Zavřít reklamu

Je tomu týden, co Apple představil nejen iPhony 14 ale také Apple Watch Ultra. Tyto odolné hodinky americké společnosti mají zajímavý design, funkce, cenu a jsou skutečně lákavé, ale že by to byl zabiják Garminů? Navíc je pořád značně sráží ta omezená výdrž. 

Po nějaké velké události je samozřejmě všude plno informací o nově představených produktech. Není tomu jinak u Applu ani Samsungu nebo Googlu. Zajímavé je pak ale probírat se publikovanými názory. The Verge o Apple Watch Ultra tvrdil, že by tyto hodinky mohly Garmin udělat druhou Nokií, což není lichotivé přirovnání, Digital Trends pak srovnával odolné hodinky Applu se Samsungem a jeho Galaxy Watch5 Pro, kdy řekl, že Apple dal společnosti šablonu pro „chytré hodinky s opravdovým dobrodružstvím“.

Zpětná vazba 

Kromě superfanoušků Applu, kteří chtějí nejdražší zařízení v každé kategorii, nemusí tyto „hodinky pro dobrodruhy“ za 25 tisíc Kč ale vlastně vůbec hrát do noty své cílové skupině. Navzdory skutečnému úsilí Applu mají totiž stále stejné základní problémy jako hodinky Galaxy Watch5 Pro. Jsou to nejlepší hodinky pro telefony Galaxy Samsungu, dost dobře to jsou i nejlepší hodinky, které můžete spárovat se zařízením Android, ale oproti předchozí generaci zde přece jen není přítomno mnoho nových funkcí, které by skutečně vyhovovaly profesionálům (pokud nepočítáme skvělou výdrž). Jistě za to může i Samsung Health, které cílí spíše na příležitostné sportovce než profesionály.

Největší výhodou hodinek Garmin nebo Fitbit s předplatným Premium je, že vám na základě aktuálního VO2 Max a údajů o předchozích trénincích poskytnou personalizované tréninky nebo doporučené denní aktivity. Pokud uběhnete maraton, dostanete okamžitou zpětnou vazbu, která vám řekne, abyste se týden šetřili. Ale s Apple Watch Ultra nebo Galaxy Watch5 Pro hned druhý den zjistíte, abyste zvedli svůj líný zadek a zavřeli všechny kroužky. Nemají stejné kontextové informace, které by vás upozornily na přetrénování, jako to dělá Garmin na základě skóre Body Battery.

Je možné, že Apple implementuje nějaké vlastní algoritmy, aby byl schopen tyto informace svým uživatelům poskytovat. Zajímalo by mě však, zda tato data nakonec neskončí uzamčená za placenou službou Apple Fitness+, právě podobně jako je tomu třeba u Fitbit Premium. Navíc pro nás není ani tato služba Applu dostupná.  

36 hodin, 3 dny, měsíce 

Navíc, jak Garmin ve svém tweetu po události Applu drze poznamenal, výdrž jeho top modelů hodinek se měří v měsících, ne hodinách. 36 hodin používání Apple Watch je sice pokrok, ale v porovnání s konkurencí mizerný, což platí i pro 60 hodin v režimu nízké spotřeby nebo 12 hodin s nepřetržitým sledováním GPS. Kupte si Garmin Fenix 7 a vydrží vám 18 dní nebo 57 hodin s GPS.

Pokud očekáváte, že Apple Watch Ultra skutečně vydrží 12 hodin, mějte na paměti, že odhady z laboratoře s předprodukčním vzorkem nemusí odpovídat vašemu reálnému použití. Navíc, vzhledem k tomu, že dvoufrekvenční GPS zkracuje výdrž baterie Garmin Forerunner 255 z 30 hodin na 16, je pravděpodobné, že její použití v modelu Ultra zajistí výdrž po pouhých 7 hodin – stejně jako základní Apple Watch Series 8.

Apple Watch Ultra jsou skvělé pro uživatele iPhonu, stejně jako jsou Galaxy Watch5 Pro skvělé pro uživatele Androidu. V obou případech ale pořád cílí spíše než na ty skutečné profesionály na běžné sportovce, ne vrcholové. Právě těm poskytne více relevantních informací konkurence v podání společnosti Garmin a spol. Pro skutečné sportovce, kteří podnikají vícedenní túry, je navíc šance, že jejich hodinky zemřou uprostřed ničeho, příliš riskantní.

Galaxy Watch5 a Watch5 Pro koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.