Zavřít reklamu

Google překvapil a o více jak měsíc dříve vypustil do světa ostrou verzi Androidu 13, i když samozřejmě zatím jen pro své telefony Pixel. Apple pak na září chystá své představení nových iPhonů 14, ve kterých již bude k dispozici iOS 16. Jakými funkcemi se v něm ale Apple u Androidu inspiroval? 

Není to nijak překvapivá taktika. Operační systémy jsou již nabité mnoha funkcemi a přidávat stále nové je těžší a těžší. Výrobci se mezi sebou nicméně inspirovali už historicky a nyní to vypadá, že je to důležitější než dříve. Nemyslete si ale, že kopíruje jen Google systém Applu, protože ani jemu není cizí tak trochu vykrádat Android, a to nejen v případě jeho aktuální 13. verze. Sahá totiž i hodně do minulosti.

Widgety na zamykací obrazovce 

Nejzřetelnější a nejviditelnější funkcí, kterou společnost Apple v systému iOS 16 zavádí, je přidání widgetů na zamykací obrazovku iPhonu. Díky aktualizacím frameworku Apple WidgetKit mohou nyní vývojáři vytvářet widgety, které přímo na zamčeném displeji poskytují rychlé a přehledné informace. Widgety lze přizpůsobit, stejně jako je umístit pouze pod hodiny. Apple také omezuje počet zobrazení na čtyři widgety za předpokladu, že jsou všechny malé velikosti. Různé widgety však můžete kombinovat, protože u některých, jako je například aplikace Kalendář, lze použít buď widget 1×1, nebo 2×1.

Jak dlouho je v tomto případě Apple pozadu? Jen asi 10 let, protože v případě Androidu to už uměla verze 4.2 Jelly Bean. Bohužel to nemělo dlouhého trvání, protože widgety na zamykací obrazovce byly v systému Android 5.0 Lollipop zase odstraněny. Existují však některé aplikace třetích stran, které tuto funkci vracejí a umí to i zařízení Galaxy.

Živý text 

Už v roce 2017 představil Google na své konferenci I/O zcela novou technologii rozpoznávání obrazu nazvanou Google Lens. Od té doby společnost pokračuje v zavádění neustálých novinek v této funkcionalitě, které umožňují namířit fotoaparát na nějakou věc a získat z ní maximum dostupných informací. Na konferenci I/O 2022 Google také oznámil novou funkci nazvanou „průzkum scény“ (scene exploration), která umožňuje pomocí nejlepších telefonů se systémem Android identifikovat více produktů ve vašem okolí pouhým jedním klepnutím do displeje.

Živý text

Místo toho, aby Apple s Googlem na zpřístupnění funkce Lens uživatelům iPhonu spolupracoval, vyvinul vlastní technologii rozpoznávání obrazu nazvanou Live Text a Visual Look Up. Ta byla poprvé představena na konferenci WWDC21 a poté se loni na podzim dostala do finální verze systému iOS 15. Pomocí této „inteligence“ dokáže iPhone rozpoznávat text a další objekty, což poskytuje možnost interakce s tím, co je na displeji, včetně možnosti přeložit texty v cizích řečech. V systému iOS 16 tak dochází k evoluci funkce Visual Look Up, která je rozšířena o rozpoznávání například ptáků, hmyzu a soch atd.

Sdílená fotoknihovna 

Společnost Google má sdílené knihovny fotografií k dispozici už od roku 2017, což oznámila spolu s funkcí Suggested Sharing (Navrhované sdílení) ve verzi 3.0 aplikace Fotky Google. Pro srovnání, poslední vydaná verze aplikace Fotky Google nese číslo verze 5.92, takže je k dispozici už opravdu poměrně dlouho.

Celkově je sdílená knihovna fotografií na iCloudu v podstatě stejná, ale je zde několik nedostatků. První z nich je, že jste omezeni možností sdílet alba pouze s maximálně pěti dalšími osobami. Je skvělé mít jedno místo, kde můžete s přáteli nebo rodinou fotografie a videa sdílet. Je však pravděpodobné, že na limit pěti osob narazíte poměrně rychle. Není to ani úplně fér srovnání, protože Fotky Google umožňují neomezený počet přispěvatelů do alba. Nyní se budou moci pořízené fotografie v iOS 16 také automaticky do sdílených alb odesílat.

Vylepšení do aplikace Mail 

Nativní poštovní klient Applu pro iOS bledne závistí ve srovnání s téměř každou jinou e-mailovou mobilní aplikací. Dokonce i verze aplikace pro macOS je ve srovnání s tou, kterou najdete v iPhonu, zcela odlišná. Apple však nyní přináší některé dlouho očekávané funkce, například možnost připomenout později, naplánovat nebo zrušit odeslání e-mailu.

Všechny tyto funkce jsou ale již léta dostupné v mobilní i desktopové aplikaci Gmail od Googlu. Funkce jako připomenutí nebo zrušení odeslání jsou přitom k dispozici už od roku 2018, možnost plánování e-mailů se objevila v roce 2019.

Samostatná fitness aplikace 

Je to už osm let, co byla pro Android uvolněna aplikace Google Fit, která uživatelům poskytla jedinou aplikaci pro zaznamenávání různých tréninků a zdravotních ukazatelů. Je naprosto zarážející, že aplikace Fitness nebyla dosud jako samostatná aplikace na iPhonech k dispozici vůbec. Bohužel i tak to vypadá, že až aplikace skutečně dostupná bude, bude ji používat stejně jen hrstka uživatelů. Všichni si totiž již našli alternativy a prakticky nemají důvod přejít na řešení Applu, a to bez ohledu na to, zda mají Apple Watch nebo ne.

Kondice ios 16

Dnes nejčtenější

.