Zavřít reklamu

Analytici trhu očekávají, že zisk Samsungu se ve třetím čtvrtletí letošního roku sníží o 25 %. Jako příčinu uvádějí zejména snižující se prodeje čipů a oslabující poptávku po spotřební elektronice. Analytici odhadují, že korejský obr zažije svůj první meziroční kvartální pokles za téměř tři roky.

Analytici ze společnosti Refinitiv SmartEstimate předpokládají, že provozní zisk Samsungu se ve třetím kvartálu letošního roku snížil na 11,8 bilionu wonů (asi 212,4 miliardy Kč). Provozní zisk jeho čipové divize pak podle jejich odhadu klesl o třetinu na 6,8 bilionu wonů (přibližně 122,4 mld. Kč).

 

Pokud jsou tyto odhady správné, bude to znamenat první pokles zisku, který Samsung zažil od prvního čtvrtletí roku 2020, a nejnižší kvartální zisk od prvního čtvrtletí loňského roku. Podle analytiků zaznamenala pokles zisku i jeho smartphonová divize, a to zhruba o 17 % na 2,8 bilionu wonů (zhruba 50,4 mld. Kč), i když zároveň dodávají, že jeho nové ohebné telefony Galaxy Z Fold4 a Z Flip4 mohly během třetího kvartálu pomoci zvýšit průměrnou prodejní cenu. Pokud jde o dodávky smartphonů, ty se podle odhadů v předmětném období snížily o 11 % na zhruba 62,6 milionu.

Samsung není jedinou společností, která v posledních čtvrtletích utrpěla ztráty. Analytici vidí jako hlavní příčinu rostoucí globální inflaci, obavy z recese a dopady ruské invaze na Ukrajinu.

Dnes nejčtenější

.