Zavřít reklamu

Není žádným tajemstvím, že řada Galaxy Note byla pro společnost tak trochu dojnou krávou. Vybudovala si totiž věrnou základnu fanoušků po celém světě a prodávala se dobře. Ostatní vlajkové lodě Samsungu sice měly své uživatele, ale žádná si nezískala takovou loajalitu jako právě ta s označením Note. 

Byl k tomu ostatně velmi dobrý důvod. Galaxy Note zahájil trend velkých displejů ve smartphonech, proto se také jeden čas označoval za phablet. Samsung zde také plul proti proudu, když u těchto smartphonů neustále prosazoval stylus. I když na začátku roku 2010 neměl žádný výrobce pocit, že by stylus měl v moderním prostředí chytrých telefonů své místo, Samsung dokázal, že to nejen lze, ale že to lze udělat i správně.

Neslavný konec 

Samsung vždy prezentoval Galaxy Note jako řadu pro profesionály. Jednalo se o vlajková zařízení se špičkovými specifikacemi, charakteristickým designem a stylusem S Pen, který uživatelům umožňoval práci na cestách. To byla DNA každého zařízení Galaxy Note bez ohledu na jakékoli kosmetické a evoluční změny.

Když se v roce 2020 poprvé objevily zvěsti, že Samsung možná v roce 2021 neuvede novou generaci řady, mnoho fanoušků to opravdu ranilo. Nedávalo jim smysl, že by se Samsung dobrovolně vzdal jednoho ze svých nejúspěšnějších produktů. Nakonec se tak samozřejmě stalo, protože rok 2021 žádnou novou generaci Notu nepřinesl a společnost i poté oficiálně potvrdila, že řada Galaxy Note je nadobro mrtvá.

Reinkarnace 

Nedostatek čipů způsobený pandemií pokračoval i v roce 2021, což byl údajně jeden z důvodů, proč bylo o ukončení výroby řady Galaxy Note rozhodnuto. Samsung se místo toho zaměřil na použití čipů určených pro modely řady Note do svých nových skládacích smartphonů. V srpnu 2021, kdy bychom se normálně dočkali nových zařízení Galaxy Note, tak Samsung představil modely Galaxy Z Fold3 a Z Flip3.

Na začátku roku 2022 se však Galaxy Note vrací v modelu Galaxy S22 Ultra. Přestože se jednalo o součást řady Galaxy S, design tohoto zařízení je spíše Galaxy Note než vlajkovou lodí „eskové“ řady. Byl také prvním smartphonem své řady, který měl integrovaný slot pro pero S Pen. To bylo charakteristickým rysem výhradně pro zařízení Galaxy Note. Duch Notu tedy žije dál, jen se jinak jmenuje. A tento trend samozřejmě bude alespoň chvíli ještě pokračovat.

Skládačky jsou prioritou 

Na druhou stranu se může zdát, že se jedná spíše o plán, jak zastavit upadající zájem o řadu Galaxy S, než o předznamenání další kapitoly pro řadu Note. Bylo také zcela zřejmé, že toto rozhodnutí bylo učiněno proto, aby nebyla kradena pozornost nově vznikajícímu segmentu skládacích smartphonů. Samsung by se dostal do úzkých, kdyby v druhé polovině letošního roku uvedl na trh nové skládací telefony a nové telefony Galaxy Note současně.

Je však třeba se ptát, zda Samsung toto rozhodnutí neuspěchal. Měl si dát ještě pár let na rozmyšlenou, než se řady Note zbaví? Čísla to potvrzují. Samsung nedávno prozradil, že loni dodal téměř 10 milionů skládacích smartphonů. Řady Galaxy Note se přitom ale každoročně prodalo více kusů. Řady Galaxy Note 20 milionů, řady Galaxy Noe 10 14 milionů. za celou existenci řady se jejích telefonů prodalo na 190 milionů. Snaha o prodání 14 milionů kusů kombinace Galaxy Z Foldu a Z Flipu 4. generace tak nevypadá jako cíl, který by měl Noty překonat.

Nefungující strategie 

Podle odhadů navíc téměř 70 % těchto skládacích zařízení připadá na Galaxy Z Flip3. Pokud bylo záměrem, že zákazníci, kteří si koupili telefony Galaxy Note, přejdou na řadu Galaxy Z Fold, pak to zjevně nefunguje. Většina kupujících skládaček Samsungu tak dává přednost nižší cenové relaci a většina věrných příznivců Galaxy Note buď zůstává na stávajícím modelu, nebo spíše z nouze sáhnou po Galaxy S22 Ultra než po Foldu.

Možná by Samsung mohl najít způsob, jak udržet řadu Galaxy Note při životě ještě několik let. Místo uvedení dvou samostatných modelů mohl nabídnout pouze jeden. V současné době jsou jedinou novou nabídkou společnosti ve druhém pololetí roku jen skládací smartphony. Ne každý je však v tuto chvíli ochoten si nějaký koupit nebo mu důvěřovat. Jenže řada Galaxy S už má za sebou půl roku své existence, a v září, po představení iPhonů, se spíše bude vyhlížet začátek následujícího roku a právě představení nové generace, než se ohlížet zpět.

Co bude dál? 

Bylo tedy obětování řady Galaxy Note na oltář skládacích zařízení správně načasováno? Možná, že vyšší marže, které má společnost na skládacích zařízeních Galaxy Z, vynahradí celkově nižší dodávky. Je také možné, že měl Samsung pocit, že musí dát skládacím zařízením v druhé polovině roku zcela volný prostor, aby jim bylo věnováno dostatečné množství pozornosti. Samsung se možná i obával, že by jeho skládací zařízení nebyla schopna vystoupit ze stínu nového Notu.

Co se stalo, stalo se. Samsung dal jasně najevo, že se k řadě Galaxy Note nevrátí, tedy minimálně v tomto pojmenování. Pokud patříte mezi věrné uživatele řady, čeká zde na vás buď model Galaxy S22 Ultra, Z Fold3/4 nebo nic. Galaxy Note20 je ale v dnešní době pořád špičkové zařízení, které vám chvíli vydrží. Pokud tedy vyloženě nepotřebujete nic výkonnějšího, počkejte. Uvidíte, co přijde na začátku roku s tím, jak si Samsung poradí s druhou generací NoteUltry v řadě S23. 

Související články

Dnes nejčtenější

.