Zavřít reklamu

Často se může zdát, jako kdyby společnosti Samsung a Google skutečně uzavřely sňatek z rozumu. Jenže Google je vlastníkem platformy Android a zřejmě chce mít plnou kontrolu nad její budoucností. Samsung je oproti tomu největším prodejcem chytrých telefonů s operačním systémem Android a má vlastní vizi softwaru pro chytré telefony. Oběma se však zatím daří vycházet spolu bez větších sporů. Jak dlouho ale toto partnerství skutečně vydrží? 

V posledních několika letech se Google znovu zaměřil na své Pixely. Tyto telefony, které každoročně vydává, mají představovat dokonalé zařízení se systémem Android. Také proto na nich běží tzv. čistý Android, což je něco, co mnoho zákazníků opravdu miluje. Samsung ale nad Android dává své One UI. Tento vlastní skin byl znám pod mnoha názvy, jako TouchWiz nebo Samsung Experience. Společnost ale do vývoje One UI hodně investovala, aby ukázala, jak by měla vypadat dokonalá nadstavba tohoto systému. Oproti čistému Androidu je totiž nejen uživatelsky přívětivější, ale poskytuje i více funkcí. Dokonce právě i Google se zde mnohdy inspiruje k zavádění nových funkcí do základního Androidu.

Čistý Android je problém 

Čistý Android však znamená pro Samsung možný problém, protože není zrovna málo uživatelů, kteří by jej rádi viděli i v telefonech Galaxy. To ostatně vyvolává vzpomínky na rok 2015, kdy Samsung uvedl na trh Galaxy S4 v edici Google Play právě s čistým Androidem. Mnozí puristé systému Android právě na toto poukazují jako na precedens a tvrdí, že pokud to Samsung udělal i v minulosti, nic mu nebrání v tom, aby se rozhodl uvést smartphone Galaxy s čistým operačním systémem Android i nyní. To sice může být pravda, ale dnes je jiná doba. Cílem One UI je totiž vytvořit celý ekosystém chytrých zařízení společnosti, které přesahují jeden operační systém.

Je také důležité poznamenat, že to není tak, že by Pixely ukrajovaly Samsungu nějaký významný podíl na trhu. Řada Galaxy S dosáhla legendárního statusu, zatímco prodeje Pixelů jsou v porovnání s nimi tak nízké, že pravděpodobně ani nijak nefigurují ve finančních výsledcích společnosti. Google sice vlastní Android, ale ten zůstává projektem s otevřeným zdrojovým kódem, takže si jej mohou společnosti upravit ku obrazu svému. Google pak sice v posledních několika letech výrazně rozšířil jeho možnosti, je ale pravda, že tyto změny nebyly tak převratné a nyní je na místě mít obavu z toho, že možná už za pět let budou všechny smartphony s Androidem vypadat stejně. Anebo také ne, protože každý výrobce přijde s něčím, čím svou nadstavbu od té konkurenční odliší. A v tom je vlastně síla celého systému.

Google i Samsung jsou pro budoucnost Androidu svým způsobem klíčoví. Google by jako vlastník měl nejraději nad Androidem úplnou kontrolu, zatímco největší držitel licence na Android, tedy Samsung, by chtěl mít vliv na to, jak se bude budoucnost tohoto systému dále utvářet. Je zřejmé, že zde musí něco nebo někdo někam ustoupit, protože toto partnerství se v případě zhoršení situace pravděpodobně zhroutí. V ideálním případě by se měl Google vzdát svého projektu chytrých telefonů Pixel a držet se vylepšování systému Android podle svých nejlepších schopností. Pro Samsung pak existuje radikální návrh, který počítá s návratem operačního systému Tizen, ale šance, že se tak stane, je velmi malá, pokud vůbec nějaká.

Zatím jsme v klidu 

Lze doufat, že z této bitvy nakonec budou mít prospěch koncoví uživatelé. Slouží také jako připomínka, že toto je jeden z důvodů, proč je Apple, kterého čeká představení iPhone 14, jedním z největších hráčů v mobilním průmyslu, i když ani on není zdaleka dokonalý. Jeho kontrola nad softwarem i hardwarem mu jednoduše umožňuje rychlý postup a přijímání důležitých rozhodnutí, která mají pozitivní dopad na zákazníky.

Nakonec nám to také ukazuje, že manželství z rozumu společností Google a Samsung, jehož základem je platforma s otevřeným zdrojovým kódem, může mít trhliny. Jak dlouho to vydrží, než se to celé zhroutí, je ve hvězdách. Nyní ale vše vypadá uspokojivě, takže proč se znepokojovat. Uvidíme, co přinesou nové Pixely 7, které si pro nás Google chystá na podzim, stejně jako Pixel Watch a jak vlastně odstartuje svůj příští rok.

Galaxy Z Fold4 a Z Flip4 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.