Zavřít reklamu

Apple v iOS 16 představil mnoho novinek, kdy některé jsou větší, jiné menší, a i když ne poměrně zásadní, je s podivem, že přicházejí až nyní. Nechybí ani inspirace systémem Android, kdy přibyla funkce, kterou mají Android telefony v podstatě odjakživa: haptickou zpětnou vazbu pro nativní klávesnici. Tato funkce přidává každému stisku klávesy jemné vibrace a tím uživatele informuje, že byla správně stisknuta. Proč to ale Applu, než přidal takovou triviální funkci, trvalo tak dlouho? 

Jednoduše se ukázalo, že společnost měla obavy o výdrž baterie. V novém dokumentu podpory společnosti Apple, kterého si všiml server 9to5Mac, je vysvětleno, jak můžete v systému iOS 16 zapnout haptickou zpětnou vazbu na klávesnici iPhonu. Zajímavější než to, je však upozornění, které je k němu připojeno: „Zapnutí haptické odezvy klávesnice může ovlivnit výdrž baterie iPhonu.“ Vzhledem k tomu, že haptická zpětná vazba zahrnuje provoz jistého hardwaru uvnitř telefonu, který je právě za vytváření pocitu stisku klávesy zodpovědný, dává to do jisté míry smysl – čím více tedy musí telefon pracovat, tím více se spotřebovává energie.

Vypnutí vibrací za účelem úspory baterie není nicméně ani v systému Android ničím neobvyklým. U Google Pixelů jsou např. v režimu úspory baterie vypnuty všechny vibrace s výjimkou těch u čtečky otisků prstů. To také naznačuje, že v závislosti na tom, jak moc píšete a kolik oznámení přijímáte, může být vibrační motorek velkým žroutem baterie, což by mohlo vysvětlovat, proč Apple tak dlouho s přidáním funkce váhal. Ostatně ledy povolily i s ohledem na Always On, který mají Androidy řadu let, ale Apple jej přidal jen do aktuálních iPhonů 14 Pro, což by mohlo znamenat, že letošní rok je pro Apple „revoluční“, kdy se přestává starat o baterii, na kterou kdysi tak dbal.

Zajímavé je, že se haptická odezva klávesnice při zapnutí režimu nízké spotřeby iPhonu automaticky nevypne. Buď si tedy Apple cení konzistentního zážitku ze psaní na jeho klávesnici více než výdrže baterie zařízení, nebo to přece jen na ni nemá takový vliv, či na toto prostě jen zapomněl. Vzhledem ale k tomu, že Apple je právě ta společnost, která dbá na bezproblémový uživatelský zážitek, je přesto překvapivé, že takto zjevné vylepšení dotykového ovládání telefonu nepřidal již dříve.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.