Zavřít reklamu

Chytré hodinky Samsungu a platforma Wear OS prošly v loňském roce několika zásadními změnami. Korejská společnost opustila svůj operační systém Tizen OS ve prospěch Wear OS Googlu, což vyvolává otázku, co by se stalo, kdyby obě společnosti spojily své síly a pracovaly jako jeden celek na operačním systému Android a zařízeních Galaxy? 

Samsung je zdaleka nejvlivnějším výrobcem chytrých telefonů se systémem Android. Pixely Googlu se jim ani nepřibližují, pokud jde o globální dosah a popularitu na trhu. Dalo by se říci, že Google také Samsungu z velké části vděčí za svůj úspěch s ohledem na jeho mobilní operační systém, když vidíme, jak se právě Samsung stal do jisté míry tváří hardwaru s Androidem.

Jenže hardware bez softwaru nemá žádnou hodnotu, což platí i opačně. Mohla by tedy aliance mezi společnostmi spojit to nejlepší z obou světů? A pokud ano, proč se tak ještě nestalo? Jak by vypadal mobilní svět, kdyby Google a Samsung pracovaly jako jeden softwarový a hardwarový gigant (nehledě na otázky nějakého monopolu)?

Co by Samsung a Google z takového spojenectví získaly 

I když to tak nemusí vypadat, tak by z tohoto spojenectví profitoval především Google. Mohl by totiž využít globální maloobchodní síť Samsungu a využít jeho odborné znalosti v oblasti vývoje softwaru pro tablety a platformu DeX. Získal by také přístup k tomu nejlepšímu dostupnému hardwaru za předpokladu, že by Samsung začal vydávat zařízení Galaxy s čistým operačním systémem Android. Toto partnerství by však pravděpodobně také znamenalo, že by se Samsung vzdal vlastních funkcí, jako je asistent Bixby a obchod Galaxy Store, a to samozřejmě ve prospěch služeb provozovaných Googlem, jako je asistent Google a Google Play. Což by asi mohlo být to nejmenší.

Google by naopak musel opustit od Pixelů a dalšího hardwaru, zejména tabletů a hodinek, Google Nest by se to týkat nemuselo, protože pro ně nemá Samsung plnohodnotnou náhradu. Toto partnerství by také mohlo pomoci Samsungu nabídnout nejlepší možný a vysoce optimalizovaný operační systém Android, který by ostatně mohl implementovat mnoho prvků z One UI. A možná by spolupráce Samsungu a Googlu mohla vést k výjimečným čipům Tensor, které by pak Samsung mohl používat ve svých chytrých telefonech a tabletech Galaxy místo Exynosu. Teoreticky by tak obě společnosti konečně mohly optimalizovat uživatelské prostředí systému Android na tovární úrovni, a to jak v oblasti softwaru, tak hardwaru, jako je tomu u Applu, tedy vlastně hlavního konkurenta obou dvou.

K tomuto spojenectví samozřejmě pravděpodobně nikdy nedojde, ale přesto je zajímavé o něm alespoň zauvažovat. Ať už k lepšímu, nebo horšímu, což je úhel pohledu, by se trh se smartphony se systémem Android v důsledku mnohem užšího partnerství Samsungu a Googlu zásadně změnil. Výsledkem by mohly být lepší telefony pro zákazníky, kteří by z toho profitovali nejvíce, ale jak Samsung, tak Google by pravděpodobně museli prostě něco obětovat, což je právě to, co by se určitě ani jednomu nechtělo. Také proto se zde pohybujeme pouze na úrovni úvah a neřešíme, kdy k tomuto nakonec dojde.

Galaxy Z Fold4 a Z Flip4 koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.