Zavřít reklamu

Na začátku září představil Apple novou generaci svých iPhonů. Samozřejmě vzbudily patřičný rozruch, a to nejen tím, co nového přinášejí modely iPhonu 14 Pro, ale i tím, kolik málo změn se událo u základního modelu, tedy iPhonu 14. Ten se nám dostal i do redakce, a tak na něho můžeme přinést objektivní pohled uživatele Androidu. 

Není třeba zmiňovat, že i když jsou telefony Samsungu nejprodávanější na světě, co se týče segmentu prémiových telefonů, tak jej Apple jasně válcuje. Pokud totiž Samsung vede zejména v prodeji levných zařízení, Apple paradoxně prodává více svých nejdražších modelů. Laciný telefon ostatně nemá žádný, i když je zde iPhone SE 3. generace, který ale jen recykluje staré technologie a jeho koupě se nejeví jako příliš výhodná v žádném ohledu.

Displej je velký průšvih 

iPhone 14 spadá spíše do té základní řady, protože mu chybí jakýkoli přídomek – Pro, Max i Plus. Drží se tedy zajetých kolejí 6,1“ displeje. Apple však letos zaříznul model mini a nahradil jej model Plus, jako by přistoupil na hru trendu zvětšování displejů a je tak otázkou, jak dlouho mu budou ještě toto „malé“ zařízení zákazníci trpět. Svět Androidu je přece jen větší, přestože i Samsung Galaxy S22 nabízí stejnou velikost úhlopříčky, je v portfoliu jihokorejského výrobce ojedinělým úkazem, protože i modely řady Galaxy A už jsou větší.

Displej iPhonu 14 je sice na první pohled líbivý, ale jeho technologie nesahají aktuální špičce ani po paty, a to je samozřejmě problém. Nemá adaptivní obnovovací frekvenci a nedosáhne ani na 120 Hz. Jednoduše to znamená, že pokud jste zvyklí na své Android zařízení s vyšší frekvencí, ta displeje iPhonu 14 vás bude hodně tahat za oči. I když jsou animace plynulé a rychlé, technologie displeje způsobuje jejich trhání.

Samozřejmě zde není Dynamic Island, ale jen prostý výřez, který Apple redesignoval v generaci iPhonů 13. Zde tedy žádná změna. Always On si Apple také vyhradil jen pro použití u modelů 14 Pro, i když podle toho, jak tato funkce na iPhonech vypadá, to vlastně nevadí, protože je jednoduše hrozná. Společnost to samozřejmě svádí na absenci adaptivní obnovovací frekvence jiných modelů. Mohl ale iPhonům 14 dát alespoň tu z iPhonů 13 Pro, která nezačíná na jednom Hz, ale na 10 Hz. Nicméně ne, běžným uživatelům musí stačit fix, chtějí-li více, ať si zaplatí.

Výkon s otazníkem 

Ať už máte jakýkoli Android s jakýmkoli čipsetem, Applu se s jeho aktuálními čipy řady A prostě rovnat nemůže. Je to ale hodně dáno i odlišností systému, takže je pořád nutno brát v potaz, že se v takovém případě srovnávají jablka s hruškami (skoro doslovně řečeno). Z důvodu čipové krize ale Apple změnil svou strategii a vrcholný A16 Bionic do iPhonů 14 nedal, tepe v nich jen čip A15 Bionic, který představil spolu s iPhony 13 Pro. Jedná se tedy právě o tento čip, ne ten, který mají iPhony 13, které mají o jedno grafické jádro méně.

I když to zní blbě, je to vlastně jedno, tedy alespoň nyní. iPhone 14 se nezadrhne, všechno na něm létá zcela příkladně, nezadýchá se, jen se mírně zahřeje. Ostatně to ale i zařízení se Snapdragonem 8 Gen 1. RAM paměť Apple neudává, protože bychom se o její velikost vlastně neměli starat. Na jednu stranu má pravdu, protože iOS na ní není tak náročný, jako Android. iPhone 14 má tedy 6 GB RAM, ale to berte jen jako doplňkovou a nicneříkající informaci.

