Zavřít reklamu

Samsung nastolil novou tradici, kdy už po několik let představuje nové skládací telefony. Pokud je Galaxy z Flip spíše lifestylovým zařízením, je Galaxy Z Fold tím nejlepším, co Samsung dokáže v daném segmentu vytvořit. Nejen v tom skládacím a smartphonovém, ale do jisté míry i tabletovém. 

Galaxy Z Fold4 je už 4. generací prvního skládacího telefonu, který se objevil na trhu, a který pochází od nějaké velké značky. Pokud první generace vše odstartovala a 3. maximálně zdokonalila, nyní se už jen vylepšuje. Těch změn není příliš, ale o to jsou vítanější. Počítejte však s tím, že Z Fold4 je jasný pracant, a pokud Z Flip ocení prakticky každý, tak Z Fold prostě není úplně určený pro masy, za což logicky může i jeho cena. 

Zajetý vzhled 

Samsung neexperimentoval a novinka vypadá hodně podobně, jako předchůdce. Problematiky neznalý je ostatně velice snadno zamění. Výška se oproti Z Foldu3 snížila o 3 mm a zařízení je v rozloženém stavu o 0,3 mm tenčí než jeho předchůdce. Samsung také snížil hmotnost o 8 gramů, což sice není moc, ale je důležité, že váha nenarostla.

Plošší rámeček dobře vizuálně kontrastuje s krásnou matnou povrchovou úpravou zadního skleněného panelu, který je chráněn sklem Gorilla Glass Victus+ a v předchozí generaci byl lesklý. Je také fajn vidět, že nechybí ani stupeň voděodolnosti IPX8. Proti prachu sice zařízení odolné není, ale když jej polijete vodou, nijak mu to neublíží.

Pant je pak samozřejmě nedílnou součástí každého skládacího smartphonu a společnost Samsung použila u modelu Galaxy Z Fold4 nový, který je o 6 mm užší a celkově tenčí. Nový mechanismus uvnitř také celkově usnadňuje otevírání a zavírání pantu a díky tomu se zařízení skládá a rozkládá plynuleji, příjemněji a jistěji, i když to pořád slyšíte.

Dva plnohodnotné displeje 

6,2palcový AMOLED displej s obnovovací frekvencí 120Hz má sice stejnou velikost jako jeho předchůdce, má ale příjemnější poměr stran 23,1:9, i když ani ten není pořád úplně přirozený a chvilku si na něho musíte zvykat. Ideální a běžný poměr stran je 22:9. Samsung také ořezal rámečky, takže panel nejenže vypadá velmi dobře, ale také se s ním nyní mnohem lépe pracuje. O poznání méně se vám tak bude stávat, že budete mačkat špatné ikony nebo klávesy klávesnice při psaní, a to protože displej je sice úzký, ale ne tolik, jako tomu bylo u dřívějších modelů.

Skládací displej má rovněž stejnou velikost 7,6 palců jako jeho předchůdce, ale i on těží z výrazně zmenšených rámečků, což zase zlepšuje celkový dojem, a to nejen na oko ale i při používání. Samotný panel je také širší a kratší, je také vybaven poddisplejovým fotoaparátem, který je tentokrát lépe skrytý díky novému subpixelovému designu. Na světlém pozadí je sotva patrný, na černém ale pořád víte, že jej máte.

Samsung tvrdí, že UTG (ultra thin glass) panel je díky novým materiálům a výrobnímu procesu o 45 % pevnější než dříve. Samsung Display, který tyto panely vyrábí, také udělal několik zajímavých inovací, aby zvýšil vnímaný jas a reprodukci barev. Samozřejmě je zde drážka v displeji, samozřejmě je zde fólie. Není třeba to více řešit, je to daň za použitou konstrukci a technologii. Drážka zde vadí více jak u Flipu, fólie naopak méně. Je to ale hodně subjektivní. Osobně jsem se s tím naučil žít a přistupuji k tomu tak, že pokud chci ohebné zařízení, musím tuto hru přijmout. A přistoupím na ní vlastně i docela rád, protože skládačky prostě baví.

Fotoaparáty stačí 

Rozlišení fotoaparátu pod displejem se nezvýšilo, takže má stejné 4 MPx jako Galaxy Z Fold3. Nová subpixelová konstrukce mu však pomáhá zachytit jasnější snímky, takže výsledky působí lepším dojmem, je k němu ale třeba přistupovat tak, že se hodí spíše jen pro videohovory, selfie se vyplatí fotit předním fotoaparátem. 

Pokud chcete nejlepší možné fotoaparáty v Samsungu, Galaxy S22 Ultra je stále nejlepší možnou volbou. Samsung se u svých skládacích smartphonů v oblasti fotoaparátů příliš nevytáhl, i když zde je třeba pochválit alespoň ten širokoúhlý, který je převzatý z řady Galaxy S22. Ani u zbývajících se ale neocitnete v situaci, kdy by nedokázaly odvést svou práci, jen jsou prostě na trhu lepší. 

