Zavřít reklamu

Google loni v mobilní verzi Map spustil funkci ekologických tras. Zprvu byla dostupná jen v USA a Kanadě, v srpnu dorazila do Německa a nyní míří do několika desítek dalších evropských zemí včetně Česka.

Funkce ekologických tras v Mapách se chystá do téměř 40 evropských zemí, včetně Česka, Polska, Francie, Španělska, Velké Británie a Irska, všechny země však Google nezveřejnil. Zpřístupněna by měla být v následujících týdnech.

Funkce, lépe řečeno navigační režim ekologických tras, nabízí řidičům nejúspornější trasu, i když to znamená, že cesta bude trvat déle. Režim zohledňuje kopce, provoz, mýtné brány a další zastávky a poskytne řidičům tu, v rámci níž je rychlost konstantní, a vypočítá ušetřené palivo. Řidiči si také mohou vybrat typ vozidla, které řídí – zda benzínové, naftové, hybridní či elektrické.

Systém je postaven na zpětné vazbě od Evropské agentury pro životní prostředí a kombinován s Googlem vytvořenými modely strojového učení pro nejpopulárnější motory v daných regionech. To znamená, že některé vozy na fosilní paliva mohou být přesměrovány přes dálnice, zatímco elektromobily mohou dostávat návrhy na ulice s rovným povrchem pro lepší rekuperaci energie.

Dnes nejčtenější

.