Zavřít reklamu

Samsung na konferenci SDC22 hovořil o svém ekosystému zařízení z pohledu SmartThings. Jeho snaha o větší otevřenost a interoperabilitu domácích zařízení IoT je sice velmi vítaná, zároveň se však zdá, že pokud jde o rozvoj atraktivního provázání produktů a služeb napříč jeho zařízeními s operačními systémy Tizen a Android, chybí Samsungu některé základní předpoklady.  

Jednou z největších překážek, které společnosti brání ve vytvoření lákavého a všezahrnujícího ekosystému zařízení, je to, že její různé divize pracují téměř nezávisle na sobě, nebo dokonce jako vzájemní klienti, zatímco by měly spolupracovat na vytváření společných zkušeností od samého počátku. Tato roztříštěná struktura celého konglomerátu vytváří zbytečné rozdíly v designu mezi zařízeními s operačním systémem Android a Tizen.

Vezměte si například tak jednoduchou věc, jako je design ikon, které Samsung používá pro své aplikace. Ikony aplikací první strany by měly být jednotné napříč všemi operačními systémy, ve kterých se používají. Tým One UI/Android má však jeden přístup k UX, zatímco tým Tizen, a to zejména pokud jde o domácí spotřebiče, má zřejmě jiné designové představy, nebo přinejmenším z nějakého důvodu nedokáže držet krok s vývojem One UI na mobilních platofrmách.

Právě už jen v tomto detailu je síla platforem Applu. Aplikace Zprávy, Mail, Kalendář, Poznámky, Safari, Hudba a mnoho dalších vypadá prostě stejně, což zlepšuje uživatelskou zkušenost především nově příchozím. Tato „roztříštěnost“ Samsungu může snadno vyvolat pocit, že nedokáže spojit všechny své divize pro společný cíl, který by měl přesahovat uspokojení akcionářů, ale zaměřit se více na zákazníka a uživatele jeho produktů.

Filozofie designu One UI by měla být všudypřítomná 

Nezdá se, že by mezi designérskými týmy One UI a Tizen OS existovala nějaká bližší komunikace, a nic tedy nepomáhá vytvořit nějaký pocit, že ekosystém zařízení Samsungu funguje jako dobře namazaný stroj. Zdá se, že oddělení elektromechaniky se často stará více o své ostatní klienty než o vlastní mobilní divizi, a tým Exynos se až příliš dlouho snažil být samostatným, podle čehož toho dopadl. Samsung Display (jehož největším klientem je pravděpodobně Apple) a Samsung Electronics se často dostávaly do vzájemného sporu. V jednu chvíli divize Display tvrdila, že ji Electronics brzdí s její neschopností rozhodnout se ohledně technologie QD-OLED.

V dokonalém světě by se ikony aplikací na chytrých televizorech a domácích spotřebičích Samsung měly synchronizovat a půjčovat si personalizovaná nastavení Material You z telefonů nebo tabletů Galaxy. Takové možnosti napříč zařízeními však neexistují. Navzdory všem řečem o interoperabilitě je jí napříč různými hardwarovými divizemi málo. 

Ikony, bohaté funkce synchronizace mezi zařízeními a vizuální soudržnost jsou poměrně jednoduché a zásadní body, které by mohly při dostatečné pozornosti vést k lepšímu uživatelskému zážitku na více zařízeních Samsungu. Bohužel se zdá, že společnost tento význam nadále opomíjí. Obávám se, že se to ani nikdy nezmění, pokud všechny divize společnosti nezačnou skutečně pracovat jako jeden celek pro jeden společný cíl, pro největší spokojenost zákazníka, který není jen číslem. Jenže od stolu se mi to dobře povídá.

Cílem společnosti být jednoduše mělo být to, aby zákazníci chtěli nakupovat u Samsungu další a další jeho produkty, protože již vlastní jedno nebo více jeho zařízení a chtějí, aby vše bylo více provázané a soudržné. Mám iPhone, koupím si i Apple Watch a počítač Mac, mám smartphone Galaxy, tak si koupím i tablet a Watch. Je to jednoduché. Protože má ale Samsung i vlastní TV a spotřebiče, proč se nevybavit komletně? Pokud všechno vypadá a chová se jinak, proč by to ale někdo dělal. V tomto je Apple prostě nepřekonatelný, a to napříč všemi jeho platformami iOS, iPadOS, macOS, watchOS i tvOS. 

Dnes nejčtenější

.