Zavřít reklamu

Zatímco Samsung upevňuje svou neochvějnou pozici na trhu s ohebnými chytrými telefony, stále více hlasů se ptá, jak na to zareaguje Apple. O skládacích iPhonech se přitom mluvilo prakticky ještě před představením prvního Foldu Samsungu. Na co tedy Apple pořád čeká? 

Konkurence je důležitá. Můžeme sice Samsungu fandit za to, jak je v segmentu ohebných zařízení průkopnický a jak je skvělé, že se právě jeho modely prodávají celosvětově nejvíce. Jenže je třeba číst i mezi řádky. Samsung reálně nemá konkurenci, protože všichni výrobci, kteří jdou s kůží na trh a nějaký ohebný smartphone představí, udělají tak většinou jen pro ten čínský, takže zbytek světa vlastně nemá moc na výběr. Buď sáhne po Samsungu, Samsungu nebo popřípadě Huawei. I proto je důležité, aby Apple konečně své řešení uvedl a zároveň tím nutil Samsung více se snažit. Letošní 4. generace přece jen možná až příliš stavějí na předchozích modelech.

Různí analytici jsou toho názoru, že Apple na skládací telefony zatím nesází kvůli malým maržím, které by z jejich prodejů měl. Jak totiž známo, pro Apple jsou peníze až na prvním místě. Skládací panely jsou dražší než běžné OLED panely a Apple si raději zachová své ziskové marže z klasických iPhonů, než aby na nich dělal kompromisy jen kvůli vydání nějakého skládacího telefonu, který ho z počátku bude stát více, než na něm vydělá (obrazně řečeno).

Apple raději čeká na změnu dynamiky trhu 

Existuje mnoho odhadů ziskové marže Applu, kterou na iPhonech má, a i když se tyto údaje často liší, všechny se pohybují nad 50 %. Zjednodušeně to znamená, že pokud stojí výroba iPhonu 10 dolarů, Apple ho prodává za 15 dolarů. Ziskové marže jsou důležité pro každou společnost, ale pro Apple ještě více, protože ten si ty vysoké drží už historicky, a jednoduše nechce polevit ze svého pro sebe „velkorysého standardu“. To je také důvod, proč v Apple Online Store prakticky nevidíte zlevněné iPhony.

Distributoři v maloobchodu si pak mohou snížit vlastní marže, aby mohli prodávat zlevněné iPhony, ale zase o to méně samozřejmě na takových prodejích vydělají. Od Applu se ale slevy nikdy nedočkáme, leda v případě těch studentských a kuponů na další nákup s ohledem na Černý pátek. Naopak jedny z nejlepších slev na zařízení Galaxy najdete právě na webu Samsungu stejně jako u jeho prodejců. Korejská společnost má tendenci vyvažovat objem prodejů a marže, proto je vždy ochotna poskytovat nejlepší nabídky přímo.

Ross Young, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Display Supply Chain Consultants, uvedl, že rozhodnutí společnosti Apple nepouštět se do segmentu skládacích zařízení je způsobeno i nedostatečně vyspělým dodavatelským řetězcem. Není totiž mnoho výrobců displejů, kteří by dokázali skládací panely poskytovat ve velkém měřítku. Samsung Display je vlastně snad jediný, kdo to zvládne. Právě nedostatečná kapacita dodavatelského řetězce tyto nepříznivé podmínky pro Apple ještě umocňuje.

Co to tedy znamená? 

V konečném důsledku by Apple na skládacích telefonech vydělával méně než na běžných iPhonech a zároveň by platil společnosti Samsung Display více. Pro Apple by to zkrátka nebyla chytrá obchodní nabídka. Možná tedy Apple čeká spíše na to, až se ohebné displeje naučí i americká společnost Corning. Více hráčů na trhu s výrobou ohebných displejů to chce právě i proto, protože zvýšená konkurence také sníží ceny panelů, což bude konečně ten pravý čas i pro Apple. Do té doby budeme pravděpodobně všichni jen čekat.

Samsung Galaxy Z Flip4 a Z Fold4 předobjednáte například zde

Dnes nejčtenější

.