Zavřít reklamu

Když Samsung oznámil, že spolupracuje se společností AMD na mobilním grafickém čipu, vyvolal tím velká očekávání. Výsledkem spolupráce technologických gigantů bylo GPU Xclipse 920, které dorazilo s aktuálním vlajkovým čipsetem Samsungu Exynos 2200. Vysoká očekávání, která od něj mnozí měli, však nesplnilo. I přes to nyní korejský obr uvedl, že jeho budoucí Exynosy budou i nadále používat grafické čipy založené na architektuře AMD RDNA.

„Máme v plánu pokračovat v implementaci dalších funkcí v řadě RDNA úzkou spoluprací s AMD,“ sdělil Sungboem Park, viceprezident Samsungu odpovědný za vývoj mobilních grafických čipů. „Obecně platí, že mobilní zařízení, pokud jde o grafické technologie, mají tendenci zaostávat zhruba pět let za herními konzolemi, nicméně díky spolupráci s AMD se nám do čipsetu Exynos 2200 podařilo rychle začlenit nejnovější konzolové technologie,“ dodal.

Je nutno poznamenat, že GPU Xclipse 920 v Exynosu 2200 z výkonového ani grafického hlediska takový průlom, jaký si od něj někteří slibovali, nepřineslo. Není bez zajímavosti také připomenout, že Samsung nedávno prodloužil spolupráci se společností Qualcomm, přičemž ta při této příležitosti potvrdila, že příští vlajková řada korejského giganta Galaxy S23 bude příští vlajkový Snapdragon používat exkluzivně. V následujícím roce tedy v jeho smartphonech žádný nový Exynos neuvidíme, a tedy ani případný nový grafický čip AMD.

Za zmínku v této souvislosti stojí, že Samsung údajně sestavil speciální tým pro práci na novém vlajkovém čipsetu, který by měl řešit potíže, s nimiž se dlouhodobě potýkají jeho poslední špičkové Exynosy, tedy především otázku energetické (ne)efektivity. Tento čip by však měl být uveden na scénu až v roce 2025 (což by znamenalo, že „snapdragoní“ exkluzivitu bude mít i řada Galaxy S24).

Dnes nejčtenější

.