Zavřít reklamu

Začátkem října vydal Google své duo telefonů Pixel 7 a Pixel 7 Pro. Zejména druhý řečený je pak odbornou veřejností poměrně chválený a poměrně překvapivě se stal i nejlepším fotomobilem v testu DXOMark. Jenže ani to pravděpodobně nepomůže zvýšení jeho popularity, a to zejména v čase největší slávy Samsungu, krále Android zařízení. 

Google vyrábí telefony Pixel již několik let. I když jistě mají své silné stránky, stále se jim nepodařilo zaujmout naprostou většinu zákazníků, kteří jsou ochotni utratit stejné nebo dokonce větší peníze za zařízení Samsungu. Myšlenka je ale natolik jednoduchá, že skutečně dává smysl. Google musí mít vlastní řadu zařízení, která nejlépe představí jeho Android. Musí na nich totiž ukázat, jak systém funguje bez jakýchkoli nadstaveb a zásahů.

Vlastní hardware, vlastní software 

Plná kontrola nad softwarem a hardwarem by měla Googlu umožnit poskytnout zážitek, který bude jednoznačně lepší než u jakéhokoli jiného zařízení se systémem Android, a který má být alternativou pro Apple, jeho iPhony a jejich iOS. To se ale zatím ve skutečnosti vlastně neděje. Chytré telefony Pixel sice mají malou skupinu nadšenců, jejich globální atraktivita se ale zatím nedostavila. Před samotným uvedením nových Pixelů na trh se také málokdy objeví nějaký humbuk nebo silná očekávání, protože Google sám novinky dávkuje oficiálně a s dlouhodobým předstihem.

Miliony lidí po celém světě se zajímají o to, jak Samsung rok co rok posouvá hranice inovací. Přestože společnost od roku 2020 neuskutečnila žádnou fyzickou Unpacked akci, její online prezentace stále zaznamenávají rekordní sledovanost ze všech koutů světa. Samsung všem, a to zejména společnosti Google, ukázal, že bez něj není Android. Neexistuje žádný jiný OEM výrobce Androidu s takovou globální působností, jakou má Samsung. Na společnost připadá více než 35 % „androidího“ trhu, zbytek jsou čínští výrobci, kteří se stále více vyhýbají Evropě a Severní Americe, tedy dvěma vysoce lukrativním trhům, ve kterých však vládne Samsung a Apple.

Ze Samsungu profituje i Google 

Android je pro společnost Google způsobem, jak přitáhnout uživatele pro rozsáhlou síť služeb, které sám nabízí. Nespočet lidí používá prostřednictvím svých zařízení se systémem Android služby YouTube, Google Search, Discover, Assistant, Gmail, Kalendář, Mapy, Fotky a mnoho dalších. Telefony se systémem Android jsou pak jedním z nejdůležitějších zdrojů návštěvnosti těchto služeb a telefony Samsung tedy přivádějí Googlu tyto uživatele na zlatém podnose, i když má Samsung vlastní řešení.

Je také otázkou, zda lidi vůbec zajímá „nefalšovaný a čistý“ zážitek z Androidu. Jistě se dá věřit tomu, že většině běžných uživatelů je to jedno. Je také vhodné poznamenat, že Samsung dělá více pro Android než Android pro Samsung. Mnoho softwarových inovací, které Samsung zavádí s One UI, nakonec inspiruje Google k jejich přidání do budoucích verzí systému Android. Příkladů je spousta i v nejnovější verzi Androidu 13.

Pokud Google sám není schopen čelit nadvládě společnosti Samsung nad systémem Android, který jiný výrobce OEM to dokáže? Je chvályhodné, jak si Samsung dokázal vybudovat autoritu nad trhem smartphonů se systémem Android, kdy je nyní jakýmsi zlatým standardem. Je skutečně obrovskou škodou, že se tehdy vykašlal na vlastní systém Bada. Kdyby jej měl, nemusel by být na Android tak úzce vázaný a mohli jsme zde mít tři operační systémy, kdy by mohl Samsung přinést vlastní zážitek z vlastního hardwaru i kompletně vlastního softwaru.

Telefony Google Pixel koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.