Zavřít reklamu

Galaxy Watch5 jsou dalším krokem v řadě chytrých hodinek společnosti Samsung. Na první pohled toho není mnoho, co by Galaxy Watch5 ve srovnání s jejich předchůdci povyšovalo na další úroveň. Na pohled druhý ale zjistíte, že Galaxy Watch5 používají safírové sklo místo skla Gorilla Glass. V čem je tedy rozdíl? 

Na papíře jsou Galaxy Watch5 mimořádně kvalitní chytré hodinky, které mají jedny z nejlepších dostupných senzorů a funkcí. Galaxy Watch5 mají čipset Exynos W920, tedy ten stejný jako Galaxy Watch4, ale to je nijak nebrzdí. Sekunduje mu ještě BioActive Sensor Samsungu pro lepší monitorování vaší aktivity. Co se týče výdrže baterie, Galaxy Watch5 zaznamenávají oproti předchozí verzi výrazné vylepšení, a to díky zhruba 10 hodinám výdrže navíc. Hodinky Watch5 Pro mají naopak vydržet až 80 hodin, což představuje z jednodenního používání verze Watch4 Classic obrovský skok.

Co je safírové sklo? 

Kromě těchto a dalších změn je v řadě Watch5 přítomno jedno zásadní vylepšení, které se týká jak běžných hodinek, tak i verze Pro. Tato nová nositelná zařízení obsahují skla displeje ze safíru, často označované jako „safírové sklo“. Safír není ani tak sklo, jako spíše krystal zkonstruovaný tak, aby byl neuvěřitelně pevný a bezbarvý, takže je pro displeje nositelných zařízení naprosto ideální.

Krystal vzniká chemickou reakcí oxidu hlinitého a krystalického materiálu safíru v laboratoři. Odtud je řízen v průběhu dlouhého procesu chlazení, aby se docílila správná jeho struktura. Jakmile je takový blok materiálu vytvořen, může být následně tvarován a rozdělen na tenké pláty pro obrazovky. Safírový list je extrémně tvrdý. Na Mohsově stupnici tvrdosti se řadí na pozici 9 (právě stupeň 9 má model Pro, Watch5 mají stupeň 8). Pro srovnání, diamant se řadí na 10 pozici a je znám jako nejtvrdší materiál.

Teoreticky by k poškrábání povrchu displeje ze safírového krystalu bylo zapotřebí něco stejně tvrdého, ne-li tvrdšího. Za dokonalost se samozřejmě také platí. Zkonstruovat, vyrobit a implementovat safírové displeje do hodinek Galaxy Watch5 stojí tedy Samsung více peněz. Cena základní verze hodinek ale nijak zásadně neposkočila. Společnost Apple používá safírová skla ve svých titanových a ocelových hodinkách Apple Watch, zatímco většina trhu s chytrými hodinkami stále používá sklo Gorilla Glass. Ceny takových Apple Watch jsou ale jinde než ceny Galaxy Watch.

Výhody safírového skla na Galaxy Watch5 

Jak již bylo zmíněno, safírové sklo je extrémně trvanlivé a odolné proti poškrábání. Ať už Corning Gorilla Glass Victus na hodinkách Galaxy Watch4 dokázal cokoli, safír mu rozhodně dává na frak. Ačkoli to zatím nemůžeme testovat, ciferník hodinek Galaxy Watch 5 se díky struktuře krystalu mnohem hůře poškodí, což zajišťuje jejich delší životnost i při extrémních sportech. Se safírovým sklem je mnohem větší šance, že se vyhnete spoustě náhodných škrábanců, a zanecháte si tak čistý displej.

Argument, který se většinou nabízí, je, že sklo Gorilla Glass přežije častěji pády, což je pochopitelné, protože tvrdší materiál se nemůže tolik ohýbat a snáze se rozbije. I když to může být možné, neplatí to tolik pro hodinky řady Galaxy Watch5, které vám pravděpodobně nikdy jen tak ze zápěstí nespadnou i díky jejich přepracovaného zapínání řemínku. Pokud s nimi do něčeho praštíte, praštíte spíše do celého displeje a necháte safír náraz pohltit. Větší odolnost proti poškrábání jednoduše poskytuje uživateli o něco větší klid na duši.

Galaxy Watch5 a Watch5 Pro předobjednáte například zde

Dnes nejčtenější

.