S výkonem se váže do jisté míry i výdrž zařízení. Je trošku paradox, že i s 3279mAh baterií zvládne iPhone 14 to, co jiné telefony s 5000mAh baterií. Je to samozřejmě celý den běžného používání, kdy vám na konci ještě trochu šťávy zbyde. Apple prostě optimalizaci výkonu s ideální velikostí baterie a použitým operačním systémem umí, to nutno uznat. Nicméně pořád platí, že na trhu najdete telefony, které vydrží více, a to už jen ve vlastní stáji Applu v podobě modelů Max (a nyní opět i Plus).

Fotoaparáty bez zásadního posunu 

Apple se v oblasti kvality svých fotografických dovedností iPhonů snaží, a jde mu to. Podávají poměrně spolehlivé a reálné výsledky, v ideálních podmínkách s minimem šumu a příkladnou ostrostí. Jeho ultraširokoúhlý objektiv ale pořád maže strany, což limituje jeho použití, a Apple zde pořád ignoruje teleobjektiv, který nabízí právě i zmíněný Galaxy S22. Je tedy otázkou, čemu dáváte přednost – kvalitě a věrnosti podání scény, nebo více možnostem a kreativitě při hraní si s přiblížením?

Je zde totiž velkou otázkou, proč se pořád hnát za kvalitou výsledku, když ve finále drtivá většina našich fotografií stejně zůstává uvězněna v galerii telefonu, a pokud něco už tiskneme, tiskneme to stejně v takové velikosti, která tu kvalitu fotoaparátu stejně ve výsledku neukáže. A objektivy iPhonu 14 jsou zase o tolik více vystouplé, až je to nepříjemné. Je to zjevné u práce s telefonem na rovné ploše (stolu) a zachytáváním nečistot. A to není ani hezké, ani praktické, protože se neustálému čištění objektivů nevyhnete.

Apple nicméně opět uvádí, kolikrát se kvalita fotografií z nového iPhonu vylepšila, a to i ve zhoršených světelných podmínkách. Jenže když vylepšujete již tak skvělé, pouhým okem ty rozdíly stejně postřehnete jen stěží a vypadá to jako hon za čísly, ničím jiným. Mimochodem pořád je zde jen duální 12MPx fotoaparát, žádných 48 MPx jako v modelech 14 Pro se nekoná. Co se ale Applu povedlo, je akční režim. Je až neuvěřitelné, jak jeho stabilizace dokáže fungovat i za běhu. Ostatně podívejte se sami.

Cena je prostě problém 

Bez zbytečného zaujetí a s objektivním pohledem je nutné říci, že iPhony jsou pořád pěkné telefony, které jsou ve svém výkonu a softwarové podpoře bezkonkurenční. Jenže tou výbavou už tak nějak ztrácejí, a to co se zejména jejich displejů týče. Pokud se totiž podíváme na cenu, tak šplháme vysoko nad 20 tisíc, kde už by se očekávalo přece jen něco lepšího (základ iPhonu 14 vyjde na 26 490 Kč). To, že pak nemají teleobjektiv je poměrně pochopitelné, ten se do střední třídy nedává, a tou prostě základní řada iPhonů je, i když je cenou v té nejvyšší.

Když vedle sebe postavím iPhone 14, Galaxy S22 (21 990 Kč) a Galaxy Z Flip4 (27 490 Kč), je mé rozhodování poměrně jasné, po kterém telefonu bych sáhl. I když je Galaxy S22 skvělý telefon, je vlastně stejně nudný jako sám iPhone 14. Naštěstí ale přihazuje alespoň právě ten optický zoom. I když jej pak aktuální skládačka Samsungu nemá, je to pořád neokoukané, originální a zábavné zařízení, které sama společnost právě přímo proti iPhonům staví. A také ví, proč to dělá, a to protože by váhavé střelce dokázala skutečně přemluvit. Otázkou ale je, jestli jsou pro to jablíčkáři ochotni opustit pěkně oplocený svět iOS.

Telefony Galaxy S22 koupíte například zde

Galaxy Z Flip4 koupíte například zde

Apple iPhone 14 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.