Zavřít reklamu

Svou cenou spadá Galaxy Z Flip4 do prémiových, high-end a vlajkových telefonů. Svou výbavou tomu ostatně odpovídá, protože obsahuje nejvyspělejší čipset, samozřejmě ohebný displej s adaptivní obnovovací frekvencí od 1 do 120 Hz, voděodolnost atd. Co však nenabízí, je špičkový systém fotoaparátů. A to se v řadě Z Flip pravděpodobně ani v budoucnu nezmění. 

Zákazníci společnosti Samsung se mohou z čísel modelů a jejich firmwaru hodně naučit. Ačkoli mohou vypadat jako náhodné řetězce písmen a čísel, jde o mnohem víc. Každý znak ve schématu vypovídá o zařízení nebo verzi firmwaru něco jiného. Rozbor jsme vám ostatně přinesli v samostatném článku.

Ve zkratce ale představuje první písmeno za „SM“ řadu zařízení Galaxy a první číslo, které následuje hned za ním, odráží jeho cenovou kategorii. „G“ označovalo řadu Galaxy S před vydáním modelu S22, „N“ znamenalo Galaxy Note, „A“ Galaxy A, „M“ Galaxy M atd. Je zvláštní, že modely Galaxy Z Flip a Z Fold nesou modelová čísla začínající stejným písmenem „F“, což naznačuje, že jsou součástí stejné řady, a nikoli že existují jako dvě samostatné.

Mezitím první číslo ve firmwaru a modelových číslech společnosti Samsung představuje cenovou kategorii v rámci dané řady Galaxy. „9“ je vyhrazeno pro nejdražší zařízení Galaxy, „7“ pro varianty Lite nebo zařízení vyšší střední třídy, „5“ pro střední třídu a seznam pokračuje až k „0“ pro cenově nejdostupnější telefony Galaxy A a Galaxy M.

Vyšší střední třída 

V případě řad Galaxy Z Fold (SM-F9xx) a Galaxy Z Flip (SM-F7xx) říká oficiální schéma modelových čísel to, že Samsung nikdy nezamýšlel, že by model Galaxy Z Flip stál v čele vlastní řady nebo plnil úlohu prémiové vlajkové lodi. Z pohledu Samsungu je tedy Galaxy Z Flip4 zařízením vyšší střední třídy, které je součástí stejné řady s označením F jako Galaxy Z Fold, jen je levnější.

Situace s modelovými čísly Galaxy Z Flip a Z Fold je srovnatelná s tím, jak koexistovaly staré modely Galaxy Note 10 Lite (SM-N7xx) a Galaxy S10 Lite (SM-G7xx) se zbytkem řady Galaxy Note 10 (SM-N9xx), respektive Galaxy S10 (SM-G9xx). Pokud tedy čekáte, že řada Galaxy Z Flip nakonec přijme prémiový systém fotoaparátů podobný tomu, který najdete u jiných telefonů Galaxy v ceně nad 20 tisíc Kč, možná se připravte na dlouhodobé zklamání. Pokud se nezmění modelové číslo, které by odráželo zásadní posun ve filozofii společnosti, prémiový fotoaparát do řady Galaxy Z Flip pravděpodobně nikdy nepřijde. Ubírá to ale modelu telefonu na atraktivitě?

Samsung Galaxy Z Flip4 předobjednáte například zde

Dnes nejčtenější

.