Zavřít reklamu

Veřejnost má vždy sklon k určité nedůvěře vůči obřím konglomerátům. Vždyť těmto organizacím jde především o maximalizaci výnosů pro akcionáře. Lidé mají obecně dojem, že ty udělají vše, co je třeba, aby tohoto cíle dosáhly, bez ohledu na to, jaký dopad může mít jejich činnost na lidi – uživatele produktů dané společnosti. 

Pokud jde o ty technologické, lidé mají logicky největší obavy o bezpečnost svých dat. Uživatelé věří, že to množství osobních údajů, které společnostem předávají, jimi také zůstane chráněno. Faktem však je, že naprostá většina má jen malé nebo vůbec žádné tušení o tom, kolik jejich údajů je vlastně shromažďováno. Technologické společnosti sice poskytují svým uživatelům dlouhé zásady ochrany osobních údajů, ale kolik z nás si je někdy přečetlo? 

Kompletní elektronický profil uživatele 

Když se uživatelé nakonec dozvědí, co je v těchto zásadách vůbec obsaženo, často se vyděsí z toho, s čím vlastně souhlasili. Na redditu se nedávno objevil příspěvek týkající se zásad ochrany osobních údajů společnosti Samsung, který je toho dokonalým příkladem. Společnost v USA 1. října aktualizovala své zmíněné zásady a autor příspěvku si je pravděpodobně prošel úplně poprvé a byl zaskočen tím, co viděl.

Samsung, stejně jako mnoho dalších společností, shromažďuje opravdu spoustu údajů. V zásadách je uvedeno, že se jedná o identifikační údaje, jako je jméno, datum narození, pohlaví, IP adresa, poloha, platební údaje, aktivity na webových stránkách a další. Společnost také zdůrazňuje, že tyto údaje jsou shromažďovány za účelem prevence podvodů a ochrany totožnosti uživatelů a také za účelem splnění zákonných požadavků, což znamená, že údaje mohou být sdíleny s orgány činnými v trestním řízení, pokud o to budou ze zákona požádány. 

Zásady také uvádějí, že mohou být tyto údaje kromě poskytovatelů služeb třetích stran sdíleny s jejími dceřinými a přidruženými společnostmi. Těmto poskytovatelům služeb však brání v jejich dalším zbytečném zveřejňování. Velká jejich část je samozřejmě sdílena s poskytovateli služeb za účelem zobrazování reklam, sledování mezi navštívenými webovými stránkami atd. 

Vzhledem k tomu, že třeba stát Kalifornie nařizuje společnostem zveřejňovat další informace, je zde dokonce „Upozornění pro obyvatele Kalifornie“. Patří sem geolokační údaje, informace z různých senzorů v zařízení, historie procházení internetu a vyhledávání. Získávají se také biometrické informace, které mohou zahrnovat údaje z otisků prstů a skenů obličeje, ale společnost Samsung nezachází do podrobností o tom, co s biometrickými informacemi shromážděnými od uživatelů potom vlastně dělá.

Nechvalné kauzy z minulosti 

Jak si jistě dokážete představit, na Redditu jsou z toho uživatelé rozhořčeni, a také to dávají vědět v těch stovkách komentářů. Jenže zásady ochrany osobních údajů společnosti Samsung obsahují tyto body již několik let, a nejinak je tomu u jiných společností. Toto však pouze poukazuje na problém, že lidé se ve skutečnosti nezajímají o to, jak mohou technologické společnosti s jejich údaji nakládat, dokud nejsou některé části prezentovány jednotlivci za účelem vyvolání obecného pobouření, jako se stalo zde, přestože stejné zásady platí již několik let.

Není tedy třeba se nad tím hned pohoršovat, což ovšem neznamená, že by Samsung nemohl odvést lepší práci v informovanosti a tom být ohledně shromažďování a využívání údajů otevřenější. Ostatně na začátku roku 2020, a to po přijetí kalifornského zákona o ochraně soukromí spotřebitelů, musel Samsung přidat do služby Samsung Pay nový přepínač, který uživatelům umožňoval zakázat „prodej“ jejich osobních údajů partnerům platební platformy Samsungu. Tehdy se ostatně většina lidí poprvé dozvěděla, že Samsung Pay vlastně může prodávat jejich údaje partnerům, a že s tím sami vlastně souhlasili. 

Ještě dříve, a to v roce 2015, znepokojila lidi věta v zásadách ochrany osobních údajů v chytrém televizoru Samsungu, protože v podstatě varovala zákazníky, aby před svou TV nemluvili o citlivých nebo osobních záležitostech, protože tyto informace by mohly být „mezi údaji zachycenými a předanými třetí straně prostřednictvím používání funkce rozpoznávání hlasu“. Společnost pak musela zásady upravit, aby lépe vysvětlila, co funkce Rozpoznávání hlasu dělá (nejde o špehování) a jak mohou uživatelé tuto funkci vypnout.

Digitální zlato 

Uživatelé by měli pochopit, že zásady ochrany osobních údajů jsou spíše pojistkou společnosti než prohlášením o zveřejnění informací. Samsung nemusí shromažďovat nebo sdílet vše, co je v zásadách uvedeno, ale musí mít příslušné právní krytí, aby zajistil, že zůstane chráněn. Prakticky každá společnost dělá totéž, ať se jedná o Google, Apple atd.

zabezpečení

Data jsou pro technologické společnosti zlatem a vždy po nich budou toužit. Taková je realita aktuálního světa, ve kterém žijeme. Málokdo má možnost žít úplně „mimo síť“. Nezapomeňte také, že telefony Samsung používají systém Android, a i Google prostřednictvím svých aplikací a služeb v telefonu z vás jejich používáním „vysává“ neuvěřitelné množství dat. Pokaždé, když na svém zařízení používáte YouTube nebo Gmail, Google o tom ví. 

Stejně tak každá sociální síť ve vašem telefonu prosperuje z dat, která v ní nějak vytvoříte. Stejně tak každá hra, aplikace pro zdraví a fitness, streamovací služba atd. Sleduje vás i každá webová stránka. Očekávání naprostého soukromí v digitálním věku je poměrně marné. Vyměňujeme prostě své údaje za služby, které zlepšují náš život. Zda ale je tato výměna spravedlivá, nebo ne, je úplně jiná věc. 

Dnes nejčtenější

.