Zavřít reklamu

Nadstavba Androidu 13 v podobě rozhraní One UI 5.0 Samsungu dorazí na jeho zařízení Galaxy už poměrně brzy. A podle slov jihokorejského giganta se máme na co těšit, protože se bude jednat o „dosud nejvíce personalizovaný zážitek“. Musíme mu dát za pravdu, protože chystaná vylepšení vypadají prostě skvěle. 

  • Samsung One UI 5.0 s Androidem 13 dorazí v následujících týdnech (do konce října). 
  • Aktualizace přinese řadu novinek, které uživatelům poskytnou zcela personalizované prostředí spolu s vylepšenými bezpečnostními opatřeními. 
  • One UI 5.0 také přináší nástroje pro snížení množství widgetů zahlcujících vaši obrazovku spolu s přepínáním zařízení pro vaše Galaxy Buds. 

Životní styl 

V nové aktualizaci budou zavedeny Rutiny, tedy sekvence akcí, které budete moci spouštět na základě svých aktivit. Uživatelům navíc umožní vytvářet vlastní nastavení v různých obdobích jejich života. Jako příklad se uvádí, že pokud si jdete zaběhat, pravděpodobně budete chtít ztišit daná oznámení, abyste se mohli plně naladit jen na motivační hudbu.

Nová aktualizace operačního systému ale nabídne uživatelům i značně přepracovaný vzhled. Samsung uvádí, že nové uživatelské rozhraní by mělo působit přívětivěji a plynuleji a zároveň by mělo poskytovat odvážnější a jednodušší ikony aplikací, které se hodí k novým barevným schématům. Software také přináší vylepšená oznámení, která by měla být intuitivnější a bez námahy čitelná pouhým pohledem. Úpravy se dotkly také vyskakovacích tlačítek pro volání, tedy příjem a odmítnutí hovoru.

Zamčená obrazovka 

Abyste si vytvořili skutečně osobní zážitek, přináší One UI 5.0 oblíbenou videotapetu z aplikace Lockstar of Good. Tato funkce umožní uživatelům zkrátit video a proměnit ho v pohyblivou vzpomínku přímo na zamykací obrazovce. Tu Samsung hodně upravil po vzoru iOS 16 a je otázka, jestli je to úplně dobře. Na druhou stranu Apple právě animované tapety s iOS 16 zrušil. Pokud nebude dosahovat jeho ladnosti a bude spíše těžkopádná, horko těžko si najde oblibu.

Je pak nevyhnutelné, že je naše domovská obrazovka trochu přeplněná. Samsung se to snaží trochu omezit zavedením sad widgetů. Ty vám umožní přetahovat widgety na sebe, spolu s možností následně je procházet. K dispozici je také začlenění Chytrých návrhů widgetů. Společnost uvádí, že tato funkce se o vás bude učit prostřednictvím vašich zvyků a bude automaticky navrhovat aplikace a akce, aby tato nabídla co nejvíce odpovídala právě vašemu používání zařízení. 

Uživatelé mohou také extrahovat text z obrázků, což jim umožní rychle zachytit informace z okolního světa a uložit je jako poznámku nebo je rovnou sdílet. Samsung také přepracoval nabídku Připojená zařízení. Díky její nové iteraci budete mít přístup k funkcím, jako je Rychlé sdílení, Chytré zobrazení a Samsung DeX. Uživatelé zde také najdou novou nabídku Automatické přepínání sluchátek Buds, která jim umožní plynule přepínat sluchátka Galaxy Buds2 Pro z jednoho zařízení na druhé.

 

Lepší bezpečnost, větší soukromí 

Aktualizace také přináší nový panel zabezpečení a ochrany osobních údajů, aby se uživatelé telefonů Samsung cítili o něco bezpečněji. Budete moci rychle zjistit a pochopit stav svého zařízení díky zobrazení celého přehledu jeho zabezpečení. Nový operační systém bude také nabízet navrhované bezpečnostní akce v závislosti na stavu telefonu. Oznámení na sdíleném panelu vás pak upozorní, pokud se chystáte sdílet fotografii, která může obsahovat citlivé údaje, jako je číslo vaší kreditní/debetní karty, řidičský průkaz, karta sociálního zabezpečení nebo pas.

One UI 5.0 zavádí i pro nás hodně omezenou funkci Bixby Text Call. Ta poskytne uživatelům možnost odpovědět na telefonní hovor zprávou. Bixby převede text na zvukovou zprávu a následně ji sdílí přímo s tím, kdo vám volá. Zatímco tato funkce pro Bixby je již v provozu pro uživatele v Koreji, vydání anglické verze je plánováno na rok 2023 prostřednictvím dodatečné aktualizace.

Sečteno podtrženo bude One UI 5.0 velkou aktualizací, která si zaslouží jistou pozornost, protože těch novinek je nehledě na ty Androidu 13 skutečně hodně a vypadají prostě skvěle. Na prvních zařízeních se navíc dočkáme již poměrně brzy, protože jak Samsung uvedl, měl by One UI 5.0 vydat ještě do konce října. 

Dnes nejčtenější

.