Zavřít reklamu

Již jsme vám přinesli informaci o tom, že Samsung možná zruší model Galaxy S22 FE. Je to ale pro fanoušky a uživatele produktů společnosti tvrdá rána, nebo spíše požehnání? Samozřejmě to ještě není oficiální, ale kdyby Galaxy S22 FE opravdu nepřišel, chyběl by někomu? 

Čím více přemýšlíme o roli, kterou hrají smartphony (a tablety) FE v portfoliu společnosti Samsung, tím více si uvědomujeme, že z hlediska rozpoznatelnosti značky a ani cen příliš velký smysl prostě nedávají. Jinými slovy je zde několik dobrých důvodů, proč by pro Samsung a jeho zákazníky bylo lepší, kdyby byla celá řada FE zrušena, ale samozřejmě jsou i důvody k jejímu přežití.

Telefony Galaxy FE nezapadají do harmonogramu uvádění na trh 

Zařízení Galaxy FE nemají pevně stanovené datum uvedení na trh. Model Galaxy S20 FE byl uveden na podzim 2020, zatímco jeho pokračování, tedy Galaxy S21 FE, bylo oznámeno v lednu 2022, tedy pouhých několik týdnů před představením prodeje vlajkové řady Galaxy S22. Netřeba dodávat, že s modelem S22 za rohem se telefonu Galaxy S21 FE během prvních týdnů na trhu nepodařilo v segmentu chytrých telefonů příliš zaujmout.

Protože nedávné modely FE působily také vlastně jen jako dodatečný nápad Samsungu vytěžit ještě něco víc z vrcholné řady portfolia, a protože se nelze těšit na žádný pevný plán uvedení nových modelů na trh, začíná být obtížné být skutečným fanouškem zařízení této Fan Edition, tedy fanouškovské edice. Což je samozřejmě paradoxní. Na zařízení, které by teoreticky mělo uspokojit potřeby uživatelů společnosti Samsung po celém světě, se prostě nedaří vytvářet dostatečné očekávání.

Jestli byla série FE k něčemu užitečná, tak jistě k tomu, že se např. Galaxy S21 FE stal jistým prostředníkem mezi řadou Galaxy A a základním modelem řady Galaxy S22. Už ale nijak nad svou váhovou kategorii nevyčnívá. Slouží jen pro ty, kteří nechtějí nižší řadu a za tu vyšší se jim nechce utrácet své peníze. Řada A navíc už také od ambice „zabijáka vlajkových lodí“ upustila, čímž ztratila jasný potenciál toho, co ji odlišovalo od ostatních telefonů střední třídy.

Cena je důležitá 

Samsung příliš neuspěl ani s doporučenou maloobchodní cenou, která prostě byla vysoká. 18 990 Kč byla, a vlastně pořád je, jen kousek od základu Galaxy S22, takže je pro model největším konkurentem ten z vlastní stáje, a to není dobře. Nabídne sice menší displej, jinak je ale lepší ve všech ohledech, a to od výkonu, kvality fotoaparátů až po samotnou konstrukci a použité materiály.

Na druhou stranu lze s odstupem času sehnat model FE za přijatelnější cenu. Otázkou zůstává, zda investovat do něho, připlatit si za S22 nebo jít níže, a to třeba pro Galaxy A53 5G. Je nicméně pravda, že sám Samsung má na Galaxy S21 FE 5G nyní akci, kdy jej seženete o dva tisíce levněji, takže se může jednat o poměrně výhodnou koupi. Nejinak je tomu u jiných prodejců, kteří dokázali cenu srazit ještě níž.

Portfolio telefonů Samsung je hodně obsáhlé a specifikace, kterými se od sebe liší, je poměrně málo. I s ohledem na cenu se tak vyplatí porovnávat modely mezi sebou s tím, že je důležité si určit, co využijete a co už ne. Většině tak může stačit klidně i Galaxy A33 5G, kdežto ti nároční jdou jasně po řadě nejvyšší. V každém ohledu je ale fakt, že kdyby zde řada FE skutečně nebyla, asi bychom to bez ní opravdu přežili. 

Samsung Galaxy S21 FE 5G můžete koupit například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.