Zavřít reklamu

Android 13 není zrovna nejzajímavější verzí Androidu, jakou jsme kdy viděli. Není zde mnoho velkých funkcí, kterých si každý okamžitě všimne. Je to ale špatně? Je přirozené chtít, aby každá aktualizace obsahovala nové zářivé funkce. Android 12 například obsahoval zcela nový tematický systém Material You, oproti kterému je Android 13 trochu nudný, ale to vůbec nevadí. 

Systém Android debutoval již v roce 2008 a za tu dobu prošel mnohem více než jen 13 aktualizacemi. Vzhledem k vydáním, jako je Android 2.3 Gingerbread a Android 4.4 KitKat, je Android 13 vlastně 20. hlavní aktualizací, a to ani nepočítáme všechny menší aktualizace. Stačí říct, že Android je na světě už dlouhou dobu a zažil za ni spoustu změn. Doby, kdy aktualizace přinášely zásadní věci, jako je kopírování a vkládání, jsou prostě dávno pryč. I když i tato funkce může být pořád zdokonalována, jak právě Android 13 ukazuje.

Doba pokročila 

Dřívější aktualizace s sebou přinesly spoustu funkcí, které zásadně měnily způsob používání telefonu. Dnes už ani velké aktualizace systému Android mnoho nezmění. Poslední aktualizací, která přinesla velké změny v použitelnosti, byl Android 9 Pie, který zavedl navigační systém s gesty. Od té doby jde většinou jen o vylepšení. Svědčí to ale právě o tom, že je Android již vyspělý operační systém. 

Společnost Google v tuto chvíli ví, čím chce, aby Android byl. O všechny důležité funkce je již postaráno. O tomtéž se ostatně mluví i s ohledem iPhonů a připravovaného iOS 16. Jistě, je tu několik šikovných nových věcí, jako je přizpůsobení zamykací obrazovky, ale obecně se to tolik neliší. Díky tomu se Google může skutečně soustředit na věci, jako je zabezpečení, soukromí a stabilita. Android 13 přináší lepší oprávnění pro oznámení, aplikace mají přísnější přístup k souborům uživatele a jsou zde optimalizace pro větší displeje. Možná to nezní nijak vzrušující, ale je to velmi důležité. Bezpečnost a ochrana soukromí jsou dvě oblasti, ve kterých Android za iPhonem zaostává, tedy vlastně zaostával.

Jedna z nejlepších verzí Androidu byl Android 8.0 Oreo, protože se zde Google zaměřil na stabilitu. Stejně jako u automobilů jsou věci pod kapotou mnohem důležitější než jejich lak. Pravdou je, že aktualizace systému Android tak budou v budoucnu většinou probíhat podle aktuálního schématu. Jednou za čas se objeví nová funkce, která se bude hodně propagovat, ale nic moc víc nečekejme. Pro Google a další výrobce telefonů se systémem Android je však pořád důležité, aby měli funkce, které mohou využít k prodeji svých telefonů, ale to je tak všechno. Android už není dítě a nemusí se toho tolik učit. To sice může někdy působit trochu nezajímavě, ale pro všechny je to ve finále dobře.

Související články

Dnes nejčtenější

.