Zavřít reklamu

Konkurence je důležitá napříč jakýmkoli prodejním segmentem. Díky ní totiž mezi sebou společnosti bojují o zákazníky, a obvykle ideálně vyvažují ceny a schopnosti jejich produktu, aby byl s tím konkurence srovnatelný. Samsung jako největší výrobce telefonů na světě má konkurenci skutečně velikou, ale v jednom odvětví prakticky nulovou. Řeč je o skládacích smartphonech. Vadí to ale? 

Společnost Samsung, která je největším světovým prodejcem chytrých telefonů podle objemu, čelí velmi konkurenčnímu prostředí. V segmentech nižší a střední třídy se na lukrativních rozvíjejících se trzích po celém světě potýká s množstvím čínských OEM výrobců. V segmentu vlajkových lodí zůstávají jeho největšími konkurenty dlouhodobě iPhony Applu. Jenže přístup Applu, který je do jisté míry hodně uzavřenou zahradou, však lidem v jeho ekosystému velmi ztěžuje přechod na jinou platformu.

Jasný lídr 

Existuje nicméně jeden segment, ve kterém Samsung již tři roky prakticky nemá žádnou konkurenci. Jde o skládací telefony, kdy původní Galaxy Fold vyšel v roce 2019, a přestože byl v podstatě realizací konceptu, na trhu neměl žádnou alternativu jiného výrobce. V roce 2020 přišel Samsung s modely Galaxy Z Fold2 a Galaxy Z Flip, kdy druhý jmenovaný prakticky definovat skládací telefon ve form factoru „véčka“. V následujícím roce přišly Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Flip3, opět bez skutečné hrozby od konkurence. Motorola sice měla svůj Razr, ale ten zaostával v tolika oblastech, že to ani není férové srovnání.

Neznamená to však, že by nikdo jiný nevyráběl skládací smartphony. Populární čínští výrobci jako Huawei, Oppo, Xiaomi a další se o skládací smartphony pokoušeli a stále pokoušejí. Motorola představila svůj nový model Razr jen pár dní poté, co Samsung začátkem tohoto měsíce představil Galaxy Z Flip4. Model Mix Fold 2 od Xiaomi se pak snaží vyrovnat Galaxy Z Foldu4, ale to je ze strany Xiaomi jen zbožné přání. Na našem trhu se hodně snaží i Huawei. Jenže společnost doplácí nejen na přemrštěnou cenu svých telefonů, ale také stálé sankce, které společnosti zakazují používat funkce Googlu a 5G.

Čínští výrobci také nejsou schopni dosáhnout takového objemu produkce, v jakém Samsung přinesl své skládací zařízení na trhy po celém světě. V důsledku toho, i když se objevili potenciální vyzyvatelé, Samsung od uvedení skládacích telefonů na trh v roce 2019 nečelí žádné skutečné konkurenci. Mnozí předpokládají, že Samsung nakonec poleví, protože proč by měl cítit potřebu tlačit v oblasti skládaček na pilu, když ví, že ho nikdo nedokáže ohrozit? Tyto obavy jsou ale neopodstatněné.

Budoucnost chytrých telefonů 

To, jak se skládací smartphony společnosti vyvinuly za pouhé tři roky, i když nečelily žádné konkurenci, je dostatečným důkazem, že společnost od své snahy neustoupí. Všechny tyto pochybnosti mohl rozehnat už Galaxy Z Fold2 a ostatně i Galaxy Z Flip. Jejich třetí generace pak ukázala, že to Samsung s touto kategorií myslí opravdu vážně, což 4. generace definitivně potvrdila. Samsung se neustále snaží své skládací telefony vyvíjet, protože si uvědomuje, že tato „forma“ je budoucností chytrých telefonů.

V příštích letech uvidíme, jak budou skládací smartphony nabírat na síle. Samsung navíc možná rozšíří svou skládací technologii také na tablety, což by mohlo znovu nastartovat jejich upadající trend. Navíc má společnost jasně vytyčený cíl – do roku 2025 dokázat, že skládací smartphony budou tvořit 50 % všech prodejů vlajkových telefonů. Vzhledem k tempu, jakým ale prodeje tohoto segmentu celosvětově rostou, to není úplně vyloučené.

Samsung Galaxy Z Flip4 a Z Fold4 předobjednáte například zde

Dnes nejčtenější

.