Zavřít reklamu

Ačkoli je finální verze systému Android 13 teprve před námi, vývojáři společnosti Google nikdy nespí. Dá se předpokládat, že již mají plány pro následující Android 14. Když nyní víme, co všechno za funkce Android 13 přinese, můžeme sestavit seznam několika funkcí, které se bohužel do aktuálně připravované verze nedostaly. Proto vám přinášíme 5 věcí, které chceme v Androidu 14. 

Připomínáme, že se zde zaměříme na přístup společnosti Google. Několik níže uvedených možností a funkcí již může být součástí nadstaveb Androidu v zařízení jiných výrobců, nebo které již součástí Androidu byly a později byly odstraněny.

Návrat vyhrazených přepínačů Wi-Fi a mobilní sítě 

V Androidu 12 se Google rozhodl, že je čas na jarní úklid přepínačů rychlého nastavení. Společnost přitom sloučila možnosti Wi-Fi a mobilních dat do jediného všezahrnujícího přepínače „Internet“. Nejenže je samotný přepínač jednoduše nepřehledný, ale také se díky němu stávají jednoduché procesy, jako je rychlé odpojení a opětovné připojení k poruchové síti Wi-Fi, utrpením. To je bohužel něco, co mnozí uživatelé musí dělat denně. V případě mobilního signálu se pořád dostanete do míst, kde je jeho síla horší než špatná a zbytečně vám krade energii z baterie. Jeho vypnutí ale opět doprovází až příliš kroků.

Android 14

Widgety na zamykací obrazovce 

Apple na letošní konferenci WWDC22 odhalil novou zamykací obrazovku iPhonu, a pokud už nějakou dobu používáte telefon s Androidem, měla by vám být trochu povědomá. Cupertinská společnost představila možnost přidat na zamykací obrazovku widgety doplněné o spoustu efektních možností personalizace. Kdysi dávno Android widgety na zamykací obrazovce už podporoval, a to do verze 4.4 (KitKat), kdy bylo možné na zamykací obrazovku přidávat widgety podle vlastního výběru (na telefony Galaxy je to v určitém ohledu možné i nyní).

Mohli jste buď nahradit hodiny v horní části obrazovky, nebo přidat widget na samostatný panel, na který jste se dostali pouhým přejetím prstu doprava. Tento systém byl však spíše informativní a neobsahoval příliš mnoho užitečných funkcí. Chtělo by to tedy zapracovat na vizuálu i samotných možnostech takto zobrazovaných pomůcek. I když se možná divíte, proč by Google vracel funkci, na kterou očividně dávno rezignoval, nebylo by to poprvé, co by Apple vdechl nový život i funkci Androidu, která nějakou dobu skomírala. Totéž se stalo, když iOS zavedl podporu widgetů poprvé, protože Google se o tento koncept najednou začal opět více zajímat. Po jeho vzoru pak přepracoval fungování widgetů v Androidu 12 a představil zcela přepracované widgety vlastních aplikací.

Plynulé launchery třetích stran 

Od té doby, co Google zavedl do Androidu 10 navigaci pomocí gest, launchery třetích stran strádají. Je to proto, že výchozí předinstalovaný launcher je se systémem propojen mnohem hlouběji, než tomu bylo dříve, a to aby umožňoval plynulé přechody mezi domovskou obrazovkou a aplikacemi. Spouštěče třetích stran jednoduše nemají stejná oprávnění jako ten předinstalovaný, a tak vám zbývají dvě možnosti: Buď zůstanete u toho, který byl dodán s telefonem a který může postrádat některé funkce, které byste chtěli, nebo budete trpět nekonzistentními animacemi výměnou za pokročilejší možnosti přizpůsobení. Ideální by bylo, kdyby dal Android 14 launcherům třetích stran možnost hlubšího zapojení se do systému, když jsou nastaveny jako výchozí volba, i když je pochopitelné, že se Google může mít na pozoru kvůli obavám o bezpečnost.

Navigační lišta v aplikacích 

Na telefonech iPhone a v tabletech iPad Applu působí navigační lišta přirozeně a je hluboce integrována jako součást systému a aplikací, ale v Androidu navigace gesty v mnoha aplikacích stále koliduje – to zejména způsobem, jakým se zobrazuje právě onen navigační panel. Aplikace pro Android často nevykreslují obsah za navigační lištou, takže kolem ní zůstává hluchý prostor. V iOS a iPadOS toto nenajdete, takže se uměle neokrádáte o velikost displeje zobrazením ničeho než linky. Byl by ale problém udělat tento prvek průhledným?

Navigační lišta

Přidání ovládacích prvků ochrany soukromí pro aplikace 

Apple zavedl v systému iOS 14.5 kontrolu soukromí, která nutí aplikace žádat uživatele o souhlas, pokud je chtějí sledovat v jiných aplikacích, aby mohly vytvářet přesnější reklamní modely. Většina lidí má samozřejmě tendenci takovou žádost ihned odmítnout, a tak řada reklamních společností přišla o přístup k potřebným údajům, na které se dříve mohla spolehnout. 

I když bychom takovou funkci v systému Android uvítali, je velmi nepravděpodobné, že by Google přidal něco tak „extrémního“ jako Apple. Google to dal ostatně již i jasně najevo. V současné době tak pracuje na funkci Privacy Sandbox, která slibuje nabídnout to nejlepší z obou světů pro uživatele i inzerenty. Systém má umožnit personalizované reklamy, které využívají novou funkci systému, místo aby se o sledování staraly samy.

Google je ve své podstatě reklamní společnost, takže drastické řešení, jaké nabízí Apple, by bylo v rozporu s jeho vlastními zájmy. A i kdyby takovou pokročilou možnost zavedl, konkurence by mohla rychle poukázat na to, že si Google na své platformě vytváří nespravedlivou výhodu, což by vedlo k nejrůznějším právním problémům. Přesto můžeme snít a doufat, že se jednou na platformě Android seriózní kontroly soukromí skutečně dočkáme. 

Dnes nejčtenější

.