Zavřít reklamu

Nákup televizoru se stal v letošním roce ještě zamotanějším. K mání jsou televizory s technologiemi LCD, QLED, Mini-LED, OLED a nejnověji také QD-OLED. Začátkem roku Samsung uvedl na scénu zmíněnou displejovou technologii QD-OLED (jako první ji „vynesl“ televizor Samsung S95B), o které tvrdí, že je v mnoha ohledech lepší než technologie WRGB OLED, kterou používají televizory jeho konkurenta LG. Je tomu ale skutečně tak?

QD-OLED je formou samoemisního displeje, podobnou displeji Super AMOLED, který najdeme ve smartphonech a tabletech Galaxy. To znamená, že každý pixel v QD-OLED panelu se může sám rozsvítit a vytvořit svou vlastní barvu. Nadto obsahuje nanokrystaly kvantových teček, které jsou známy pro lepší vlastnosti jasu, hlubší barvy a širší barevnou paletu.

QD-OLED_technologie

WRGB OLED displej používá bílé podsvícení, které prochází bílými, červenými, zelenými a modrými barevnými filtry, aby vytvořilo příslušné barvy. Je zde i bílý subpixel. Část světla (jasu) se při průchodu barevnými filtry ztrácí, výsledkem čehož je nižší jas. Bílé podsvícení navíc není příliš přesné, takže barvy, které vytváří, nejsou úplně čisté a tak plné.

Organický materiál používaný v OLED obrazovkách se může rozkládat rychleji, když jsou vystaveny dlouhodobě vysokým úrovním jasu. LG si tak musí dávat pozor na to, jak dlouho dokáže vysoké úrovně jasu udržet, a to zejména u HDR obsahu. OLED televizory proto obvykle po několika minutách jas snižují.

QD_OLED_vs_WRGB_OLED

Technologie QD-OLED oproti tomu používá čistě modré podsvícení, které prochází kvantovými tečkami, aby vytvořilo červené, zelené a modré barvy. Kvantové tečky pohlcují energii z jakéhokoli světelného zdroje a vytvářejí tak čisté monofrekvenční světlo. Velikost kvantových teček určuje, jaké barevné nanočástice produkují. Například ty o velikosti 2 nm vyzařují modré světlo, zatímco ty s velikostí 3 a 7 nm mohou vyzařovat zelené a červené světlo. Jelikož vytvářejí čisté monofrekvenční světlo, reprodukce barev QD-OLED panelu je lepší než u OLED obrazovky.

Kvantove_tecky_barvy_velikost

Vzhledem k tomu, že ztráta podsvícení je u QD-OLED panelů minimální, vytěží z něj maximum a obvykle jsou jasnější než WRGB OLED obrazovky. Kromě toho nabízejí hlubší barvy, o něco širší pozorovací úhly a jsou méně náchylné k vypalování pixelů. QD-OLED je vlastně první OLED technologií, která zcela splňuje specifikaci vysoké úrovně jasu a kontrastu Ultra HD Premium, již stanovila organizace UHD Alliance.

Samsung tak s technologií QD-OLED přinesl do segmentu OLED televizorů hmatatelnou inovaci. Nyní si jen musíme počkat na to, až QD-OLED televizory zlevní na úroveň jejich OLED protějšků, což by nemělo trvat déle než několik málo let.

Televize Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.