Zavřít reklamu

Baterie je tou hlavní hnací silou pro naše zařízení, ať už spadá do řady Galaxy M, A nebo S, ať už je to chytrý telefon, tablet nebo hodinky. Je ale třeba kalibrovat a formovat baterii v Samsungu a jiných zařízeních? 

Často se setkáváme s lidmi, kteří radí baterii nějak „vytrénovat“ úplnými jejími vybitími a nabitími. Kdysi tento paměťový efekt skutečně fungoval, ale byl relevantní pro nikl-metal hydridové baterie, které se na moderním trhu už prakticky nenacházejí. Dnes jsou všechna zařízení vybavena lithiovými bateriemi, které takovou vlastnost nemají. Dokonce ji vlastně tyto cykly hlubokého nabití a vybití ničí, proto není vhodné takovou baterii úplně vybíjet a dlouze přebíjet.

Batterystats.bin 

Poměrně rozšířené jsou pak rady, které uvádějí, že je z Androidu třeba odstranit soubor kalibrace baterie s názvem batterystats.bin. Ve skutečnosti to nijak nepomůže, protože obsahuje pouze údaje, které ukazují úroveň spotřeby energie určitých aplikací. Tento mýtus je založen na podobném případě: Pokud v určitém okamžiku nemáte plně nabitou baterii, například pouze na 90 %, bude si tuto úroveň nabití systém chybně pamatovat a přisoudí ji hodnotu 100 %. V budoucnu to znamená, že baterii budete nabíjet už jen na oněch 90 %, což je samozřejmě o 10 % méně, než je její skutečná kapacita. Tyto rady právě vycházejí z toho, že když následně smažete soubor batterystats.bin, ve kterém jsou tyto informace o nabití baterie uloženy (například z ClockWord Mod Recovery), tak tímto způsobem znovu baterii zkalibrujete a vaše zařízení „zapomene“ na uvedené poškození a začne znovu využívat její plnou kapacitu.

Jenže data uložená v tomto souboru slouží pouze ke sběru informací o tom, který proces a jak dlouho využívá baterii v okamžiku, kdy se nenabíjí. Toto jsou tedy informace, které můžete vidět v nabídce nastavení vašeho zařízení v části Baterie (Péče o baterii a zařízení). Tento soubor se však už k ničemu jinému nepoužívá, proto nemá smysl tuto „kalibraci“ vůbec provádět. Kromě toho jsou všechna data o statistikách využití baterie, která jsou k dispozici v tomto souboru, při každém dobití baterie zařízení zcela vymazána. Z dnešního pohledu se tedy jeví kalibrace a formování baterie v mobilních zařízeních jako zbytečná. Užitečnější je spíše optimalizace, což ostatně radí i Samsung.

Optimalizace výkonu a výdrže baterie Samsungu 

Výdrž baterie může být ovlivněna mnoha různými faktory, jako je nastavení zařízení, prostředím, ve kterém jej používáte a způsob, kterým jej používáte. Pokud porozumíte těmto faktorům, budete moci používat baterii efektivněji a po delší dobu. Spotřeba se zvyšuje v oblastech se slabým či překrývajícím se signálem nebo při vyšším jasu obrazovky v případě silného slunečního světla nebo jakéhokoli jiného zdroje světla.

Displej AMOLED telefonů Galaxy má vysoký kontrastní poměr, který také zvyšuje spotřebu baterie. Vyšší jas obrazovky, delší časový limit vypnutí obrazovky, vysoce výkonné aplikace, streamování obsahu s vysokým rozlišením a služby určování polohy mají samozřejmě rovněž za následek vyšší spotřebu baterie.

Samsung tedy doporučuje jít do Nastavení -> Péče o baterii a zařízení a zde klepnout na nabídku Optimalizovat. Tímto zjistíte stav nepřiměřeného využívání baterie, a především tím ukončíte procesy, které si na ni činí velké nároky. Pak samozřejmě můžete provést kontrolu využití podle aplikací a omezit je, tedy přepnout je do režimu spánku, nebo si můžete zapnout automatické vypínání nepoužívaných aplikací. 

Dnes nejčtenější

.