Zavřít reklamu

Evropská unie se chystá od 1. března 2023 stanovit přísnější energetické požadavky na televizory. Tento krok, jehož cílem je vytlačit z evropského trhu limitům nevyhovující produkty, by mohl vést k zákazu prodeje všech 8K televizorů v příštím roce. A ano, samozřejmě se to týká i řady 8K televizorů Samsungu, které ten v Evropě prodává. 

Výrobci televizorů působící v Evropě nejsou z nadcházejících nařízení, která může Evropská unie zavést, příliš nadšeni. Asociace 8K, jejíž součástí je i Samsung, uvedla, že „pokud se něco nezmění, bude březen 2023 znamenat problémy pro vznikající 8K průmysl. Limity spotřeby energie u 8K televizorů (a displejů na bázi microLED) jsou nastaveny tak nízko, že v podstatě žádné z těchto zařízení jimi neprojde.“

První fáze této nové strategie stanovené Evropskou unií byla zahájena už v březnu 2021, kdy došlo k restrukturalizaci energetického štítku, v jejímž důsledku bylo nespočet modelů televizorů zařazeno do nejnižší energetické třídy (G). Dalším krokem v březnu 2023 bude zavedení přísnějších energetických požadavků. Těchto nových norem ale nebude možné dosáhnout bez vážných kompromisů. Podle zástupců Samsungu, které cituje FlatspanelHD, by společnost sice mohla být schopna splnit nadcházející předpisy platné pro evropský trh, ale nebude to pro ni nijak snadný úkol.

Samsung a další značky televizorů mají stále malou naději 

Dobrou zprávou pro výrobce televizorů, kteří je prodávají na evropském kontinentu, je, že EU musí nové předpisy ještě zakotvit. Do konce letošního roku hodlá EU index energetické účinnosti (EEI) pro rok 2023 ještě přezkoumat, takže existuje jistá šance, že tyto nadcházející energetické požadavky budou nakonec revidovány a zmírněny.

Dalším pozitivem je, že tato chystaná nařízení se mohou týkat pouze daného obrazového režimu, který je u chytrých televizorů ve výchozím nastavení zapnutý. Jinými slovy, výrobci chytrých televizorů by se mohli těmto předpisům vyhnout úpravou výchozího režimu obrazu tak, aby spotřebovával méně energie. Není však známo, zda toho lze dosáhnout, aniž by se zničil patřičný uživatelský zážitek.

U obrazových režimů, které vyžadují více energie, budou muset výrobci televizorů uživatele informovat o vyšších energetických nárocích, což již ale televizory Samsungu dělají. Tato nařízení ostatně mají za cíl odstranit z trhu „špatně fungující“ značky, mezi které Samsung samozřejmě nepatří, i když se ho to také přímo týká.

Televize Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.