Specifikace fotoaparátů Galaxy Z Fold4:  

  • Širokoúhlý: 50 MPx, f/1,8, 23 mm, Dual Pixel PDAF a OIS     
  • Ultraširokoúhlý: 12 MPx, 12 mm, 123 stupňů, f/2,2     
  • Teleobjektiv: 10 MPx, f/2,4, 66 mm, PDAF, OIS, 3× optické přiblížení    
  • Přední kamera: 10 MPx, f/2,2, 24 mm  
  • Poddisplejová kamera: 4 MPx, f/1,8, 26 mm 

Hlavní objektiv má tendenci snímky mírně přesvětlovat, ale to je něco, co může společnost Samsung snadno vyřešit prostřednictvím aktualizace. Optická stabilizace obrazu a stabilizace videa jsou znatelně lepší, takže fotografie a videa vašich hyperaktivních dětí nebo domácích mazlíčků budou většinou ostré a jasné. V kombinaci s technologií Space Zoom se můžete pokusit pořizovat jasné snímky i o něco vzdálenějších objektů. Přiměřenou kvalitu lze ještě očekávat do 20násobného zvětšení. Maximální je 30x.

Výkon bez kontroverzí 

S procesorem Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 pod kapotou si můžete být jisti, že Galaxy Z Fold4 má dostatek výkonu na to, aby zvládl vše, co mu předhodíte. Čipová sada je vynikající v poskytování konzistentního výkonu i při vysokém pracovním zatížení. Takže bez ohledu na to, jak náročný multitasker nebo mobilní hráč jste, Galaxy Z Fold4 s vámi udrží krok, aniž byste se zapotili. Jen zařízení trochu hřeje. Pro tuzemského uživatele je prostě skvělé, že zde nemáme nějaký Exynos 2200 ale v čase uvedení telefonu nejlepší možný Snapdragon.

12 GB operační paměti je rozhodně dostatečná kapacita a s dostupným úložištěm o velikosti až 1 TB budete mít dostatek prostoru pro svá data. Mějte ale na paměti, že Galaxy Z Fold4 nemá slot na karty microSD, takže už při koupi uvažujte dopředu v tom ohledu, kolik prostoru potřebujete. Máme zde sice cloudové služby, ty ale nemusí všem vyhovovat.

Výdrž baterie v dobrém překvapí 

Mezi fanoušky předchozí skládačky se objevily oprávněné obavy, když vyšlo najevo, že Galaxy Z Fold4 bude mít stejnou 4 400mAh baterii jako jeho předchůdce. Energetická účinnost však byla v mnoha oblastech o poznání vylepšena, což má pozitivní vliv na celkovou výdrž baterie. I když by bylo mnohem lepší mít baterii větší, jednoduše ji není kam dát. Rozhodně nechcete mít Folda ještě objemnějšího.

Den stejně dáte úplně s přehledem, takže tady není třeba mít strach. Díky kolektivnímu vylepšení displeje a zejména účinnosti čipu přináší Fold4 jedny z nejlepších zkušeností s výdrží baterie ze všech zařízení Samsung, které jsem dosud testoval, ať už šlo o Galaxy S22 Ultra nebo Z Flip4.

Software nadchne 

V novém Foldu najdete systém Android 12L a uživatelské rozhraní One UI 4.1.1. Jedná se vlastně o první smartphone, který se právě se systémem Android 12L dodává na trh, což je speciální iterace Androidu, kterou Google vytvořil pro zařízení s velkými obrazovkami, typicky tablety. Přidání hlavního panelu, tzv. Taskbaru, je jednou z největších a nejužitečnějších změn. Poskytuje téměř desktopový multitasking v tom smyslu, že získáte rychlejší přístup k posledním a nejpoužívanějším aplikacím.

Aplikace můžete dokonce přetáhnout přímo do režimu rozděleného zobrazení a poté tuto dvojici aplikací uložit na hlavní panel pro její opětovné rychlé spuštění. Bylo by sice hezké mít ještě větší kontrolu nad těmi aplikacemi, které se vám v taskbaru zobrazují, ale toto je skutečně dobrý začátek. Vylepšení se dočkal také režim Flex, který nyní funguje jako trackpad ve spodní polovině displeje. Chtělo by to pro něho jen optimalizovat více aplikace, aby měl větší potenciál.

Výsledek stojí za to 

Výkon a všestrannost Galaxy Z Foldu4 mluví samy za sebe. Na trhu není téměř žádné zařízení, které by mu vlastně mohlo konkurovat, alespoň u nás tedy. Je to plnohodnotný vlajkový smartphone s nejnovějšími mobilními technologiemi. Je skládací a díky tomuto jedinečnému tvarovému faktoru poskytuje prostě mnoho výhod a nevýhody má vlastně jen dvě. Těmi může být pro někoho malá baterie, která ale v testu obstála a větší tloušťka. Ta ale paradoxně také nevadí, protože v kapse kalhot ani tak nezáleží na tloušťce jako šířce, a zavřený Fold je užší než většina 6,7“ smartphonů.

Podporuje navíc pero S Pen, které je dokonalým společníkem pro ty, kteří potřebují zůstat vysoce produktivní i na svých pracovních cestách. Kopíruje vlastnosti a funkce toho v předchozí generaci, stejně jako v Galaxy S22 Ultra. Oproti druhému zmíněnému má měkčí hrot, aby nepoškrával fólii vnitřního displeje. S tím vnějším kompatibilní není.

Otázka za 44 990 Kč tedy nakonec zní: „Měli byste si Galaxy Z Fold4 koupit?“ Rozhodně byste měli, pokud jste typ člověka, který dokáže vytěžit plný jeho potenciál a technologický nadšenec. Pokud si chcete jen vyzkoušet ohebnou konstrukci, je pro vás vhodnější Galaxy Z Flip4. Pokud také nevíte, k čemu by vám vlastně byl tablet s Androidem, nebude Fold pravděpodobně ani pro vás.

Galaxy Z Fold4 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.