Zavřít reklamu

Je to jako na houpačce, a každou chvíli někdo tvrdí něco jiného. Samozřejmě na nic se nedá spolehnout, dokud to nebude oficiální – tedy až v únoru příštího roku, ale historicky víme, že se podobné úniky příliš nemýlily. Jenže letos je to pokaždé jinak. Nyní to bohužel pro nás vypadá, že řada Galaxy S23 bude opět osazena Exynosy Samsungu. 

Samsung obvykle uvádí na trh svou vlajkovou řadu Galaxy S ve dvou variantách: jednu s čipem Snapdragon pro USA a prakticky zbytek světa vyjma Evropy a několika málo asijských trhů, kam je distribuuje s vlastním SoC Exynos. Jenže varianta s Exynosem byla téměř vždy výkonnostně a efektivně horší než model se Snapdragonem, i když se jednalo o totožná zařízení. Znát to bylo na výkonu, zahřívání i kvalitě fotografií.

My chceme Snapdragon! 

V návaznosti na negativní ohlasy veřejnosti směrem na Exynos 2200 přítomnému v Galaxy S22 měl letos korejský gigant změnit strategii a rozšířit dostupnost modelu Galaxy S22 se Snapdragonem 8 Gen 1 na více trhů, tedy teoreticky i k nám. Ostatně tato strategie mu není cizí, protože i Galaxy S21 FE 5G byl původně distribuovaný s Exynosem. Zvěsti naznačovaly, že by společnost navíc mohla v příštím roce u modelu Galaxy S23 od Exynosu opustit úplně, jak to tak ale vypadá, ani jedno se nestane.

Leaker Ice Universe tvrdí, že vzhledem k trvale špatným výsledkům polovodičové divize chtějí nejvyšší šéfové společnosti stále vybavit Galaxy S23 vlastním čipem Exynos 2300 pro vybrané trhy. Což z jejich pohledu samozřejmě dává smysl, protože vlastní čip je levnější než kupovaný, a kdyby se podařil odladit, byla by to pro společnost skvělá reklama. Bohužel pravděpodobnější je, že se to opět nepovede. Pokud se tato zvěst ukáže jako pravdivá, tak korejský výrobce smartphonů samozřejmě právě na náš evropský trh opět uvede Galaxy S23 s čipem Exynos 2300, a ostatní a o poznání šťastnější trhy by dostaly variantu telefonu se Snapdragonem 8 Gen 2.

Jasné počty? 

Samsung již používá čip Snapdragon 8 Gen 1 ve více než 70 % modelů Galaxy S22 dodaných po celém světě. Zbývajících 30 % prodaných v Evropě a na vybraných dalších trzích tvoří tedy modely s Exynosem 2200. Pro příští rok generální ředitel společnosti Qualcomm Cristiano Amon již dříve naznačil, že toto číslo by mohlo v příštím roce exponenciálně vzrůst, protože obě společnosti prodloužily a rozšířily své partnerství až do roku 2030, což také nahrávalo tomu, že by Samsung minimálně jeden rok opustil od svých snah o vlastní čip ve vlajkových smartphonech.

Samsung totiž údajně pro své telefony Galaxy pracuje na svém SoC na míru, podobně jako to dělá Apple s čipy řady A pro jeho iPhony, které jsou ve svém výkonu jednoduše bezkonkurenční. Údajně by Samsung mohl tento čip optimalizovat pro svá budoucí zařízení, aby poskytovaly vyšší výkon a efektivitu. Exkluzivní SoC by se však neměl objevit dříve než v roce 2025, takže nám zde vznikly dva roky ničeho, kdy se dalo doufat, že alespoň vlajky výrobce budou obsahovat Snapdragony celosvětově.

Současné čipy Exynos se sice nacházejí převážně v telefonech Samsung, ale čas od času se dostanou i do telefonů od společností Vivo a Motorola, protože Samsungu jde o to prodávat je i jiným značkám. Kdyby Exynos 2300 nevydal, mohl by na tom značně tratit, i když my bychom vydělali. Pokud vás ale situace s Exynosy štve, je zde řešení – kupte si Galaxy Z Flip4 nebo Z Fold4. Sice se jedná o hodně jiná zařízení, ale tato nyní určují budoucí směr a jsou právě že osazeny Snapdragonem 8 Gen1 i u nás.

Telefony řady Galaxy Z koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.