Zavřít reklamu

Podle některých hlasů bude rok 2023 rokem skládacích smartphonů a notebooků. Plány Samsungu v této oblasti na příští rok nejsou úplně jasné, z předchozích ukázek, které předvedla jeho displejová divize Samsung Display, je však zřejmé, že experimentoval s technologií ohebného displeje aplikovanou na různé tvarové faktory, včetně notebooků. Nyní se zdá, že mu byl udělen další patent týkající se designu skládacího notebooku.

Skládací notebook vypadá přesně tak, jak bychom si takové zařízení představovali: má velkou ohebnou obrazovku, kterou lze ohnout uprostřed, podobně jako skládačku Galaxy Z Fold4 při použití v režimu Flex. Spodní část displeje může pojmout virtuální klávesnici a trackpad, zatímco jeho horní, vertikální polovina je vyhrazena pro zobrazování obsahu.

Tento patentovaný koncepční design je nápadně podobný designu zařízení Galaxy Book Fold 17, jež Samsung představil na konferenci SID 2021. Zdá se však, že tento patentovaný design má oproti tomuto zařízení užší poměr stran, díky čemuž vypadá jako velký Galaxy Z Fold4. Každopádně stojí za zmínku, že i když byl tento patent zveřejněn tento týden, údajně byl podán už před několika lety. Jde tedy o myšlenku, kterou Samsung nosí v hlavě již nějakou dobu.

Pokud jde o samotný koncept ohebného notebooku, tento design by obrazně řečeno profitoval z jeho flexibility. Spodní část displeje by se mohla proměnit v prakticky jakýkoli nástroj, od virtuálních klávesnic po další typy vstupních zařízení, barevné palety pro aplikace na úpravu fotografií nebo tlačítka a knoflíky pro software na vytváření hudby.

Zní to sice dobře, otázkou však je, jestli by to bylo i praktické. Apple něco podobného, i když ve značně omezené míře, zkusil s dotykovými lištami u MacBooku, nakonec to však vzdal, protože si uvědomil, že fyzické funkční klávesy a klávesové zkratky jsou pro profesionální uživatele praktičtější a užitečnější.

Samsung však může chtít ukázat, že svou nejmodernější technologii ohebného displeje je schopen aplikovat na více tvarových faktorů, takže notebook může být v této oblasti jeho „příští velkou věcí“. Nebo to snad bude rolovací telefon? Jak to nakonec bude, uvidíme možná již brzy.

Dnes nejčtenější

.