Zavřít reklamu

Jak vaše mobilní zařízení stárne, obvykle klesá i kapacita jeho baterie. S tím se váže nejen horší zkušenost s používáním telefonu, kdy nevydrží ani jeden den, ale také snižující se výkon, protože baterie nezvládne zařízení dodávat patřičnou šťávu. Pak jsou zde náhodná vypínání, a to i když ukazatel ukazuje i desítky procent nabití, což se děje zejména v zimních měsících. Většinou si za všechno ale můžeme sami. 

Naše vlastní nároky 

Důvodů opotřebení baterie je více, přičemž ten základní je samozřejmě samo používání zařízení. Tomu se vyvarovat úplně nejde, protože jinak nevyužijete potenciál svého zařízení tak, jak chcete. Jde primárně o nastavení příjemného a mnohdy vysokého jasu displeje (používejte raději automatický jas), nebo množství spuštěných aplikací. Když je ale potřebujete používat, nedá se v tomto ohledu příliš co dělat, než je ukončit, což ne vždy chcete. Pokud ale nabíjíte své zařízení přes noc, tedy v čase, kdy spuštěné aplikace nepotřebujete, všechny ukončete.

Noční nabíjení 

Ono úplně dobré není ani zmíněné noční nabíjení. Mít telefon připojený k nabíječce po 8 hodin znamená, že se ten může zbytečně přebíjet, i když se to snaží řešit software, aby k tomu nedocházelo. Hodí se k tomu zapnout funkce jako Adaptivní baterie nebo popřípadě Chránit baterii, která omezí maximální nabití na 85 %. To samozřejmě s tím, že se musíte s těmi chybějícími 15 % kapacity vypořádat.

Nabíjení v extrémních teplotách 

Člověku to nemusí na první dobrou dojít, ale nejhorší je dobíjet telefon v automobilu současně při navigování se, když venku panují letní teploty. Stejné je to ostatně i při běžném nabíjení, kdy jen položíte telefon na dané místo, na které začne po chvíli pražit slunce, a vy si toho nevšimnete. Protože se také telefon při nabíjení přirozeně zahřívá, toto externí teplo mu rozhodně nepřidá. Vysoké teploty mohou navíc baterii nenávratně poškodit, respektive z ní ukousnout něco z maximální kapacity. Při následném dobíjení už nedosáhne na ty hodnoty, jako dříve. Nabíjejte tedy svá zařízení ideálně při pokojové teplotě a mimo dosah slunce.

Používání rychlonabíječek 

Je to sice aktuální trend zejména čínských výrobců, kteří se snaží hnát rychlosti nabíjení mobilních telefonů do krajností. Apple je v tomto ohledu největší konzerva, Samsung je hned za ním. Oba totiž s rychlostmi nabíjení příliš neexperimentují a vědí také, proč tak činí. Právě rychlé dobíjení má na baterii neblahý vliv. Společnosti jej tak obvykle po určitém procentu nabití sami omezují, proto se nedá říci, že rychlé nabíjení, i když jej výrobce uvádí, probíhá od nuly po 100 %. S tím, jak procento nabití roste, se zpomalují i nabíjecí rychlosti. Pokud netrpíte nouzí o čas a nepotřebujete v co nejkratší době dotlačit co nejvíce kapacity baterie, použijte běžný adaptér ne výkonnější jak 20W a možnosti rychlého nabíjení spíše ignorujte. Zařízení vám poděkuje delší kondicí své baterie.

 

Bezdrátové nabíječky 

Položit zařízení na nabíjecí podložku je pohodlné, protože se nemusíte trefovat do konektorů, navíc je zde jedno, jestli vlastníte iPhone, telefon Galaxy, Pixel nebo jakýkoli jiný, který bezdrátové nabíjení umožňuje ale používá třeba jiný konektor. Jenže toto nabíjení je velice neefektivní. Zařízení se při něm zbytečně zahřívá, a jsou zde velké ztráty. Při letních měsících je to o to palčivější, že s teplým okolním vzduchem roste teplota zařízení o to více.

Dnes nejčtenější

.