Zavřít reklamu

Ano, titulek myslíme úplně vážně. Samsung skutečně ve spolupráci s Billem Gatesem, přesněji řečeno s nadací Billa Gatese a Melindy Gatesové, vyvinul potenciálně revoluční domácí toaletu. Jde o odpověď na výzvu Reinvent the Toilet.

Prototyp domácí bezpečné toalety vyvinula ve spolupráci s nadací Billa Gatese a Melindy Gatesové výzkumně-vývojová divize korejského obra Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT). Jedná se o odpověď na výzvu Reinvent the Toilet, kterou nadace vyhlásila již v roce 2011.

SAIT začala na potenciálně revoluční toaletě pracovat v roce 2019. Nedávno dokončila vývoj základních technologií a její prototyp se nyní začal testovat. Divize strávila tři roky výzkumem a vývojem základního designu. Vyvinula také modulární a komponentovou technologii. Díky tomu může úspěšný prototyp v těchto dnech podrobovat testům. SAIT vytvořila základní technologie týkající se tepelného zpracování a bioprocesů, které zabíjejí patogeny z lidského odpadu a také činí tekutý a pevný odpad bezpečným pro životní prostředí. Prostřednictvím tohoto systému je upravená voda plně recyklována, pevný odpad sušen a spalován na popel a tekutý odpad prochází procesem biologického čištění.

Jakmile bude toaleta uvedena na trh, Samsung poskytne bezplatnou licenci na patenty spojené s tímto projektem partnerům v rozvojových zemích a bude nadále pokračovat ve spolupráci s nadací Billa a Melindy Gatesových na zajištění hromadné sériové výroby těchto technologií. Přístup k bezpečným hygienickým zařízením zůstává jedním z hlavních problémů rozvojových zemí. Světová zdravotnická organizace a UNICEF odhadují, že přístup k bezpečným zařízením nemá přes 3,6 miliardy lidí. Následkem toho zemře na průjmová onemocnění každý rok půl milionu dětí do pěti let. A právě to má nová toaleta pomoci řešit.

Dnes nejčtenější

.