Zavřít reklamu

Samsung aktuálně vypouští do světa aktualizaci Androidu 13 s jeho nadstavbou One UI 5.0. Problémy s instalací ale můžete mít i jen v případě měsíčního nebo čtvrtletního zabezpečení pro starší zařízení, která třeba na Android 13 ani nečekají. Zde tedy najdete kroky, co dělat, když nejde aktualizovat Android. 

Číslo verze Androidu v zařízení, úroveň aktualizace zabezpečení a úroveň systému Google Play naleznete v Nastavení -> O telefonu –> Informace o softwaru. O dostupnosti aktualizací jste klasicky informováni prostřednictvím oznámení, protože jej ale můžete v pro vás nevhodný okamžik zrušit, tak lze dostupnost aktualizací zkontrolovat také ručně, a to v Nastavení -> Aktualizace softwaru.

Kdy budou aktualizace Androidu k dispozici 

Harmonogram aktualizací se liší podle zařízení, výrobce a někde i mobilního operátora. Jasný náskok v tom má Google, který právě Android vydává, takže je u něho zabezpečeno, že právě Pixely mají nejnovější verzi Androidu jako první. Pak už záleží na jednotlivých výrobcích, kdy začnou novou verzi systému pro svá zařízení distribuovat. Samsung patří mezi přední výrobce, kteří se snaží nejvíce a ostatně i nejdéle. „Jízdní řád“ Androidu 13 pro zařízení Galaxy najdete zde.

Co dělat, pokud nejde aktualizovat Android 

Případů, kdy nebudete moci aktualizovat své zařízení, je samozřejmě více. Nezapomeňte, že se minimálně před aktualizací systému na novou jeho verzi hodí mít vytvořenou zálohu zařízení. 

Nedostatek volného místa

Aktualizace systému se musí nejdříve stáhnout do zařízení, poté se instaluje. Jedna věc je, jak velký je instalační balík, druhá pak to, kolik prostoru potřebuje samotný systém. Jeden z nejčastějších důvodů, kdy se aktualizace nenainstaluje, je právě nedostatek úložného prostoru. V takovém případě ideálně dočasně odstraňte ta data, která si poté snadno obnovíte – off-line hudbu, filmy atd. 

Aktualizace nebyla stažena

Pokud se aktualizace začne stahovat, ale stahování nebude dokončeno (např. pokud opustíte Wi-Fi připojení), zařízení to po několika dnech automaticky zkusí znovu. Jenže pokud se netrefí do okna, kdy máte dostatek baterie a jste na bezdrátové síti, může tento proces chvíli trvat. Pokud tedy víte, že se mělo zařízení aktualizovat a nestalo se tak, zkontrolujte stav stažení v Nastavení -> Aktualizace softwaru. Třeba jste na provedení aktualizace měli jen malou kapacitu baterie, proto se aktualizace neprovedla.

Kdy bude aktualizace aktivní

Telefony Pixel instalují stažené aktualizace Androidu na pozadí. Nainstalované aktualizace se ale aktivují až po příštím restartování telefonu. Mnoho Android telefonů a tabletů se při instalaci stažených aktualizací systému automaticky restartuje. Aktualizace se tedy aktivují až po dokončení instalace, kterou je právě restart. Pokud jste aktualizovali ale novinky pořád nevidíte, restartujte svůj telefon nebo tablet. 

Dnes nejčtenější

.