Zavřít reklamu

Oficiální a veřejné vydání Androidu 13 s One UI 5.0 je nejrychlejší, jaké se kdy Samsungu podařilo pro zařízení Galaxy vydat. Společnost zahájila svůj beta program One UI 5.0 pro řadu Galaxy S22 již v srpnu a tento týden byl s vydáním ostré verze ukončen. Ta sice dorazila milionům majitelů jedněch z nejlepších telefonů společnosti, ale chtělo by to přece jen víc. 

Shodou okolností vydal Samsung One UI 5.0 ve stejný den, na který si Apple naplánoval vydání svých operačních systémů, mezi které samozřejmě patří iOS 16.1, iPadOS 16.1 i macOS Ventura. I když jde v případě mobilních systémů jen o desetinové aktualizace přidávající pár drobností, macOS Ventrura pro počítače společnosti je verze hlavní.

Apple má samozřejmě tu výhodu, že si ladí jak software, tak hardware, a proto vydává své systémy pro všechna svá zařízení, které nové systémy podporují, v jeden čas, a to nehledě na to, jestli se jedná o nejnovější model nebo ten starý třeba 5 let. Mají jej všichni, a je to něco, co bychom chtěli i od největšího prodejce chytrých telefonů, tedy Samsungu.

Omezené testování 

Je pochopitelné, že One UI nebude odladěné hned s vydáním nové verze Androidu. V ten moment se ale může okamžitě rozjet kolotoč testování pro všechna zařízení s plánovanou podporou, ale neděje se tak. Nejdříve přijdou špičky portfolia, pak se jede níž, i když spíše historicky než s ohledem na aktuálnost. Proč třeba nejedou dříve beta testy všech letošních Áček, ale jde se na řadu Galaxy S21? S takovou silou, jakou Samsung má, s tolika zaměstnanci, kterými disponuje, s beta programy, které mu pomáhají ladit chyby, je s podivem, že jede stylem vydat nový systém pro nejnovější nejlepší zařízení, a pak postupně padat žebříčkem hlouběji do portfolia.

Není třeba řadu Galaxy S22 nějak shazovat. Je na špici portfolia a je rozumné, že jí Samsung začíná, jenže vezměte si ten paradox. Koupíte si novější Galaxy Z Fold4, který je i dražší, ale na aktualizaci budete čekat o poznání déle. Nyní sice nevíme, jestli to bude týden nebo měsíc, ale jde o logiku věci. Nyní všude čtete, jak One UI 5.0 konečně vyšlo, a co přináší za novinky, ale pro ten nejdražší a nejvybavenější model společnosti aktualizace dostupná není a vy prostě sedíte a čekáte.

Pokud se máme nadchnout pro skládačky Samsungu, musí se něco změnit 

Roky poté, co se na trhu objevil první skládací telefon od Samsungu, a vzhledem k tomu, jak společnost prosazuje skládací telefony jako další „velkou věc“, která by měla každého nadchnout, je to s včasnými aktualizacemi stále zklamání. V podstatě i když používáte jeden z nejprodávanějších, nejvybavenějších, nejdražších a nejnovějších telefonů Samsungu, musíte sedět na zadku a závidět všem majitelům Galaxy S22 a tomu, jak si mohou užívat některé z těch skvělých funkcí obsažených v One UI 5.0 a vy ne.

Samsung musí změnit svou strategii aktualizací softwaru a začít přistupovat alespoň ke všem vlajkovým lodím stejně, bez ohledu na prodeje, popularitu nebo tvarový faktor. Ať už jde o pravidelné bezpečnostní aktualizace, nebo o velké aktualizace, jako je Android 13/One UI 5.0, společnost musí udělat krok vpřed a zajistit, aby se ke všem, kdo si zaplatí za vlajkovou loď, chovala stejně. Samozřejmě na novinky čekají i majitelé loňských a předloňských skládaček, a to zase o to déle než majitelé těch letošních, a je to špatně.

Samsung na to má prostředky. Korejský gigant každý měsíc aktualizuje desítky smartphonů a tabletů bezpečnostními záplatami, takže není důvod se domnívat, že nemá dostatek pracovních sil, aby se věnoval velkým aktualizacím a přestal nutit všechny kromě majitelů jeho nejnovějšího vlajkového smartphonu Galaxy S na tyto velké aktualizace čekat.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.