Zavřít reklamu

Evropská unie učinila finální krok směrem k jednotnému nabíjecímu standardu. Evropský parlament včera velkou většinou schválil legislativní návrh Evropské komise, který výrobcům spotřební elektroniky nařizuje přijmout u jejich budoucích zařízení jednotný nabíjecí konektor. Legislativa má vstoupit v platnost v roce 2024.

Návrh zákona, se kterým přišla Evropská komise v polovině roku, ukládá v členských zemích EU působícím výrobcům smartphonů, tabletů, digitálních fotoaparátů, sluchátek a dalších přenosných zařízení povinnost mít u jejich budoucích zařízení nabíjecí konektor USB-C. Nařízení má začít platit koncem roku roku 2024 a v roce 2026 se rozšířit o notebooky. Jinými slovy, od přespříštího roku u nás a v dalších šestadvaceti členských zemích EU nebudou k dostání zařízení používající k nabíjení port microUSB a Lightning.

Největší změna to bude pro Apple, který u svých telefonů dlouhodobě používá zmíněný konektor Lightning. Pokud tedy bude chtít v EU prodávat iPhony i nadále, bude se muset do dvou let přizpůsobit nebo kompletně přejít na bezdrátové nabíjení. Pro spotřebitele to je každopádně pozitivní zpráva, protože nebudou muset řešit, jakým kabelem budou svá zařízení nabíjet. Tedy zde je však otázka, co na to majitelé iPhonů, kteří s koupí nové generace budou moci všechny jejich Lightningy vyhodit.

Nařízení sleduje i jiný cíl než pohodlí pro zákazníka, a to snížení elektronického odpadu, k jehož vzniku přispívají různé nabíječky napříč různými zařízeními – a právě vyhozením „zastaralých“ kabelů ale uživatelé iPhonů zaplevelí celou Evropu. Evropský parlament říká, že podle různých odhadů se v roce 2018 vyprodukovalo 11 tisíc tun elektronického odpadu, a věří, že jím schválená legislativa toto číslo sníží. Tímto nařízením však snahy Evropské unie v oblasti nabíječek nekončí. Očekává se totiž, že v příštích dvou letech se bude zabývat novými pravidly pro regulaci bezdrátového nabíjení.

Dnes nejčtenější

.