Zavřít reklamu

I když je to teprve pár týdnů, co Google vydal Android 13, lze předpokládat, že již nyní existují plány na vydání příštího Androidu a že jeho vývoj už začal. Nyní, když víme, co v Androidu 13 bude a co nikoli, můžeme se zamyslet nad tím, co bychom chtěli vidět v Androidu 14. Zde jsou naše čtyři přání.

Samostatné přepínače pro Wi-Fi a mobilní síť

U Androidu 12 se Google rozhodl, že je čas na jarní čištění přepínačů rychlého nastavení. V tomto procesu sloučil přepínače Wi-Fi a mobilní sítě do jednoho všezahrnujícího s názvem Internet. Nejenže je jeho použití matoucí, ale činí z jednoduchých procesů jako rychlé odpojení a opětovné připojení k vaší nestabilní Wi-Fi síti dosti nepříjemný zážitek. To je bohužel něco, co mnoho z nás stále musí dennodenně dělat, protože internetové připojení může být ze své podstaty proměnlivé.

Android_13_prepinac_Internet

Lepší integrace s launchery třetích stran

Od té doby, co Google představil v Androidu 10 navigaci pomocí gest, launchery třetích strany byly odstaveny na vedlejší kolej. Je to proto, že předinstalovaný launcher je se systémem propojen mnohem hlouběji než kdy dříve, aby poskytoval hladší přechod mezi domovskou obrazovkou, obrazovkou z nedávno otevřenými úkoly a aplikacemi. Launchery třetích stran jednoduše nemají stejná povolení jako ten předinstalovaný, takže tento hladký přechod neumožňují.

V ideálním případě by měl Android 14 umožnit launcherům třetích stran hlouběji se integrovat do systému, když jsou nastaveny jako standardní možnost. Tomu však na druhé straně mohou bránit bezpečnostní důvody, ale i technické, jelikož výrobci androidových smartphonů mají různé animace a metody, jak jich dosáhnout, takže je možné, že vlastní launchery by musely být naprogramovány pouze pro konkrétní telefony.

Launcher_Lawnchair

Ochrana soukromí v aplikacích po vzoru iOS

Jak asi víte, Apple zavedl do systému iOS 14.5 novou úroveň ochrany soukromí, jež aplikace nutí žádat uživatele o povolení, pokud je chtějí sledovat v jiných aplikacích a vytvářet tak přesnější reklamní modely. Samozřejmě, většina uživatelů má tendenci takto formulované žádosti „z voleje“ odmítat, čímž odstřihují reklamní společnosti od dat, na které se dříve mohly spolehnout. I když bychom si takovou funkci velmi přáli, je málo pravděpodobné, že by ji Google do Androidu 14 (či do pozdějších verzí) přidal, protože by to bylo proti jeho byznysovým zájmům. Je to totiž stále především obchodník s reklamou.

Softwarový obr každopádně v současnosti pracuje na systému Privacy Sandbox, který slibuje nabídnout uživatelům i inzerentům to nejlepší z obou světů. Systém má umožňovat personalizované reklamy, které využívají novou systémovou funkci místo toho, aby uživatele samy sledovaly.

iOS_14_5_ochrana_soukromi

Imerzivnější navigace gesty v aplikacích

iPhony a iPady jsou skvělé v tom, že navigace gesty u nich působí přirozeně a jako něco, co je hluboko integrováno do systému a aplikací. U telefonů s Androidem tomu tak bohužel není. Androidové aplikace totiž často nevykreslují obsah za navigační lištou, takže kolem skutečné navigační lišty zanechávají velký blok. V systému iOS toto není velký problém, protože obsah v oblasti za navigační lištou vykresluje drtivá většina aplikací, což přispívá k mnohem imerzivnějšímu zážitku.

Android_13_Pixel_6_nepruhledna_navigacni_lista

Dnes nejčtenější

.