Zavřít reklamu

Na rozdíl od vnější obrazovky u řady Galaxy Z Fold, která vlastně funguje jako běžný smartphone (i když hodně úzký smartphone), má vnější displej u řady Galaxy Z Flip o poznání omezenější funkcionalitu. I když se ta u poslední řady zase vylepšila, faktem zůstává, že Galaxy Z Flip musíte otevřít, abyste jej mohli používat jako telefon. 

Tzv. „krycí“ displej Galaxy Z Flipu vám umožňuje kontrolovat oznámení, přepínat dané funkce, jako je Wi-Fi, zvuk a blesk fotoaparátu, a přidat několik vybraných widgetů (například oblíbené kontakty, časovač atd.). Máte také možnost použít jej jako hledáček fotoaparátu, abyste lépe komponovali svá selfie a zachytili je pomocí kvalitnějších zadních fotoaparátů namísto horšího předního fotoaparátu. Jeho hlavní výhodou je i to, že může vypadat hodně stejně jako vaše Galaxy Watch4/Watch5. Jenže tím ty přednosti spíše končí. 

Možnost vypnout vnější displej chybí 

Malá velikost vnějšího displeje znamená, že ho používám jen zřídka kdy. Jsou zde vlastně jen dvě věci, k čemu slouží ideálně. Za prvé jde o pozastavení a obnovení přehrávání zvuku, ale i to se děje spíše jen výjimečně (zejména máte-li Galaxy Watch). Za druhé pak jde o kontrolu času a to, jestli máte nevyřízená oznámení. Telefon otevírám v podstatě na všechno, včetně následného vyřízení oznámení, protože na malém displeji je jejich přehled spíše nepřehledný a hodí se jen k tomu, abyste věděli, jaké vám přišly.

To, že vnější displej příliš nepoužívám, však není hlavním důvodem, proč bych chtěl mít možnost jej úplně vypnout a neznamená to ani, že by byl vyloženě špatný. Mohou za to spíše náhodné dotyky, když mám telefon v kapse. I s nasazeným pouzdrem a sklem se vnější displej Z Flipu4 v kapsách aktivuje sám od sebe. Tyto náhodné dotyky pak samozřejmě způsobují všechno možné – od přehrávání hudby až po změnu tapety.

Z nějakého důvodu funkce ochrany proti náhodným dotykům, která zabraňuje aktivaci displeje, když je zařízení na tmavém místě (například v kapse nebo tašce), nefunguje u vnějšího displeje Galaxy Z Flipu4 tak dobře. Ve skutečnosti to vypadá, jako by se to krycího displeje vůbec netýkalo, což znamená, že si nikdy nemůžete být jistý, co se stane, když máte telefon v kapse.

Možnosti řešení 

Samozřejmě je zde mnoho faktorů, které to mohou ovlivňovat. Jsou zde ale i zřejmá softwarová řešení. Jedním z nich je funkce „dvojité klepnutí na displej pro probuzení“, která je součástí téměř každého smartphonu Samsung Galaxy. To je však další oblast, kde Samsung u svých skládacích zařízení nepřemýšlel dopředu: vypnutí této funkce se týká obou displejů, nejen jednoho nebo druhého.

Poté můžete kompletně odstranit veškeré přítomné widgety, i když plochu hlavní obrazovky si budete nechtěně měnit pořád a přijdete o pohodlné přepínání přehrávané hudby. Samsung také prostě může svůj algoritmus ochrany proti náhodnému dotyku patřičně vylepšit, nebo také přidat možnost úplného jeho vypnutí.

Možná nejlepší řešení by ale bylo ještě jinde – udělat ohebný telefon Galaxy A Flip, který bude díky absenci vnějšího displeje levnější a dostupnější. Anebo vrátit řešení z prvního Galaxy Z Flipu, kdy by se takové zařízení mohlo jmenovat třeba Galaxy Z Flip4 FE.

Galaxy Z Flip4 koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.