkami Grafické a Barvy. Jsou docela základní, ale telefony Samsung mají obvykle méně výchozích tapet než zařízení jiných výrobců, takže každé vylepšení je vítané. Je tomu právě i z důvodu personalizace zamčené obrazovky. 

Více barevných motivů 

Samsung nabízí dynamické motivy ve stylu Material You od verze One UI 4.1, kde jste si mohli vybrat ze tří variant založených na tapetě nebo z jednoho motivu, díky kterému jsou zvýrazňující barvy uživatelského rozhraní primárně modré. Možnosti se liší podle tapety, ale v One UI 5.0 uvidíte až 16 dynamických možností založených na tapetě a 12 statických motivů v řadě barev, včetně čtyř dvoubarevných možností. Navíc, když motiv použijete na ikony aplikací, použije se na všechny aplikace, které podporují tematické ikony, nejen na vlastní aplikace Samsungu.

Widgety 

Již před vydáním One UI 5.0 jste mohli skládat widgety stejné velikosti, abyste ušetřili místo. Ale aktualizace přináší chytrou změnu. Chcete-li nyní vytvářet balíčky widgetů, přetáhněte widgety na domovské obrazovce na sebe. Dříve to byl složitější proces, který zahrnoval pohrávání si s menu. 

Přizpůsobení pozadí volání 

Nově můžete nastavit vlastní barvy pozadí pro každý kontakt, který se zobrazí, když vám z daného čísla zavolá. Je to malá změna, ale může usnadnit rozpoznání toho, kdo volá na první pohled. 

Nová multitaskingová gesta v Labs 

One UI 5.0 zavádí několik nových navigačních gest, která jsou užitečná zejména na zařízeních s velkou obrazovkou, jako je Galaxy Z Fold4. Jedno vám umožňuje přejet dvěma prsty nahoru ze spodní části obrazovky a vstoupit do režimu rozdělené obrazovky, druhé umožňuje přejetím prstem z jednoho z horních rohů obrazovky otevřít aplikaci, kterou právě používáte, a to v zobrazení plovoucího okna. Musíte však tato gesta povolit v části Rozšíření funkce -> Labs.

Novinky Fotoaparátu 

Existuje několik vylepšení Fotoaparátu, kry má režim Pro nyní možnost zobrazení histogramu, který vám pomůže nastavit jas, a navíc zde najdete ikonu nápovědy. Ta poskytuje tipy, jak všechna tato nastavení a posuvníky lépe používat. Můžete také přidávat vodoznak do fotografií s vlastním textem. 

OCR a kontextové akce 

OCR umožňuje telefonu „číst“ text z obrázků nebo skutečného života a převádět jej na text, který můžete kopírovat a vkládat. V případě webových adres, telefonních čísel a podobně můžete také okamžitě text editovat. Například klepnutím na telefonní číslo, které jste vyfotografovali a máte jej v aplikaci Galerie, vám umožní přímo na toto číslo zavolat, aniž byste jej museli ručně zadávat do aplikace Telefon.

Kdy můj telefon získá One UI 5.0? 

One UI 5.0 se začalo testovat v beta verzi na začátku srpna a do řady Galaxy S22 začalo stabilně přicházet v říjnu. Od té doby se objevuje v řadě dalších zařízení Samsungu, včetně řady Galaxy S21, Galaxy A53 nebo tabletech Galaxy Tab S8. I když jsme měli jistý plán toho, jak bude společnost aktualizaci vydávat, kompletně ji překopalo včasné uvádění dalších a dalších modelů, takže se na něho nejde spolehnout. Všechno ale nasvědčuje tomu, že modely telefonů a tabletů, které mají na Android 13 a One UI 5.0 nárok, dostanou aktualizaci ještě do konce roku. Přehled toho, které modely telefonů a tabletů již One UI 5.0, najdete níže, ale mějte na paměti, že se seznam aktualizuje každým dnem a proto nemusí být tento již aktuální.

 • Řada Galaxy S22  
 • Řada Galaxy S21 (bez modelu S21 FE) 
 • Řada Galaxy S20 (bez modelu S20 FE) 
 • Galaxy Note 20/Note 20 Ultra  
 • Galaxy A53 5G  
 • Galaxy A33 5G  
 • Galaxy Z Flip4  
 • Galaxy Z Fold4  
 • Galaxy A73 5G  
 • Řada Galaxy Tab S8 
 • Galaxy XCover 6 Pro 
 • Galaxy M52 5G 
 • Galaxy M32 5G 
 • Galaxy Z Fold3 
 • Galaxy Z Flip3 
 • Galaxy Note 10 Lite
 • Galaxy S21 FE
 • Galaxy S20 FE
 • Galaxy A71
 • Řada Galaxy Tab S7
 • Galaxy A52
 • Galaxy F62
 • Galaxy Z Flip 5G

Jak aktualizovat verzi Androidu a One UI na smartphonech Samsung  

 • Otevřete Nastavení 
 • Vyberte Aktualizace softwaru 
 • Zvolte Stáhnout a instalovat 
 • Pokud je dostupná nová aktualizace, spustí se proces instalace.  
 • Chcete-li v budoucnu stahovat aktualizace automaticky, nastavte si Automatické stahování přes Wi-Fi jako zapnuto.

Pokud vaše zařízení Android 13 a One UI 5.0 nepodporuje, možná je ideální čas se poohlédnout po nějakém novém. Na výběr je poměrně široká paleta v mnoha cenových relací. Samsung se ostatně zavázal k tomu, že všem nově vydaným zařízením poskytne 4 roky softwarové aktualizace a 5 let aktualizací zabezpečení. Nové zařízení vám tak vydrží opravdu dlouhou dobu, protože žádný jiný výrobce se podobnou podporou chlubit nemůže, a to ani sám Google ne.

Telefony Samsung s podporou Androidu 13 a One UI 5.0 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.