Zavřít reklamu

Uživatelské nadstavba Androidu 12 v podání Samsungu s označením One UI 4.1 se poprvé objevila v řadě Galaxy S22. Jednou z nových funkcí bylo RAM Plus umožňující vyčlenit část úložiště telefonu jako virtuální paměť RAM. Teoreticky by to mělo pomoci výkonu, ve skutečnosti ale může mít funkce opačný výsledek. 

V případě námi testované řady Galaxy S22 jsme na podobný problém nenarazili. Zpomalováním z důvodu aktivované funkce RAM Plus netrpí ani redakční Galaxy S21 FE 5G, který má od začátku nastaveny 4 GB. Jak ale píše magazín AndroidPolice, tak jeho redaktoři narazili na několik příspěvků napříč fóry zmiňující právě RAM Plus jako viníka zpomalování telefonů nejen řady S ale třeba i M, které One UI 4.1 již mají nainstalovaný a používají čipy Exynos.

RAM Plus nejde softwarově vypnout 

Jak také zmiňují, po podstoupení deaktivace RAM Plus telefony okamžitě ožily a dle jejich slov se začaly chovat tak, jak se chovat měly vždy. Problém je v tom, že RAM Plus vlastně nejde deaktivovat, protože nabízí jen určité hodnoty, které ji můžete ze svého úložiště rezervovat – v případě Galaxy S21 FE 5G se jedná o 2, 4 a 6 GB. Jak píší na webu XDA Developers, musíte z počítače spustit příkaz ADB a to jen jednorázově (zde najdete, jak ADB instalovat na Windows, Mac i Linux). 

Upozorňujeme, že následný postup činíte na vlastní riziko a měli byste před ním provést zálohu svého zařízení. S telefonem připojeným k ADB v počítači tedy vložte následující příkaz do terminálu:

Ram Plus

Poté restartujte telefon. Po jeho opětovném zapnutí přejděte do Nastavení -> Péče o baterii a zařízení -> Paměť -> RAM Plus. Před spuštěním příkazu jste měli možnost změnit, kolik virtuální paměti RAM používáte, v rozsahu, jaký vám zařízení umožňovalo. Nyní byste zde měli vidět možnost nastavit ji od 0 GB do 16 GB v závislosti na vašem zařízení. Když vyberete 0 GB a opět restartujete telefon, tak jste tímto krokem funkci deaktivovali a měli byste pozorovat rychlejší chod systému – tedy pokud si myslíte, že jste nějakým zpomalením trpěli, jinak pravděpodobně nemá smysl tento postup dělat.

Na první pohled je tedy funkce užitečná a my s jejím aktivováním nevidíme žádný problém. Je ale pravda, že záleží na specifickém používání zařízení. Samsung si nicméně možná je tohoto problému vědom, a proto v One UI 5.0 chystá softwarovou možnost funkci úplně deaktivovat. Pokud se tedy do tohoto návodu nechcete pouštět, postačí vám vydržet, než bude tato aktualizace dostupná široké veřejnosti (samozřejmě se můžete přihlásit i do beta programu Samsungu).

Telefony řady Galaxy S22 koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.